1'den 6'ya Recep İvedik

Türkiye'nin gişe rekortmeni 1'den 6'ya Recep İvedik.


1'den 6'ya Recep İvedik

Recep İvedik filmi, Bursa’nın Karacabey ilçesinde çekimlerini yaptığı Recep İvedik 6, 8 Kasım'da vizyona giriyor.  Türkiye’nin gişe rekortmeni Şahan Gökbakar’ın yarattığı Recep İvedik karakterin serilerinde neler olmuştu?
Siz Biletinial.com takipçileri için hazırladık.

 

RECEP İVEDİK 1

Konusu: Filmde adamın biri yolda cüzdanını düşürür, başka bir adam tam cüzdanı kapıp kaçacakken Recep İvedik onunla mücadeleye girer. Sonunda, sahibine teslim etmek üzere, evsiz adamın elinden cüzdanı almayı başaran Recep İvedik kafasını çevirdiği anda cüzdan sahibinin çoktan gittiğini fark eder. Akşam evinde televizyon seyreden Recep İvedik, cüzdanın Antalyalı çok önemli bir iş adamına ait olduğunu öğrenince arabasına atlar ve güneye doğru yola koyulur. Yol boyunca birbirinden komik sürprizlerle karşılaşan Recep İvedik en sonunda Antalya'ya varmayı başarır ve cüzdanı turizmci Muhsin Bey'e teslim eder. Tam otelden ayrılacakken çocukluk aşkı Sibel'in bir tur otobüsünden indiğini fark eder. Artık Recep İvedik'in tek bir amacı vardır; kendisini tanımayan, hatta hatırlamayan Sibel'e kendini beğendirmek.

Ne kadar izlendi?
21 Şubat 2008 yılında vizyona giren Recep İvedik, absürt karakteri ve espirileriyle Türk halkının gönlünü feth etti. Fragmanı Mart 2008 itibarı ile YouTube adlı video paylaşım sitesinde yaklaşık 5 milyon 750 bin kez izlenen film, topladığı büyük ilginin ardından 21 Şubat 2008'de 230 kopyayla vizyona girmiştir. İlk üç gününde 791.536 kişi tarafından izlenen Recep İvedik, Türkiye'de ilk 3 gününde en çok izlenen filmler sıralamasında ikinci sıraya yerleşmiştir. 17 günde 3 milyon 150 bin kişi tarafından izlenmişti.

Nerede çekildi?
İlk filmin çekimleri Recep’in yaşadığı mahalle olan Güngören ve Nashira Resort&Spa’da gerçekleşmişti. Otel, Antalya’nın Manavgat ilçesinin Titreyengöl mevkiinde bulunuyor. Joy Grubu bünyesindeki Nashira Otel’de Türk tatilcilerin yaptırdığı rezervasyonlarda yüzde 80’lik artışta yaşandı. Otelde özellikle Recep İvedik’in kaldığı oda istenirken, filmle birlikte Otel’de meşhur oldu.

Kimler oynadı?
Yönetmenliğini Togan Gökbakar üstlenirken, Şahan Gökbakar, Hakan Bilgin, Fatma Topbaş, Tuluğ Çizgen, Nedim Doğan, Hakan Aydın, İsmail Hakkı ve Volkan Cal gibi isimler filmde rol aldı.


RECEP İVEDİK 2

Konusu: Recep'in tek yakını, kıllı, yaş ve zamanını PlayStation oynayarak geçiren babaannesidir. Babaannesi Recep'in yaşadığı sarhoş, aylak ve avare hayatı bırakıp iş bulmasını, evlenmesini ve saygınlık kazanmasını ister. Recep babaannesinin istekleri için harıl harıl ederim iş aramaktadır. Recep İvedik onu işte, kaçak. Kuzeni Hakan'ın yakın çevresi için çok geniş bir iş var ona yeni bir iş verir. Torpilli Recep, bir yandan işyerinde çeşitli maceralar yaşarken, bir yandan da işi öğrenecektir.

Ne kadar izlendi?
Şahan Gökbakar’ın başrolünü oynadığı Recep İvedik 2, 4.4 milyon kişi tarafından izlenirken 33,4 milyon ? gişe yaptı.

Nerede çekildi?
Recep İvedik 2 filmi için İstanbul’da çeşitli mekanlar kullanılmıştı.

Kimler oynadı?
12 Şubat 2009 yılında vizyona giren Recep İvedik 2 filminin yönetmenliğini Togan Gökbakar yaparken filmde, Şahan Gökbakar, Gülşen Özbakan, Efe Babacan, Çağrı Büyüksayar, Asiye Dinçsoy, Zeynep Çamcı, Aysan Sümercan gibi isimler rol aldı.


RECEP İVEDİK 3

Konusu: Film, canı sıkılan Recep İvedik'in sıkıntıdan kurtulmak için cinci hoca, psikolog, karate kursu, flüt kursu, avcılık, kütüphane, paintball, tiyatro ile can sıkıntısından kurtulma maceralarını anlatmaktadır.

Ne kadar izlendi?
Film, 12 Şubat 2010 yılın da  gösterime girmişti. 22 hafta vizyonda kalan Recep İvedik 3, toplamda  3 milyon 325 bin 913 kişi seyirciye ulaşıp, 28.710.987 ? hasılat yapmıştı. 

Nerede çekildi?
Sericin üçüncüsü olan Recep İvedik 3,  İstanbul’da çeşitli mekanlarda çekilmiştir.

Kimler oynadı?
Togan Gökbakar’ın yönettiği filmde Şahan Gökbakar, Zeynep Çamcı, Sevim Yatlılar, Mehmet Yumurtacı, Volkan Cal, gibi isimler oynamıştır.


RECEP İVEDİK 4

Konusu: Recep İvedik, mahallesindeki çocuk futbol takımına antrenörlük yapmaktadır. Antrenmanlar için, kendisinin de küçüklüğünden beri futbol oynadığı, mahallenin tek boş alanı olan arsayı kullanmaktadırlar. Recep, bu arsanın bir müteahhitte satıldığını öğrenir. Mahalle ve çocuklar için çok değerli olan bu arsayı kaybetmemek için kendi başına satın almaya karar verir. Bulduğu yöntemlerle (Kahve ahalisinden para toplamak, bankadan ihtiyaç kredisi çekmeye çalışmak, böbreğini ve diğer organlarını satmaya çalışmak) arsanın parasını toparlayamayınca, çareyi büyük ödüllü bir yarışmaya katılmakta bulan Recep’i Maldivlerde zorlu ve kahkaha dolu bir macera beklemektedir.

Ne kadar izlendi?
Şahan Gökbakar'ın televizyon için yarattığı ve ardından maceralarını sinemaya uyarlamaya devam ettiği Recep İvedik 4, 24 gün sonunda 6 milyon 60 bin 983 gişesiyle rekor kırdı.

Nerede çekildi?
21 Şubat 2014 tarihinde vizyona giren Recep İvedik 4’ün çekimlerinin bir kısmı Bağcılar'ın İnönü Mahallesi’nde, diğer kısmı ise Maldivler’de yer alan Robinson ve Fun adalarında gerçekleştirilmiştir.

Kimler oynadı?
Togan Gökbakar’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Recep İvedik 4 filminde, Şahan Gökbakar, Ali İhsan Varol, İrfan Kangı, Cem Korkmaz, Barış Bulut, Ece İncebay, Ekrem Aral Tuna gibi isimler rol aldı.


RECEP İVEDİK 5

Konusu: Recep İvedik'in mahalleden tanıdığı şoför İsmet ölür. İvedik, taziyeye gittiğinde İsmet'in oğlu görevini üstlenmeye karar verir. Millî sporculardan oluşan ekip Üsküp'e götürür. Ancak sporcular nöronların ülkesi adına yarışmak üzere kalır.

Ne kadar izlendi?
Fragmanı 14 saate yaklaşık 2 milyon kişi tarafından izlenerek ilk rekorunu internette kırdı. Recep İvedik 5 , 16 Şubat 2017'de vizyona girdi. 8 Şubat 2017'de ön satışa çıktı ve toplamda 7.437.050 kişi tarafından izlenirken, 85.986.157 hasılat yaptı.

Nerede çekildi?
Recep İvedik serisinin beşincisi, İstanbul, Antalya ve Üsküp’te çekildi.

Kimler oynadı?
Togan Gökbakar’ın yönetmenliğinde Şahan Gökbakar, Orkan Varan ve Deniz Ceylan gibi oyuncular yer aldı.


RECEP İVEDİK 6

Konusu: Şahan Gökbakar, Recep İvedik 6’nın senaryosu ile ilgili pek bir bilgi sızdırmadı. Sır gibi sakladığı senaryoda, Afrika sahneleri olacağı ise gelen bilgiler arasında.

Ne kadar izlendi?
Her serisinde kendi rekorunu kıran Recep İvedik, yeni seri ile Şubat ayında sinemalarda. Recep İvedik 6’yla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan Şahan Gökbakar’ın bu filmi ne kadar izlenecek sorusu ise şimdiden merak konusu oldu.

Nerede çekildi?
Bursa’nın Karacabey ilçesinde çekimlerini gerçekleştiren Recep İvedik 6, 1 Ekim’de  çekimleri bitirdi. Şubat ayında vizyona girecek olan film için Şahan Gökbakar, kesenin ağzını açtı. Ünlü oyuncu, Karacabey’in Longoz Ormanları’nda çekilen film için 100 bin TL harcayarak bölgeye bungalov evler yaptırdı. Afrika ortamı yaratmak isteyen Gökbakar, halkın fotoğraf çekmemesi içinde önlemler aldırdı. Filmi çektiği her yerde adeta Turizm patlaması yaşatan İvedik,  Bursa’yı turist akımına uğratması beklentiler arasında.

Kimler oynadı?
Tek başına adeta dev kadro olan (Recep İvedik) Şahan Gökbakar, oyuncu kadrosu ile ilgili bilgi vermedi. Diğer 5 fiilmin yönetmenliğini yapan Togan Gökbakar, bu filminde yönetmenliğini üstlendi.

***Bizde sizler gibi heyecanla bekliyoruz Recep İvedik 6’yı. 8 Kasım’da vizyona girecek olan Recep İvedik 6’nın yaratıcısı Şahan Gökbakar’ın biyografisini de aşağıya bırakıyoruz.
Unutmadan biletinizi herkesten ucuza ve ilk önce almak istiyorsanız lütfen tıklayın :)


Şahan Gökbakar Kimdir?

Şahan Gökbakar, 22 Ekim 1980 tarihinde, İzmir’de dünyaya geldi. Togan Gökbakar adında kardeşi vardır. Şahan Gökbakar’ın babası Osman Selçuk Gökbakar, Şahan'ın 8. yaş gününde (22 Ekim 1988) günü bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Gençlik yıllarını Ankara’da geçiren Gökbakar, ilkokuldan lise sona kadar Odtü Koleji’nde okuduktan sonra 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne kayıt oldu. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne 4. sıradan giriş yapan Gökbakar, bu başarısını okul hayatında da devam ettirdi ve 2002 yılında bu bölümden başarıyla mezun oldu. Mezuniyetinin ardından İstanbul’a taşınan genç sanatçı, burada çeşitli reklam filmlerinde rol almak için mücadele etti ve de bu dönemde ilk T.V. programına imzasını attı; Zıbın. Zıbın’ın T.V. 8 kanalında yayınlanmasının ardından TRT 1’de yayınlanan 7. Gün ve TV 8 ekranlarında karşımıza çıkan Zoka adlı şaka programlarında sunuculuk yapan Gökbakar, Zoka’nın sona ermesinin ardından gene T.V. 8’de yayınlanan Dikkat Şahan Çıkabilir adlı programı hayata geçirdi. Alper Mestçi ile beraber hayata geçirdiği Dikkat Şahan Çıkabilir, Gökbakar’a uzun süredir peşinde koştuğu üne kavuşma imkanı sağladı. Aralarında Küçük Oskar, Recep İvedik ve Dişi Yakarış gibi tiplemelerin de bulunduğu pek çok karakter bazlı komedi skeçi canlandıran Gökbakar, video paylaşım sitelerinde tv haber bültenlerine kadar ülkenin en fazla takip edilen ve konuşulan insanlarından birisi haline gelmeyi başarmıştı. Dikkat Şahan Çıkabilir TV 8 ve ATV ekranlarında izleyicileri ile buluşmasının ardından Gökbakar, NTV ekranlarında yayınlanan Kime Diyorum Ben adlı skeç şovunu sundu. Gökbakar’ın Dikkat Şahan Çıkabilir programındaki sevilen karakterinden birisi olan Recep İvedik’i sinemaya taşıması, 5 film de belirli bir kitle tarafından çok beğenilip, Türk sinema tarihinin en çok izlenen yerli yapımları arasına girerken, Gökbakar her beş filmde de aşırı argo kullanımı, kalitesiz ve popülist mizaha aşırı yer vermek gibi suçlamalarla eleştirildi.

Bu içeriğe tepkiniz?

Kalplere Boğuldum Kalplere Boğuldum
40
Kalplere Boğuldum
Gül Gül Öldüm Gül Gül Öldüm
29
Gül Gül Öldüm
Biraz Düşünceli Biraz Düşünceli
19
Biraz Düşünceli
Şok Oldum Şok Oldum
9
Şok Oldum
Sinirliyim Sinirliyim
6
Sinirliyim
Katılmadım Katılmadım
8
Katılmadım

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapınız.