Annette Benning


Annette Carol Bening 29 Mayıs 1958'de Kansas, Topeka ve Kansas'ta yaşayan Shirley'nin (Ashley) dört çocuğunun en küçüğü, solist ve kilise şarkıcısı ve sigorta şirketi Arnett Grant Bening'de doğdu. O Alman ve İngiliz Adaları soylu. Ailesi gençken Kaliforniya'ya taşındı ve o orada büyüdü. San Francisco State Üniversitesi'nden mezun oldu ve San Francisco'daki Amerikan Konservatuarı Tiyatrosunda oyunculuk kariyerine başladı ve nihayet sahneye çıktığı New York'a taşındı (Broadway oyunundaki çalışmalarından dolayı 1987'de Tony ödülü adaylığı dahil) Rahatsız edici ") ve birkaç filmde ilk film rollerini aldı. 

Çoğu zaman olduğu gibi, ilk büyük ekran rolü unutulmayacak bir filmdi, The Great Outdoors (1988), çok az ekran süresi vardı. Bununla birlikte, bir sonraki çalışması, Chopslos de Laclos'un "Les Liaisons Dangereuses" adlı filminin uyarlaması olan Milos Forman'ın Valmont'unda (1989) yapıldı. Ne yazık ki, de Laclos'un öyküsü, daha önceki bir sene yayınlanmış olan daha çok Hollywoodlu ve başarılı bir film versiyonu olan Dangerous Liaisons'ın (1988) kaynağı olarak hizmet etmişti ve Foreman'ın tedavisi pek fark edilmedi. Bening'in kariyeri, ertesi yıl, Anjelica Huston ve John Cusack ile Stephen Frears'ın Jim Thompson'un romanı The Grifters'ın (1990) güçlü ve eğlenceli bir ekran uyarlaması ve bir sanatçi olarak sanatsal dönüşüne katıldığı önemli bir köşeye dönüştü. ona birkaç Akademi ödül adaylığı kazandı. Bu performansın gücü üzerine Warren Beatty , Bugsy (1991) adlı filminde, Las Vegas'ın kurucusu Siegel'in hikayesi olan Bugsy Siegel'in ateşli aktris oyuncusu Virginia Hill olarak Bening'i canlandırdı. Filmin kendisi iyi gitmese de, Bening'in hamileliğine yol açan Beatty ile ve 1992'de Beatty ile olan evliliğiyle sonuçlandı. 1986'dan beri ilk kocasından ayrılan Bening'in ikinci evliliğiydi. 1991'e kadar boşanmalarını kesinleştiremedi. Çift sonra abartılı flop Love Affair (1994) üzerinde çalıştı, ancak kariyeri sonraki yıl Richard III'ün (1995) 1995'te Kraliçe Elizabeth'i olarak geri döndü. O zamandan bu yana, American Beauty'de (1999) bir obsessif, ittifak emlakçı ve önemli bir karakter olan István Szabó'nun W. Somerset Maugham romanı Being Julia (2004) 'ın ekran uyarlaması gibi önemli performanslar her ikisi de Oscar adaylığıyla Akademi. 

Bening'in harika bir duruşu ve ekran varlığı var ve en iyi ihtimalle çok güçlü bir performans sergileyebilir. Her ne kadar onun özgeçmişi, bir sonraki iyi bölümün ortaya çıkmasından önce, uzun süreli vasat yapımları içeriyor olsa da, o zaman, beklemeye değer. Bening'in Beatty'li dört çocuğu var. 

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!