-

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası- 17 Ekim Konser

120 dakika
  • Senfoni

BBDSO, Bu hafta dünya basınında övgüyle bahsedilen piyano sanatçısı ALEKSANDRE MOUTOUZKINE’Yİ Bursa'da ilk kez ağırlıyor!

 

Kentin ödüllü orkestrası BBDSO, 17 Ekim 2019 akşamı gerçekleşecek konserinde, ÇAYKOVSKİ’nin birbirinden güzel iki eseri ile karşınızda.

 

Uludağ Universitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve BBDSO şefi Dağhan Doğu’nun yöneteceği konserde, P.I.Çaykovski’nin 5. Senfonisi ile yine Çaykovski’nin1. Piyano konçertosu, Piyano sanatçısı Aleksandre Moutouzkine’nin usta yorumu ile Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu, Çok sağlam olan senfonik yapısı, soliste ustalığını bol bol gösterme olanağı vermesi, halk melodilerini, dans havalarını içermesi, etkili, akıcı bir dinamizm ve lirizme dolu olması, piyano konçertoları içinde bugünkü saygın yerini sağlamıştır.

5. Senfoni, Çaykovski’nin eserleri arasında bir “Başyapıt” gibidir. Bestecinin bu senfonisiyle bir önceki, Fa minör Dördüncü Senfonisi arasında geçen zaman, tam on bir yıldır. Bu uzun zaman aralığında besteci, koruyucusu Madam von Meck’in cömert yardımlarıyla, rahat bolluk içinde bir yaşam sürmüş, ününü kendi ülkesinin dışına taşmıştır.

Kariyeri boyunca pek çok yarışmaya katılan Alexandre Moutouzkine, Walter W. Naumburg, New Orleans, Cleveland, Montreal, Iturbi (Valensiya) ve Arthur Rubinstein Uluslararası yarışmaları başta olmak üzere pek çok yarışmadan ödüller kazanmıştır. Ayrıca 2009 yılında düzenlenen Astral Artists 2009 Ulusal Yarışması’nda birincilik ödülü kazanmıştır.The Greenwich Citizen’da, sanatçının Greenwich Senfoni ile seslendirdiği Rahmaninov 3. Piyano Konçertosu yorumu ile ilgili şu eleştiri yapılmıştı:

"Efsaneler arasında sayılabilecek bir yorum… Bestecinin kendisini bile geride bırakıyor."

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 17 Ekim 2019 Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü