-

Amadeus Mersin DOB

  • Bale

Amadeus

Ömrünün sonlarına yaklaşmış olan besteci Antonio Salieri ,Viyana sokaklarındaki kaosu izlemekte, insanların ömürlerini amaçsızca tüketmelerini görmektedir. Kulaklarında her zaman kıskançlık derecesinde hayran olduğu Mozart’ın eşsiz müziği çınlamaya başlar, bu ilahi müziğin insanları kaostan kurtaracağını ve ruhlarını temizleyeceğini düşünerek, kendi yaşamı, geçmişi ile ilgili bir hesaplaşmaya girişir.

Salieri genç bir besteci iken Salzburg da henüz 6 yaşında bir çocuğun müthiş bir müzik yeteneği olduğu, kraliyet üyelerine konserler verdiği, besteler yaptığını işitmiştir. Daha sonra Mozart ile ilk karşılaşmasında ondaki dehanın farkına varır.

Mozart her gittiği yerde büyük ilgi görüyor, ondaki ışık çalıştığı operalardaki sanatçıları etrafına çekiyor herkes Mozart’a büyük hayranlık duyuyordur. Öyle ki Salieri’nin yıllardır birlikte çalıştığı ve temiz bir aşkla sevdiği soprano Catherina Cavalieri’de bu ışığın çekimine kapılmış, bu durum Salieri‘yi iyice çılgına çevirmiştir.

Salieri kendi hayatını iyi bir besteci olmaya adamış bu uğurda çok çalışmış bir sanatçı olarak ilahi dehanın kendisine değil de bu şımarık çocuğa verilmiş olması karşısında, büyük bir hayranlıkla karışık kıskançlık içinde kıvranır.

Katıksız bir dindar olan Antonio Salieri tanrıya isyan eder.....

Mozart sevgi dolu bir evde yetişmiş, annesinden küçük yaşında ayrılmış, aynı zamanda öğretmeni de olan babasının sevgi ve otoritesi altında yetişmiştir.

Babasından ayrı olduğu Viyana yıllarının başında ahlaki değerlere bağlı genç bir erkek olarak evlenmeye karar verir.

Bu evlilik baba Leopold Mozart’ın onayını almadan gerçekleşmiştir, baba Mozart gelini Constance Weber’in düşük seviyeden basit bir kadın olduğunu düşünmektedir.

Bu süreçte bestelerinden kazandığı tüm parayı sefahate saçmakta olan Amadeus’un sefih yaşantısını duyan baba Mozart Viyana’ya gelerek duruma el koymak ister. Babanın gelişi genç çift arasında sorunlar çıkmasına sebep olur, lüks yaşam peşindeki Constance paranın kontrolünün babaya geçmiş olmasına isyan ederek babayı evden kovar. Ancak bu durum çiftin arasının iyice bozulmasına sebep olur ve Constance da evden ayrılır.

Mozart hayatındaki olumsuzluklar ile beste yapmaya devam etmekte bu sırada sağlığı da git gide bozulmaktadır. Sihirli Flüt operasını yazdığı dönemde bir ağıt  “REQUIEM” yazması için sipariş alır. Mozart bu requiem yazmayı hiç istemez kendi hayatına bir ağıt olduğunu düşünürken eseri bitirdiğinde hayatının da biteceğini hissetmektedir.

Sihirli Flüt operasının halk operasındaki ilk gösterimine Antonio Salieri Catherina Cavalieri ile birlikte gelir, opera büyük bir başarı kazanmıştır, Salieri operadan çok etkilenir Mozart’ın şerefine bir yemek düzenler, sağlığı zaten çok bozulmuş olan Mozart bu yemekten bir gün sonra yaşamını yitirir...

 

• Illere göre etkinliklerin satisa çikma tarih ve saatleri; Istanbul, Izmir, Mersin, Antalya, Samsun: Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 30 gün önce satisa sunulmaktadir.
• Ankara Internet gisemizde, aylik opera ve bale programinin belirlenmesi halinde temsil tarihinden 15 gün önce saat 10:30'da satisa sunulmaktadir. Ekim, Kasim, Aralik ve Ocak ayina özel olarak tüm etkinlikler gise ve internette 30 gün öncesinde satisa sunulmustur.
• Temsillerimiz ilan edilen tarih ve saatte baslar. Seansa geciken seyircilerimiz ilk perdeyi izleyemezler.
• Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlügü gerektiginde temsil düzeninde ve programda degisiklik yapabilir.
• Devlet Opera Bale etkinlikleri için kurum karari dogrultusunda 01.01.2016 tarihi itibari ile "Bilet Açiga Alma" islemi artik gerçeklesmeyecektir.
• ÜYELIK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BILETLERIM bölümü içinde yer alan IPTAL ET kismindan yapilabilir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
• ÜYELIK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. Iptal/Iade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
• 7 yasindan küçük izleyicilerimizin çocuk temsilleri disindaki temsillere getirilmemesini rica ederiz.
• Bakanligimiz ve bagli kuruluslarinda çalisan personel ve çocuklari ile emekliler ve ögrenciler temsillerimizde giseden kimlik ibraz etmek sartiyla indirim uygulanan yerlerden %30 indirim uygulanabilir.
• Gaziler, sehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ile "65 yasini doldurmus, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz T.C. Vatandaslarina Aylik Baglanmasi Hakkinda 2022 sayili Kanun" kapsamindaki kisiler giseden yer numarasi almak kaydi ile temsilleri ücretsiz izleyebilirler. Bilgilerinize sunariz.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü