Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Frida Mersin Devlet Opera ve Balesi

    • Bale

    Frida Mersin DOB

    Yazar-Dramaturg: Füsun Ataman Berke

    Frida Kahlo… Meksikalı ressam…. Meksika Ulusal Ülküsünün en önemli temsilcilerinden ressam Diego Rivera ile inişli çıkışlı bir evlilik yapan, yirminci yüzyılın belki de en büyük aşklarından birisini yaşayan sanatçı…Çok istediği halde kocasına çocuk veremeyen bir kadın… Çocukluğunda geçirdiği felç ve genç kızlığında başına gelen korkunç tramvay kazası ile hayatı değişen, önce bacağı ardından omurgası, kalçası, rahmi ve neredeyse tüm bedeni yaralanan bir kadın. Henüz çocuk yaştayken ilk kez tanışıyor ölümle… Genç kızlığa adım attığında, hayatının baharında ikinci kez çalıyor ölüm kapısını ve her an bekliyor kapının ardında... Frida ise babasının hediye ettiği boyalarla başladığı resme bir kurtarıcı gibi sarılıyor. Bu sayede ölümün her an yanı başında duran nefesini hissetmemeyi başaran bir kahramana dönüşüyor, yaşama dört elle sarılıyor.

    Ülkesinde La heroina del dolor; Acıdan doğan kahraman olarak anılması boşuna değil. Aziz Diego’ya göründüğüne inanılan, Meksika’da adı Guadalupe olarak anılan bakire Meryem’in yeniden zuhur etmiş hali… Tıpkı bu öyküde olduğu gibi o da bir gün Meksika’nın kahraman ressamı Diego Rivera’ya görünüyor ve hayatının aşkını buluyor. Ancak ne yazık ki, La heroina del dolor, aşkının meyvesi olarak kocasına bir çocuk armağan etmek isteğiyle ölümün kıyısında dolaşmayı sürdürüyor. Yaşadığı hamilelikler düşükle sonuçlanıyor. Onun zamanın ve acının ötesine geçmiş, resmin kanatlarında sonsuzluğa yelken açmış, ölüm tanrısıyla dans edebilmiş bir ölümlü olduğu söylenebilir…

    Mersin Devlet Opera ve Balesi, ölüme meydan okuyan, kendi gerçeğini tablolara yansıtan ve bu yolla insanın ölümlü yazgısını aşan bir sanatçıyı, onun ölümle dansını sizlere sunuyor. 

    FRİDA
    Frida (Çocukluğu- Gençliği): Tutku Barın Tümen
    Olgun Frida: Özlem Şenormanlılar
    Diego Rivera: Ozan Demirbaş
    La Muerte (Ölüm): Burak Serkan Cebeci
    Guillermo Kahlo (Baba): Ender Üçdemir
    Matilde Calderon Gonzalez (Anne): Selğan Çavdaroğlu
    Cristina ( Kız Kardeş): Meltem Ayar
    Mathilda (Kız Kardeş): Pınar Humar
    Alejandro Gomez Arias: Niyazi Cingöz
    Lupe Marin: Risa Ochiai
    Tina Modotti: Seda Dereli
    Micklantecuhtli: Ketevan Chkhikvadze
    Quetzalcoatl: Miray Boyacıoğlu
    Breton: Tugay Ak

    Koreografi ve Reji: Özgür Adam İnanç
    Dekor: Aykut Öz
    Kostüm: Tülay Şimşek
    Işık: Tarı Deniz
    Koreograf Asist: Deniz Alp – Serhat Güdül
    Repetitörler: Ö. Şenormanlılar – E. Üçdemir – S. Biçer – Kürşat Kılıç 
    Kondüvit: M. Çağla Metin

    AKM ETKİNLİK NOTLARI

    Bilgi: Etkinlik seansları bir ay önce aynı tarihte satışa açılmaktadır.

    İade ve Değişiklik

    Satın alınan biletler, etkinliğin iptali veya tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez veya iade edilemez.

    AKM’de gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır.
    Öğrenci bileti, öğrenci kimliği ile geçerlidir. Öğrenci kimliğinin etkinlik günü görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.
    AKM Yönetimi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet iadesi yaparak etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.

    Sağlığınız İçin

    T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 14.01.2022 tarihli "PCR Test Zorunluluğu" konulu genelgesi uyarınca koronavirüs salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisi ile konuyla ilgili olarak Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.
    İzleyiciler etkinliklere Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden bilgilerini göstererek giriş yapabilirler. Tüm kontroller etkinlik girişlerinde HES uygulaması üzerinden yapılacaktır. HES kodunun gerekli bilgileri gösterebilmesi için izleyicilerin HES mobil uygulamasının güncel sürümünü indirerek “HES Kod Ayarları” bölümünde bulunan Risk Durumu, Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu alanlarını görüntülenmesine izin vermeleri gerekmektedir. 18 yaş altındaki izleyiciler için PCR testi zorunluluğu yoktur.
    Ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılması zorunludur. Maskesini çıkardığı tespit edilenler uyarılacak, uyarıları dikkate almayanlar alanın dışına alınacaktır.
    İzleyicilere, girişte temassız ateş ölçümü uygulanacak, 37,5 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde seyirci mekânlara alınmayarak bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılacaktır.

    Etkinlik Süresince

    Konser esnasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. kayıt cihazlarıyla kayıt yapılması yasaktır. Kayıt cihazları mekânlara alınmayacaktır.

    Tüm etkinlik 7 yaş ve üstü katılımcılar için uygundur.
    Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.

    Mekân Kuralları

    Etkinlik başlangıç saatinden en az 1 saat önce biletle birlikte etkinliğin kapısında olacak şekilde hazır olunması gerekmektedir.

    Mücbir sebeplerle konser mekânlarında değişiklik olabilir. AKM yönetimi, yeni mekânda izleyicilerimize bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Satın alınan biletler, mekân değişikliği nedeniyle iade edilmez.
    Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz.
    Mekânlarda belirtilen alanlar dışındaki yerlere yiyecek veya içecekle girmek, tütün ve tütün ürünleri tüketmek veya elektronik sigara kullanmak yasaktır.

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü