-

Ali Ekber Eren Konseri

  • Konser

Ali Ekber Eren Konseri

1956 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinin Sincan nahiyesinde doğdu. Sanat yaşamına bulunduğu yörenin türkülerini dinleyerek, deyişler, semahlar okuyarak başladı. İlk ustası, babası İbrahim Eren (Ağa Dayı) 86 yıllık yaşamının 60 yılını bağlama yaparak geçiren yörenin sayılı ozanlarındandı. Köyden şehre ilk göçlerinde toplumsal, siyasal ve sosyal olaylar Ali Ekber Eren'i yerel boyuttan sıyırıp; Pir Sultan Abdal, Mahzuni Şerif, Davut Sulari ve Ruhi Su’nun etkisine sokmuştur. Bu dört öncü ozan, Ali Ekber Eren’in sanat yaşamına kılavuz olmuştur. Çıraklığı babasının bağlama atölyesinde geçen Eren: “O yıllar benim emekleme dönemimdir” der.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra demokratik kitle örgütlerinin gecelerine katılır. Kendi ürettiği türkülerini halkla beraber okuma zamanının geldiğine inanan Eren, 1989 yılında ilk albümü olan Dostlar Muhabbeti’ni Hasret Gültekin, Abuzer Karakoç ve Hüseyin Aydın ile çıkarır. Sonraki yıllarda Türkülerde Biz Varız, Anlamadım Bu Ne Haldı, Dağlı Yürek Eylem Eyle, Böyle Kal ve Senin İçin Değil Miydi solo albümlerini çıkarmıştır.

Yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce etkinliğe katılmış, kendine has sanat tarzıyla kitlelerin beğenisini kazanmıştır. Sanat bir düşünce ve eylem alanıdır, diyen Eren, müziğe yaklaşımını şöyle dile getiriyor: “Ben de türkülerimle sisteme isyanlarımı ve tepkilerimi anlatmaya çalıştım. Sanat araçtır, amaç olmamalıdır .Türküler sesli düşüncelerimizdir. Kültürel değerleri diri tutan, toplumsal bir rafinedir. Bir müzik üreticisinin kitlelere vereceği mesaj, yaşadığı çağın işlevini taşımıyorsa o kişi müzik üreticisi değildir. Türkü dinleyenler kadar türkü söyleyenleri de çoğaltalım ki korkular yok olsun ve demokrasi çabuk gelsin. Sanatçı yaşadığı çağı sorgulayan, çağa tanık olandır. Şairin dediği gibi; Korkak insanların yiğit türküleri olmaz, yiğit türküleri de korkak insanlar söyleyemez.”

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü