Change your city to find closest events

Select Country

Change your city and continue to fun

Discover thousands of events and venues...
Popular Searches
Biletinial Suggests
   Biletinial Suggests
    Discover Your City #Special Events For City
    • Türkçe
    • English
    • Hrvatski
    • Shqip
    • Deutsch
    • Français
    • Dansk

    Phoebe Waller-Bridge


     

    Phoebe Waller-Bridge Kimdir?

    Phoebe Mary Waller-Bridge, 14 Temmuz 1985 tarihinde Londra'da dünyaya gelen İngiliz oyuncu, yazar ve yapımcıdır. Kariyerindeki çeşitli yetenekleriyle tanınan Waller-Bridge, hem komedi hem de drama türlerinde başarılı işleriyle tanınmaktadır. En çok bilinen eserleri arasında yaratıcısı ve başrolünde yer aldığı BBC trajikomedi dizisi Fleabag ve BBC America gerilim dizisi Killing Eve yer almaktadır.

     

    Kariyeri

    Phoebe Waller-Bridge'in kariyeri, televizyon, film ve tiyatro alanlarında başarılı çalışmalarını kapsamaktadır. İlk dikkat çeken rollerinden biri, 2009 yapımı "Doctors" dizisindeki Katie Burbridge karakteridir. 2011 yılında "The Café" dizisinde Chloe Astill rolüyle televizyon dünyasında daha çok tanınmaya başlamıştır.

    Ancak Waller-Bridge'in gerçek çıkışı, kendi yazıp oynadığı ve BBC'de yayınlanan "Fleabag" dizisi ile gerçekleşmiştir. Bu dizi, hem yaratıcılığı hem de oyunculuğuyla büyük beğeni toplamış ve The Guardian tarafından 21. yüzyılın en büyük 100 televizyon dizisi arasında seçilmiştir.

    Kariyerindeki bir diğer önemli durağı ise "Killing Eve" dizisidir. Waller-Bridge, bu dizinin baş yazarı ve baş yapımcısı olarak görev yapmış ve uluslararası alanda büyük bir başarıya sahip olmuştur.

     

    Günümüzde

    Phoebe Waller-Bridge, çok yönlü bir sanatçı olarak İngiliz televizyon ve sinema endüstrisinde sağlam bir yere sahip yetenekli bir oyuncudur. Yaratıcılığı, mizah anlayışı ve derin karakter çalışmalarıyla ön plana çıkan Waller-Bridge, gelecekte de başarılı projelere imza atmaya devam edecek gibi görünmektedir.

     

    Filmografi

    Filmler

    Albert Nobbs (2011) - Viscountess Yarrell

    Solo: A Star Wars Story (2018) - L3-37 (Seslendirme)

    No Time to Die (2021) - Senarist

    Indiana Jones ve Kader Kadranı (2023) - Helena Shaw

    Televizyon

    Fleabag (2016-2019) - Fleabag

    Killing Eve (2018-günümüz) - Baş Yazar, Baş Yapımcı

    His Dark Materials (2019) - Sayan Kötör (Seslendirme)

    Saturday Night Live (2019) - Sunucu