-

Bir Latin Masalı

  • Müzik

BİR LATİN MASALI
PROGRAM

V.JARDIM  - CANÇAO QUASE MELANCOLİCA
E.BRAGA - ABOIO
J.RODRIGO
CUATRO MADRIGALES AMATORIOS
- CON QUE LA LAVARE
- VOS ME MATASTEIS
- DE DONDE VENIS, AMORE
- DE LOS ALAMOS VENGO, MADRE
J.TURINA
TRES POEMAS
- OLAS GIGANTES
- TU PUPILAS ES AZUL
- BESA EL AURA

 

BİR LATİN MASALI

"Bir Latin Masalı", ortak özellikleri, İspanyol iç savaşıyla sınanmış hayatlarını müzikle bezeyen, sanatlarını Fransa'da eğitim alarak olgunlaştıran Latin müzisyenlerin, masal tadında şiirleri en romantik tınılarla besteledikleri şarkılardan oluşuyor. 20 YY’ın ilk yarısında Batı Avrupa'nın yaşadığı en sarsıcı zamanların müziğine yansıdığı ispanya, Portekiz ve Fransa'dan esen acılı rüzgarların, yüreğimize tınlayacağı ezgilerle, Tobav'ın İzmir - Ankara ortak yapımı olan "Sanata Evet" konseri, insanlığın en sıkıntılı günlerinin sanata en ihtiyaç duyduğu günler olduğunun bir kez daha vurgulamak için, Ankaralı sanat severleri, Turina, Jardim, Rodrigo ve Braga'ya sanat ve özgürlük için verdikleri mücadelenin örneklerini dinlemeye davet ediyor. İZDOB'un genç ve başarılı solist sanatçısı Soprano Ayşe Şener Özmen ve ADOB 'un usta sanatçılarından piyanist Aylin Özuğur Yalınız'ın birlikte vereceği konser , "Tres Poemas"ın, İDT'nin ödüllü Oyuncusu Hülya Savaş’ın sesiyle boyutlanacağı zevkli bir gösteriye dönüşüyor. AYLİN ÖZUĞUR
İlköğrenimini Eskişehir'de tamamlayan sanatçı, 1982 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nü kazandı. Konservatuvar eğitimi sırasında Prof. Ayşe Savaşır ve Prof. Kamuran Gündemir ile piyanoçalıştı. Prof. İlhan Baran ile solfej ve armoni, Prof. Ulvi Yücelen'le oda müziği çalıştı. Sonrasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve SahneSanatları Fakültesi Piyano Bölümü'nü kazanarak eğitimine bu üniversitede devam etti.
Fakültede Doç. Namık Sultanov ve ünlü Liszt yorumcusu Martin Berkovsky ile piyanoçalışmalarına devam etti.1994 yılnda piyano bölümü lisans seviyesinden ''Yüksek Şeref Öğrencisi'' olarak mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ndeki öğrenciliği devam ederken, 1992 yılında piyano öğretim görevlisi olarak çalışmaya da başladı. Erken Müzik Eğitimi Birimi'nde birçoköğrenci yetiştirdi. 1995 yılında aynı fakültenin Piyano Bölümü Masterderecesini yine Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı. Eğitimi sırasında, 1987- 1995 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Çocuk veGençlik Koroları'nda piyano eşlikçisi olarak çalıştı ve birçok konserve stüdyo
kayıtları yaptı. 1994-2008 yılları arasında Bilkent Müzik Ve Sahne Sanatları-Piyano AnaSanat dalında piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı ve birçok ödüllü öğrenci yetiştirdi. 2000 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün açtığı sınavı kazanarak bu kurumda orkestra sanatçısı vekorrepetitör olarak çalışmaya başladı. 2009-2010 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışırken aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı'nda piyano dersleri verdi. Sanatçı, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışmaya devam ederken, birçok düo, solo, oda müziği konserleri yapmakta ve opera lied çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne dek Amerika, İngiltere, İspanya, Avusturya, İtalya, Macaristan, Majorka da çeşitli 'master class'lara katılmış, yurt içi ve dışında sayısız resital, eşlik ve oda müziği konserleri yapmış ve opera yarışmalarına eşlikçi olarak katılmıştır.

Ayşe ŞENER ÖZMEN (Soprano)

İzmir’de doğdu.2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü’nü birincilikle kazandı.  2012 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Birgül Su Ariç’in öğrencisi olarak dereceyle mezun oldu. Konservatuvardan itibaren pek çok ustalık sınıfına katıldı.2012 yılında, 5.Ulusal Genç Solistler Yarışması Profesyonel Kategorisi’nde birincilik ödülünü kazandı. Amerika’da düzenlenen Aspen Müzik Festivali’ne tam burslu olarak davet edildi ve Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı’nın desteğiyle festivale katıldı. 2012 yılının Haziran ayında düzenlenen 14.Siemens Opera Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı.  2012 yılının Eylül ayında gerçekleşen Italya, Modena’daki C.U.B.E.C  Bel Canto Akademisi’ni kazandı ve dünyaca ünlü soprano Mirella FRENI’NIN burslu öğrencisi oldu. 2013 yılında Mavi Nota Müzik Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada “Genç Solistler Yılın Sanatçısı Ödülü”ne layık görüldü. Bas Enzo Dara, Stefano Monti, Rosetta Cucchi, Claudio Longhi gibi alanında isim yapmış rejisörler ve Tugan Sokhiev, Aldo Sisillo, Stefano Seghedoni, Angelo Cavallaro, Boris Schafer, Tuglio Gagliardo, Nicola Valentini, Cem Mansur, Oğuzhan Kavruk, Paola Molinari, Luca Saltini, Giuliana Panza, Francesca Pivetta gibi önemli şef ve piyanistlerle çalışarak, The Bolshoi Theater Orchestra, La Grande Orchestra, Orchestra Regionale dell’Emilia Romagna,  Accademia dell’Orchestra Mozart, Izmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Rotary Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası(KODA), Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı Orkestrası,Turuncu Oda Müziği Topluluğu gibi orkestralar eşliğinde pek çok konser gerçekleştirdi.

2012 yılının Aralık ayında Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Zehra Yıldız’ı Anma Konseri’nde sahne aldı.

2014 yılında Innocenzo GIGLI’nin Magnificat adlı eserinde solist olarak görev alarak Modena’da Dünya Prömiyeri’ni yaptı ve CD’si basıldı.

2014 yılı Kasım ayında, Milano’da bulunan La Scala Tiyatrosu ve Bolşoy Tiyatrosu ortaklığının 50.yıl kutlaması kapsamında Rusya’daki Bolşoy Tiyatrosu’ndaki konserde solist olarak yer aldı.

2015 yılında İtalya’da W.A.MOZART’ın Don Giovanni Operası’nda Zerlina rolünü  seslendirdi.

2015 yılı Eylül ayında İtalya’nın Trieste şehrindeki Verdi Tiyatrosu’nda Giuseppe Verdi Tiyatrosu Orkestrası ile Besteci Marco Podda’nın Il Canto adlı eserinin prömiyerinde soprano solosunu seslendirdi.

2016 yılında B.BRITTEN’ın “Il Piccolo Spazzacamino” adlı eserinde Giulietta rolünü, 2017’de yine Modena Teatro Pavarotti’de G.Puccini’nin “Gianni Schicchi” adlı operasında Lauretta rolünü seslendirdi.

Halen İZDOB’sinde solist sanatçı olarak görevini sürdürmekte, aynı zamanda  TOBAV İzmir Şubesi bünyesinde de şan eğitmeni olarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

 

 

 

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü