-

19 Aralık Konseri Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

  • Konser

 Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Şef: Ayyub Guliyev

Solist: Alihan Samedov “Balaban”

Program: P.Bülbüloğlu “Aşk Ve Ölüm Balesinden Seçmeler”

İ.MİRZAYEV “Balaban Konçertosu”

A. DVORAK “Senfoni No.9”

İLKLERİN ORKESTRASI BBDSO, BU HAFTA AZERBAYCAN’IN DÜNYA ÇAPINDA İKİ ÜNLÜ SANATÇISINI BURSA’DA İLK KEZ AĞIRLIYOR!

BBDSO, 19 Aralık 2019 konserinde iki Azeri besteci: Polad Bülbüloğlu, İlyaz Mirzayev ile Çek besteci Antonin Dvorak’ın eserlerinden oluşan bir programla seyirci karşısına çıkıyor!

Uluslararası üne sahip Azerbaycan’lı orkestra ve opera şefi Ayyub Guliyev’in yöneteceği konserin ilk yarısında BBDSO, Azerbaycan’lı besteci Polad Bülbüloğlu’nun “Aşk ve Ölüm Balesinden Seçmeler” adlı bale müziği ile, yine Azerbaycan’lı besteci İlyas Mirzayev’in bir Azerbaycan yerel çalgısı olan “Balaban” için bestelediği “Balaban Konçertosunu”nu Azerbaycan Devlet Sanatçısı Alihan Samedov’un usta yorumu ile seslendirilecek.

BBDSO, konserin ikinci yarısında ise ünlü Çek besteci Antonin Dvorak’ın “Yeni Dünyadan” başlıklı 9. Senfonisini Seslendirecek. Dvorak, 9.Senfonisini Amerika Birleşik Devletleri'ne 1892-1895 yıllarında yaptığı ziyaret sırasında 1893 yılında bestelemiştir. Bestelediği en popüler senfonidir ve çağdaş repartuarlardaki en gözde eserlerden biridir. Eser, bestecinin kendi uyruğu Bohemya halk ezgilerinin etkisi altındadır.

Alihan Samedov, Nefesli sazlar (balaban, klarnet, tütek, zurna, obua, saksafon) ve Azerbaycan Yöresel Halk Sazlarını (Nağara, Goşanağara, Def, Garmon) büyük bir ustalıkla kullanmaktadır.  Balaban adını verdiği ilk albüm çalışmasıyla kısa sürede müzik severlerin ruhlarını fethetmeyi başaran Samedov, etnik müzik motif araştırmaları ve birbirini takip eden albüm çalışmalarıyla ünü ülke sınırlarını aşan, müzik dünyası içinde beğeni ile dinlenen Balaban Virtüözü olarak kabul edilmiştir. Orkestra şefi Ayyub Guliyev Opera repertuvarının dev eserlerini büyük bir ustalıkla yönetmiş, uluslararası birçok ünlü orkestraya şef olarak davet edilmiştir.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 19 Aralık 2019 Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü