-

-Piri Reis

  • Bale

Piri Reis

Tarih : 3 Ekim 2019
Saat : 20:00
Yer : Aydın Gün Salonu
Bilet Fiyatı :
1. Kategori 50 TL (A ve I)
2. Kategori 25 TL (B-H ve J-R)
Balkon 25 TL (A-E)

1. Perde
Osmanlı İmparatorluğu, Kemal Reis’i Endülüslü Müslümanlara yardım etmesi için görevlendirir. Kemal Reis daha sonra “Piri Reis “ adını alacak yeğeni Muhiddini Piri’yi de yanına alarak yola çıkar. Muhiddin Piri, dünya denizcilik tarihine geçecek olan haritalarına ve Kitab-ı Bahriyesi’ne kaynak oluşturacak notlarını bu seyahatlerde tutmaya başlar. Fetihlerde gösterdiği tarihsel başarılardan sonra “Piri Reis” olarak anılır. Kemal Reis’i bir deniz kazasında kaybettikten sonra bir dönem inzivaya çekilen Piri Reis, daha sonra elindeki bilgileri ve haritaları birleştirerek “İlk Dünya Haritası”nı çizmeye başlar.
Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine katılan Piri Reis, burada Mısırlı güzel Amunet’i görür ve birbirlerine âşık olurlar. Amunet’in ağabeyi Osahar, kız kardeşinin bir düşmana âşık olduğunu duyunca çıldırır ve Piri Reis’in canına kasteder. Saldırıdan son anda kurtulan Piri Reis, kalbindeki acıyla yurduna döner.
2. Perde
Kanuni Sultan Süleyman tahta geçtikten sonra Piri Reis’e “Derya Beyi” unvanını verir. Piri Reis, Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa ile birlikte çıktığı bir seferde ani bir fırtına sonucu rotasını kaybeden ve batmak üzere olan gemisini büyük bir ustalıkla kurtarır. Piri Reis’in ne kadar büyük bir denizci olduğunu gören Pargalı İbrahim Paşa onu Kanuni’nin huzuruna çıkarmak için sabırsızlanmaktadır. Mısır’da ise Amunet, Piri Reis’e olan aşkını mektuba dökmektedir. Küçücük kalbine sığmayan duygular sel olur taşar mektuba. O sırada odaya giren Osahar kardeşine engel olmak ister. 
Uzaklarda, Topkapı Sarayı’ndaki büyük törende Piri Reis, bitirdiği “Kitab-ı Bahriye”sini padişaha takdim eder. Kitaptaki haritaların ve dünya haritasının tüm detaylarını, diğer kıtalardaki yaşam biçimlerini, resmettiği hikâyeleri ve olayları anlatır. Kanuni bir yüzük hediye ederek ödüllendirir onu. Ceza ise bir kuşun kanadında gelir tez vakit: Amunet aşkı uğruna ölmüştür.
Piri umutla umutsuzluk arasındaki sanrıda Amunet ile vedalaşır. Sonsuz buluşma öncesi son kez uğurlar büyük aşkını. Günü geldiğinde geride büyük değerler bırakmanın huzuru ile ona kavuşacağına inanarak. 
•Libretto, tarihsel olaylardan esinlenerek kurgulanmıştır.

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü