-

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası- 24 Ekim Konseri

120 dakika
  • Klasik Batı Müziği

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası- 24 Ekim Konseri

Yaş sınırı: +7

İLKLERİN ORKESTRASI BBDSO’DAN BİR DÜNYA PRÖMYERİ!
BBDSO, 24 Ekim 2019 akşamı gerçekleşecek konserinde, Cem ESEN‘in “Kozmik Varyasyonlar” adlı eserini Dünya’da ilk kez seslendirecek. Wolfgang Amadeus MOZART’ın 20. piyano konçertosu ile devam edecek olan konser, Ludwig van BEETHOVEN’ın dünyamızın doğal güzelliklerini, köy yaşamını müziğiyle anlattığı “Pastoral” başlıklı 6. Senfonisi ile sona erecek.
Üçüncü kuşak müzisyen bir aileden gelen, genç kuşağın başarılı orkestra şeflerinden Artun Hoinic’in yöneteceği konserin solisti, uluslararası birçok piyano yarışmasında dereceleri bulunan, aynı zamanda bestecilik yönü de olan, genç yeteneklerimizden besteci ve piyanist Cem Esen.
1997 yılında  Adana’da doğmuş olan solist Cem Esen, İlk piyano eğitimine Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Can Çoker ile başladı. 9 yaşından beri aynı zamanda besteciliğe de ilgisi olan ESEN,  Bu zamana kadar 11 (opus) bestesini yayınladı. Çağdaş Eğitim Vakfı’ndan eğitim desteği alan ESEN, piyano eğitimine 2015 yılından beri Hannover Music Hochschule’de Prof. Roland KRUGER ile devam etmektedir.
Cem esen’in Kozmik Varyasyonlar adlı eseri serbest varyasyon formunda yazılmış bir parçadır. Eserin “Kozmik” olmasının nedeni, orkestranın görkemli renklerine ve piyano ile yarattığı kaosun güzelliğine borçlu olmasıdır.
Mozart'ın 20 numaralı Re minör KV466 piyano konçertosu, 1785 yılında tamamlanmış ve Beethoven'in çok severek çaldığı ve repertuvarında sürekli olarak tuttuğu bir eser olmuştur.
Beethoven’ın 6. Senfonisinde ise Doğayı, kıra ulaşıldığında uyanan mutlu izlenimleri, köylülerin neşeli toplantısını, fırtınayı, şiddetli yağmuru ve köylülerin fırtınadan sonra duydukları mutluluk ve şükran duygularını müziğine yansıtmıştır.
 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü