-

Barbodan- Fars Gecesi

  • Konser

Barbodan- Fars Gecesi

İranlı ve Türk müzisyenlerden oluşan Barbodan, İran etnik müziğini fusion tarzıyla yorumlayarak kendi eserlerini üretiyor. 

Grubun konserde çalacağı besteler; İran’ın en önemli tanburilerinden birisi olarak gösterilen Ador Hooyar’a ve yine İranlı bestekâr Davood Mohammadi’ye ait.

Ador Hooyar Kimdir? 

1979 yılında, İran’ın Tahran şehrinde, Yaresan bir ailede doğdu. Henüz 5 yaşındayken tanbur çalmaya başladı. Birçok ritimle çalınan tanbur sayesinde, vurmalı enstrümanları çalmaya başladı. Bu enstrümanlardan en çok def’e (erbane) ağırlık verdi. İran’ın en ünlü hocalarından 10 yıl boyunca eğitim aldıktan sonra henüz 15 yaşındayken eski makamları bulmak üzere köyleri dolaşarak en eski makamları buldu ve derledi. Unutulmaya yüz tutmuş bu makamları tekrar hayata geçirmek üzere düzenlemeler yaptı ve daha sonrasında yapacağı işlerde de bu makamlardan ilham alarak devam etti. Bugüne kadar beşten fazla albümü ve kendisine ait 200’e yakın bestesi vardır. İranlı, Hindistanlı, Pakistanlı, Afgan, Kızılderili, Koreli, Çinli, Japon, İspanyol ve Türk müzik ustalarıyla birlikte birçok proje yürüttü. Türkiye’ye 2016 yılında geldi ve çok sayıda def ve tanbur kursu düzenledi. Birçok ulusal kanalda ve önemli konserlerde yer aldı. 

Davood Mohammadi Kimdir?

1986’da İran’ın Şiraz kentinde dünyaya geldi. İran Müzik Konservatuarı mezunudur. On beşin üzerinde enstrüman çalabilen müzisyen; profesyonel düzeyde piyano, tar, setar, gitar, perküsyon ve armonika çalmaktadır. İranlı müzisyen, tüm bu enstrümanların yanında kendi buluşu olan alternatif müzik aletleri de üretmektedir. İran’da yaşadığı dönemde İran Ulusal Orkestrası’nda görev alan sanatçı; Shahram Nazeri, Mohsen Yegane, Mohammadreza Hedayati gibi önemli isimlerle çalışmış, 20’den fazla albümde kayıt süpervizörlüğü, 12 albüm ve 80 kadar single’da yazar, besteci, aranjör olarak yer almıştır. Ayrıca 20’nin üzerinde film, dizi ve kısa film müziğinde imzası bulunmaktadır. 

 

 

Ador Hooyar Tanbur, Vokal

Davood Mohammadi Perküsyon, Vokal

Özgür Umut Hoşafçı Bass Gitar

Işık Aytaç Back Vokal

ve danslarıyla Tuba İnce

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü