-

14 Kasım Konser - Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

120 dakika
  • Senfoni
  • Klasik Batı Müziği

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü

ŞEF: BUJOR HOINIC

SOLİST: REBEKKA HARTMANN

KEMAN R. SCHUMANN

''KEMAN KONÇERTOSU'' P.İ. ÇAYKOVSKİ ''SENFONİ NO.6 (PATETİK)''

Yaş Sınırı: 7+

BBDSO, BU HAFTA AVRUPANIN EN PRESTİJLİ ÖDÜLLERINDEN OLAN ECHO KLASSİK ve ICMA (International Classical Music Awards) SAHİBİ OLAN ALMAN KEMAN SANATÇISI REBEKKA HARTMANN’I AĞIRLIYOR!
Kentin ödüllü orkestrası BBDSO, 14 Kasım 2019 akşamı gerçekleşecek konserinde, R.SCHUMANN ve P.I.ÇAYKOVSKİ’nin “Patetik” başlıklı 6
senfonisi ile karşınızda. Besteci ve şef Bujor Hoinic’in yöneteceği konserde, Schumann’ın Keman konçertosu, Keman sanatçısı Rebekka Hartmann’ın usta yorumu ile Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Weilburger Schlosskonzerte, Schleswig-Holstein gibi önemli festivallerde solist olarak yer alan Rebekka Hartmann, dünyanın birçok önemli konser salonunda, Bamberg Senfoni Orkestrası, Aachen Senfoni Orkestrası, Württemberg Oda Orkestrası Alman Oda Orkestrası gibi topluluklar eşliğinde konserler verdi. Rebekka Hartmann’ın 2012 yılında çıkan CD'si “Kemanın Doğuşu” (2011, Solo Musica) kategorisinde “Yılın en iyi solo kaydı” kategorisinde ECHO Klasik Ödülü'ne layık görüldü. Rebekka Hartmann, 1675 yapımı Antonio Stradivarius keman ile çalmaktadır. Patetik Senfoni,Çaykovski’nin eserleri arasında bir “Başyapıt” gibidir. Besteci, senfoninin son bölümünde ölümünden hemen önce en güzel şarkısını söylemiştir. Gerçekten de Patetik Senfoninin seslendirilişinden tam dokuz gün sonra Çaykovski, hayata veda etmiştir.
Ölümünün hemen ardından Çaykovski'nin kimilerince bir intihar notu olarak görülen 6 Senfoni'sinde önce anıtsal bir zafer yaratıp sonra onu yok etmesi bir manifesto olarak görülür ve yapıt bu kez büyük bir heyecanla karşılanır. Yapıtın üçüncü bölümünde Beethoven'den bu yana geliştirilen tekniklerle ustalıkla inşa edilen doruk noktası, final bölümünün yakıcı hüznüyle yıkılmış; maharetle adım adım yapılandırılan zafer kendini imha edecek olan acıları içinde barındırmıştır. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’ukatkılarıyla 14 Kasım 2019 Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü