-

Amadeus Mersin DOB

Mersin - Mezitli Belediyesi Açık Hava Tiyatrosu 1 ve salon daha 21 Ekim Perşembe - 13 Kasım 2021 Cumartesi
  • Bale

Amadeus

Ömrünün sonlarına yaklaşmış olan besteci Antonio Salieri ,Viyana sokaklarındaki kaosu izlemekte, insanların ömürlerini amaçsızca tüketmelerini görmektedir. Kulaklarında her zaman kıskançlık derecesinde hayran olduğu Mozart’ın eşsiz müziği çınlamaya başlar, bu ilahi müziğin insanları kaostan kurtaracağını ve ruhlarını temizleyeceğini düşünerek, kendi yaşamı, geçmişi ile ilgili bir hesaplaşmaya girişir.

Salieri genç bir besteci iken Salzburg da henüz 6 yaşında bir çocuğun müthiş bir müzik yeteneği olduğu, kraliyet üyelerine konserler verdiği, besteler yaptığını işitmiştir. Daha sonra Mozart ile ilk karşılaşmasında ondaki dehanın farkına varır.

Mozart her gittiği yerde büyük ilgi görüyor, ondaki ışık çalıştığı operalardaki sanatçıları etrafına çekiyor herkes Mozart’a büyük hayranlık duyuyordur. Öyle ki Salieri’nin yıllardır birlikte çalıştığı ve temiz bir aşkla sevdiği soprano Catherina Cavalieri’de bu ışığın çekimine kapılmış, bu durum Salieri‘yi iyice çılgına çevirmiştir.

Salieri kendi hayatını iyi bir besteci olmaya adamış bu uğurda çok çalışmış bir sanatçı olarak ilahi dehanın kendisine değil de bu şımarık çocuğa verilmiş olması karşısında, büyük bir hayranlıkla karışık kıskançlık içinde kıvranır.

Katıksız bir dindar olan Antonio Salieri tanrıya isyan eder.....

Mozart sevgi dolu bir evde yetişmiş, annesinden küçük yaşında ayrılmış, aynı zamanda öğretmeni de olan babasının sevgi ve otoritesi altında yetişmiştir.

Babasından ayrı olduğu Viyana yıllarının başında ahlaki değerlere bağlı genç bir erkek olarak evlenmeye karar verir.

Bu evlilik baba Leopold Mozart’ın onayını almadan gerçekleşmiştir, baba Mozart gelini Constance Weber’in düşük seviyeden basit bir kadın olduğunu düşünmektedir.

Bu süreçte bestelerinden kazandığı tüm parayı sefahate saçmakta olan Amadeus’un sefih yaşantısını duyan baba Mozart Viyana’ya gelerek duruma el koymak ister. Babanın gelişi genç çift arasında sorunlar çıkmasına sebep olur, lüks yaşam peşindeki Constance paranın kontrolünün babaya geçmiş olmasına isyan ederek babayı evden kovar. Ancak bu durum çiftin arasının iyice bozulmasına sebep olur ve Constance da evden ayrılır.

Mozart hayatındaki olumsuzluklar ile beste yapmaya devam etmekte bu sırada sağlığı da git gide bozulmaktadır. Sihirli Flüt operasını yazdığı dönemde bir ağıt  “REQUIEM” yazması için sipariş alır. Mozart bu requiem yazmayı hiç istemez kendi hayatına bir ağıt olduğunu düşünürken eseri bitirdiğinde hayatının da biteceğini hissetmektedir.

Sihirli Flüt operasının halk operasındaki ilk gösterimine Antonio Salieri Catherina Cavalieri ile birlikte gelir, opera büyük bir başarı kazanmıştır, Salieri operadan çok etkilenir Mozart’ın şerefine bir yemek düzenler, sağlığı zaten çok bozulmuş olan Mozart bu yemekten bir gün sonra yaşamını yitirir...

 

Lütfen almak istediğiniz tarihi seçiniz
Mersin - Mezitli Belediyesi Açık Hava Tiyatrosu
Mersin - Mersin Opera Büyük Sahne
Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü