Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    İbrahim Yazıcı Söyleşi

    • Söyleşi

    İbrahim Yazıcı Söyleşi

    Orkestra şefi & Piyanist İbrahim Yazıcı 11 Martta Bach.çe Akademi BSA sahnede! Masterclass pasif katılım ve söyleşi için yerinizi ayırtmayı unutmayın! Aktif Katılım için Bach.çe Sanat Akademi ile iletişime geçebilirsiniz. İBRAHİM YAZICI, orkestra şefi

    İbrahim Yazıcı şeflik kariyerine 1995 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde başladı ve kısa süre içinde Lucerne Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie Orchester, WDR Köln Orchester, Taipei Symphony Orchestra, Brandenburgische Staatorchester, Wuppertal Symphony Orchestra, Saint Petersburg Akademik Orkestrası, Camerata de France, Ensemble Resonanz Hamburg’un yanı sıra Türkiye'deki tüm büyük orkestraları yönetti. Bu orkestralarla Berlin Philharmonie, Vienna Konzerthaus, Théatre des Champs Elysées, Essen Philharmonie, Moscow International Music House, Laeiszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart, Palais des Beaux Arts Bruxelles, Berlin Konzerthaus, Tel Aviv Performing Arts Center ve Seoul Arts Center gibi çok önemli salonlarda konserler verdi. 2000 yılında Valencia Puccini Festivalinde bestecinin “Suor Angelica” ve “Gianni Schicchi” operalarını yönetti. Europäischer Musik Sommer Berlin, CBS Korea, Mersin, İzmir, İstanbul, Şimdi-Now Berlin ve Stuttgart festivallerine katıldı. 2012 yılında Fazıl Say'ın “Nazım” oratoryosunun Almanya'daki ilk seslendirilişini Wuppertal'de yönetti. Aynı eseri sonraki yıl Essen ve Frankfurt'ta çok yankı uyandıran iki konserde seslendirdi. 2018 Kasımında New Japan Philarmonic Orchestra ile konser yapmak üzere davet aldı.

    1970 yılında Ankara'da doğan İbrahim Yazıcı’nın müziğe olan ilgisi ve yeteneği çok küçük yaşlarda kendini gösterdi. Ancak ailesinin klasik bir eğitim almasında için israrcı olmasından dolayı müzik eğitimine ancak onaltı yaşında sınavlarına gizlice girdiği Ankara Devlet Konservatuarında başlayabildi. Bir yıllık yarı zamalı eğitimden sonra hocalarının da teşvikiyle tam zamanlı öğrenci olarak aynı okula kabul edilerek Nimet Karatekin ile piyano, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen ile orkestra şefliği çalıştı ve bu okuldan yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Çalışmalarını Daniel Tosi ile orkestra şefliği ve Claude Phillippe Durand ile piyano çalıştığı Conservatoire National de Région Perpignan'da sürdürdü ve üç “Premier Prix” alarak bu okulu bitirdi. Ayrıca Gilbert Varga ile çalışıp asistanlığını yaptı ve pekçok ustalık sınıfına katıldı.

    Ahmed Adnan Saygun, Fazil Say, Muammer Sun ve Turgay Erdener'in ve daha birçok Türk bestecisinin eserinin CD ve DVD kayıtlarını yaptı.

    Sanatçı 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından verilen "Cavaliere dell'Ordine della Stella d'Italia" nişanına layık görüldü.

    Hacettepe, Bilkent, Anadolu ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde ders verdi. 1998-2007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosunun Şefliği yaptı ve bu toplulukla yurt içi ve yurtdışında çok geniş bir repertuarı kapsayan sayısız konser yönetti. 2007-2012 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğü, 2013-2015 arasında Mersin Devlet Opera ve Balesinde orkestra şefliği ve 2015-2017 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesinde orkestra şefliği görevlerini yaptı.

    Çok yönlü bir müzisyen olmasıyla dikkat çeken Yazıcı şefliğin yanı sıra piyanist, eğitimci ve son zamanlarda da besteci olarak renkli bir kariyere sahiptir. Dört Şarkı başlıklı eseri geçtiğimiz sezon kendi yönetiminde soprano Selva Erdener ve Olten Filarmoni Orkestrası tarafından ilk kez seslendirildi. Bu sezon da Bilkent Senfoni ve Olten Filarmoni Orkestraları tarafından yeni birer senfonik eseri seslendirilecek olan sanatçı 2018 yılı içinde koro için halk türküleri ve bir keman piyano sonatı yazmıştır. Öte yandan kemancı Erman Türkeli ve çellist Çağ Erçağ ile kurdukları Trio Brio ile oda müziği çalışmalarını sürdürmekte ayrıca soprano Selva Erdener ve genç kemancı Berfin Aksu ile ikili olarak konser yapmaktadır.

    2018 Ekim ayında İzmir Devlet Opera ve Balesindeki görevine dönen Yazıcı 2014 yılından bu yana Olten Filarmoni Orkestrasının müzik direktörlüğünü de yapmakta olup yoğun konser temposu yanında düzenli olarak piyano ve şan masterclassları düzenlemekte ve Olten Filarmoni Sanat okulunda ders vermektedir.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü