Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Otto Barok Ataşehir Konseri

    120 dakika
    • Klasik

    Otto Barok Ataşehir Konseri 

    Otto Barok 4 Aralık Cumartesi 19.00 Ataşehir / Algı Sahne'de...

    Otto Barok, Genel Sanat Yönetmeni Orhan Avcı’nın rehberliğinde unutulan tınıları hatırlatmayı, üzerlerindeki gölgeleri kaldırmayı ve onlara yeniden yaşam vermeyi kendisine şiar edinip, dönemin enstrümanlarına ve eserlerin doğal dokusuna sadık kalarak izleyicileriyle birlikte esrarengiz bir yolculuğa çıkmakta...
    Ve uğradıkları her kadim durakta heybelerini birbirinden güzel armonilerle doldurmakta...

    Otto Barok, 17. yüzyıl ve öncesinde bestelenmiş opera şarkıları, İrlanda, İskoçya, İspanya, İngiltere gibi müzik kültürü oldukça köklü medeniyetlerin antik formdaki müzikleri ve sefarad şarkıları ile dinleyicileri ‘’Müziğin Esrarengiz Yolculuğu’’ na çıkartacak.

    Topluluğun şefliğini keman ve çello sanatçısı Orhan AVCI gerçekleştiriyor.

    Otto Barok ‘iyi yıllar ve iyi yolculuklar’ diler...

    Otto Barok 15 Ocak Cumartesi 19.00 Büyükada San Pasifico Kilisesi’nin eşsiz akustiği ve büyülü atmosferiyle buluşuyor.

    ‘’Müziğin Esrarengiz Yolculuğu’’
    Yaklaşık üç yüz bin yıldır dünyada olduğu tahmin edilen insanoğlu; İçinde hayat bulduğu “Ses Evreninde” tanıladığı sesler sayesinde, doğayla ve hemcinsleriyle etkileşim içinde bulunarak yaşamını sürdürmeye çalıştı. Türünün devamı için çabaladıkça sesler anlatım biçimlerine evirildi.. Ki bu sesler evrim süreci sonunda “Anlatım Sanatı” haline gelerek “Müzik” kavramını doğurdu.
    Günümüzde yapılan araştırmalar; Mezopotamya’da yaşayan ve birbirlerinden etkilenen uygarlıkların, dini ayinlerde ve törenlerde kullanmak üzere arp ve lir benzeri ilkel telli çalgıların yanında çeşitli türlerde vurmalı ve üflemeli çalgılar yaptıklarını zaman içerisinde bize göstermektedir.
    Müzikteki ses nasıl zamana bağlıysa, zamanda uygarlıkların sosyal ve kültürel gelişimlerindeki en büyük enstrümandı. Uygarlıklar zamanla geliştikçe kültür devrimleri birbirini izledi. Müzik olgusu ve enstrümanlar bu süreçte form olarak sürekli değişime uğrayarak günümüze kadar geldi.
    Erken dönemden günümüze kadar devam eden bu yolculukta müzik sadece kendisini değil, icracılarını da peşinden sürükleyip, diyar diyar gezdirdi ve onları farklı coğrafyalarda yeni kimliklere büründürdü.
    Zaman geçtikçe hayatlar tükendi, yeni yaşamlar peydah oldu… Ve bu süreçte bazı tınılar tamamen yok olmaya yüz tutarken, kimisi unutuldu, kimileri de gölgelere karıştı…
    İşte şimdi yeni bir yolculuk zamanı…

    Otto Barok, Genel Sanat Yönetmeni Orhan Avcı’nın rehberliğinde, unutulan tınıları hatırlatmayı, üzerlerindeki gölgeleri kaldırmayı ve onlara yeniden yaşam vermeyi kendisine şiar edinip, dönemin enstrümanlarına ve eserlerin doğal dokusuna sadık kalarak izleyicileriyle birlikte esrarengiz bir yolculuğa çıkmakta... Ve uğradıkları her kadim durakta heybelerini birbirinden güzel armonilerle doldurmakta..

    Topluluğun şefliğini keman ve çello sanatçısı Orhan AVCI gerçekleştiriyor.
    Otto Barok ‘iyi yolculuklar’ diler.

    Otto Barok müzik topluluğu, sanat yaşamına renk ve sıcaklık getirmek niyetiyle Nisan 2019’da keman / çello sanatçısı ve orkestra şefi Orhan AVCI önderliğinde kuruldu.
    Topluluğun yapısında; keman, viyola, çello, kontrbas, flüt, obua, perküsyon çalgıları, gitar, arp gibi klâsik çalgıların yanı sıra viola da gamba, lavta, klavsen, org, arşlut gibi antik formdaki enstrümanlar da bulunuyor. Ayrıca, vokal içerikli eserleri seslendirmek üzere ‘opera’ sanatçılarına da yer veriliyor.
    Topluluğun öncelikli hedefi, Barok Dönem’den seçme eserleri derleyip yorumlamak, müzik dünyasında adı pek duyulmamış ve eserleri günümüzde az seslendirilen bestecilere öncelik vermektir.
    Osmanlı İmparatorluğu döneminde yazılmış sözlü eserler ve enstrümantal eserleri otantik yapılarına sadık kalarak ve özgün formlarına titizlikle yaklaşarak yorumlamak, topluluğun ilkeleri arasında yer almaktadır.
    Otto Barok, kuruluşundan itibaren erken dönem müziğinin seçkin örneklerini dağarcığına katarak ileryen, tanınan, müzik severlerin yakından izlediği ve dinleyicilerden övgüler alan bir topluluktur. Sanat eleştirmenleri ve köşe yazarlarından tam not alarak, önemli başarılara imza atmaktadır. Seçkin bir müzik topluluğu ve “Türkiye’nin Erken Dönem Müziği Platformu’’ olma yolunda çalışmalarını büyük bir tutku ve titizlikle sürdürmektedir.

    Genel Sanat Yönetmeni Orhan AVCI

    Sanatçılar
    Orhan AVCI şef - keman / çello
    Berkay ÇERMİK gitar / ud / ney
    Yusuf ŞAHİN perküsyon / klarnet / saksafon
    Aslı Rüzgar ÇERMİK gamba / flüt
    Semi DİNÇER flüt / klavsen / perküsyon
    Aslıhan GAZİOĞLU keman
    Arvin MEHRYARI viyola

    Program
    Jean Philippe RAMEAU (1683 - 1764) ‘’Forets Paisibles’’
    1. Eustache du CAURROY (1549 - 1609) ‘’Une Jeune Fillette’’
    2. Johann Josef FUX (1660 - 1741) ‘’Menuett’’
    Henry PURCELL (1659 - 1695) ‘’When I’m Laid’’
    Jean Philippe RAMEAU (1683 - 1764) ‘’Affricains’’
    Michel LAMBERT (1610 - 1696) ‘’Vos Mespris Chaque Jour’’
    Johann PACHELBEL (1653 - 1706) ‘’Canon’’
    Claudio MONTEVERDI (1567 - 1643) ‘’Amor’’
    Johann Sebastian BACH (1685 - 1750) ‘’Adagio’’
    King ALFONSO X. (1221 - 1284) ‘’Santa Maria’’

    ( 10 dakika ara )

    Girolamo FRESCOBALDI (1583 - 1643) ‘’Se L’aura Spira’’
    Georg Federich HANDEL (1685 - 1759) ‘’Lascia Ch’io Pianga’’
    Jean - Baptiste LULLY (1632 - 1687) ‘’Türk Tören Marşı’’
    Claudio MONTEVERDI (1567 - 1643) ‘’Pur Ti Miro’’
    Marin MARAIS (1656 - 1728) ‘’Sarabande”
    Anonim ‘’Lamma Bada Yatathanna’’     

     
    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü