Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    Nişabur Mevlevi Ayin-i Şerifi - İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu

    Mevlevi Mukabelesi

    • Konser

    Mevlevi Mukabelesi

    İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu

    Nişabur Mevlevi Ayin-i Şerifi Cüneyd Kosal

    Anmak, hatırlamak anlamlarına gelen zikir, tasavvuf anlayışının ekolleri olan tarikatların temel unsurudur ve Allah’ın isimlerini belli miktarlarda sesli veya sessiz tekrar edilmesidir. Ferdi olarak yapılan zikirler olduğu gibi, bir toplulukla beraber yapılan toplu zikir türleri de vardır. Tarikatlara göre farklılıklar taşıyan, her birinin ayrı kuralları olan bu zikir törenlerinde bazı bedensel hareketler uygulanır. Bazıları diz üstü oturup iki yana hafifçe eğilerek (kuûdi), bazısı diz üstünde yarı ayağa kalkarmış gibi yükselip tekrar oturarak, bazısı ayakta, kol kola yada omuz omuza iki yana sallanarak (kıyâmî), yada kol kola, el ele dairesel dönüşler yaparak (devrânî), bazısı da kendi etrafında dönerek yani çark ederek (semâ) yapılır. İşte Mevleviliğin zikirlerinden biri olan semâ, dili Allah ismi, gönlü Hakk’la dolmuş bir dervişin, aşkla kendi etrafında dönme hareketidir.

    Bir klasikleşmiş söz olarak kâinattaki her bir zerre dönmektedir. Bu açıdan semâ’nın ilk ortaya çıkışını yaradılışa kadar dayandırmak mümkündür. Yani bu temel davranış Hz.Mevlânâ’dan çok öncelerine dayanır. Onun bulduğu değil, uyguladığı bir hâldir. Kendi mânâ hazinesinin coştuğu anlarda bedeniyle de iştirak ettiği bir vecd hâlidir. Bir can sarhoşluğudur. İslam dininde ilk Hz. Ebubekir’in semâ ettiği rivayet edilir. Ancak bu ferdî olarak yapılan bir zikir hâlidir. Mevlevilikteki semâ mukabelesi ise, birçok tasavvufî sembolleri içeren, dinleyen ve seyredenler üzerinde yüce duygular uyandıran, yüksek mânâsı ve eşsiz estetiği ile de asırlardır insanları Hak yola davette çok etkili olan, ferdî değil grup ile yapılan, karakteristik, düzenli ve en küçük ayrıntısına kadar sistemleştirilmiş bir zikir törenidir.

    İhsan Özer, Sanat Yönetmeni
    Ömer Tuğrul İnançer, Postnişin
    Cüneyt Kosal, Nişâbûr Mevlevî Âyîn-i Şerîfi

    AKM ETKİNLİK NOTLARI

    İade ve Değişiklik

    Satın alınan biletler, etkinliğin iptali veya tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez veya iade edilemez.

    AKM’de gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır.
    Öğrenci bileti, öğrenci kimliği ile geçerlidir. Öğrenci kimliğinin etkinlik günü görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.
    AKM Yönetimi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet iadesi yaparak etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.

    Sağlığınız İçin

    İçişleri Bakanlığı’nın 20.08.2021 tarihli “PCR Zorunluluğu” konulu genelgesi uyarınca aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak bulunulan faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi gösterme zorunluluğu getirilmiştir.

    Aşılarını tamamlamış veya hastalığı geçirmiş izleyiciler etkinliklere Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden bilgilerini göstererek giriş yapabilirler. Tüm kontroller etkinlik girişlerinde HES uygulaması üzerinden yapılacaktır. HES kodunun gerekli bilgileri gösterebilmesi için izleyicilerin HES mobil uygulamasının güncel sürümünü indirerek “HES Kod Ayarları” bölümünde bulunan Risk Durumu, Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu alanlarını paylaşıma açmaları gerekmektedir. 18 yaş altındaki izleyiciler için PCR testi zorunluluğu yoktur.
    Ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılması zorunludur. Maskesini çıkardığı tespit edilenler uyarılacak, uyarıları dikkate almayanlar alanın dışına alınacaktır.
    İzleyicilere, girişte temassız ateş ölçümü uygulanacak, 37,5 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde seyirci mekânlara alınmayarak bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılacaktır.

    Etkinlik Süresince

    Konser esnasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. kayıt cihazlarıyla kayıt yapılması yasaktır. Kayıt cihazları mekânlara alınmayacaktır.

    Tüm etkinlik 7 yaş ve üstü katılımcılar için uygundur.
    Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.

    Mekân Kuralları

    Etkinlik başlangıç saatinden en az 1 saat önce biletle birlikte etkinliğin kapısında olacak şekilde hazır olunması gerekmektedir.

    Mücbir sebeplerle konser mekânlarında değişiklik olabilir. AKM yönetimi, yeni mekânda izleyicilerimize bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Satın alınan biletler, mekân değişikliği nedeniyle iade edilmez.
    Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz.
    Mekânlarda belirtilen alanlar dışındaki yerlere yiyecek veya içecekle girmek, tütün ve tütün ürünleri tüketmek veya elektronik sigara kullanmak yasaktır.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü