Ben Mendelsohn


Hollywood'da kötü adam ve suçlularla oynadığı bilinen bir karakter oyuncusu olarak tanınmasına rağmen, Ben Mendelsohn, bir genç olarak hareket etmeye başladığından beri Avustralya'nın önde gelen biriydi. 

Paul Benjamin Mendelsohn, Avustralya'nın Melbourne şehrinde, bir hemşire olan Carole Ann (Ferguson) ve tıbbi bir araştırmacı olan Frederick Arthur Oscar Mendelsohn'a dünyaya geldi. The Henderson Kids ve uzun süredir devam eden pembe dizi opera komşuları dahil olmak üzere televizyona başlamasıyla birlikte Mendelsohn, The Year My Voice Broke adlı eski sinema filminde sahtekar bir çocuk suçlusu olarak gösterdiği performansla başladı. Mendelsohn, sekiz adayın ilki olan Avustralya Film Enstitüsü'nden en iyi destekleyici oyuncu ödülünü kazandı. 

Mendelsohn, Avustralya sinemasının en popüler genç / genç yetişkin yıldızlarından biri haline geldi ve sık sık Russell Crowe, Noah Taylor ve Guy Pearce gibi kendi kuşağının diğer gelişmekte olan yeteneklerine rakip oldu. "Birleşik Krallık'taki Rat Pack ve Birleşik Krallık'taki Brit Pack'e atfen, aynı zamanda ortaya çıkıyor. Akranları arasında Mendelsohn, Idiot Box, Metal Skin ve Nirvana Street Murder'daki rolleri sayesinde, sorunlu, kızgın genç erkeklerin pazarını köşeye sıkıştırmış görünüyordu. Ancak Mendelsohn, The Big Steal, Cosi, Spotswood ve Amy'nin komedilerinde oynadığı romantik bir lider olma yeteneğini de kanıtladı. 

1990'larda Mendelsohn, sadece bir "Hollywood" filminde yer aldı. Aksiyon filmi Vertical Limit, bir kurtarma misyonundaki iki cesur dağcıdan biri olarak sık sık filmin komik rölyefini sağlıyordu. Film izleyiciyi bulamamış ve Mendelsohn, Avustralya Film Enstitüsü ve Avustralya Film Eleştirmenleri Çemberi Drama'nın en iyi oyuncu adaylarına rağmen, tiyatro ve televizyonda çalıştığı Avustralya'ya döndü. kasaba. Ayrıca, Yeni Dünya, Knowing ve Avustralya gibi daha uluslararası filmlerde çalışmak için adımlar attı. Mendelsohn, neredeyse iki yıllık bir sürenin çok az çalıştığı ve oyunculuk mesleğini tamamen bıraktığını kabul etti. 

2009 yılında, Mendelsohn, bağımsız Avustralyalı filmleri Güzel Kate'deki rolüyle birazcık geri dönüş yaptı. Sorunlu bir adam, ölmekte olan babasıyla yeniden bir araya gelmeye zorlandı ve karmaşık bir ilişkisi olan ikiz kız kardeşinin ölümü ile başladı. ilişkisi. 2009 yılında Avustralya Film Enstitüsü ve Avustralya Film Eleştirmenleri Çember En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi. Bir yıl sonra, bir suç ailesinin en korkunç ve en şiddetli üyesi olan Animal Kingdom'da Papa olarak ortaya çıktı. 2010 yılında Avustralya Film Enstitüsü, Bağımsız Film Ödülü ve Avustralya Film Eleştirmenleri Dairesi'nden En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 

2010'dan bu yana, Mendelsohn, Hollywood'un hem gişe rekorları kıran filmlerinde (The Dark Knight Rises) hem de Killing Them Softly ve Pines Beyond Place gibi eleştirmenlerce beğeni kazanan filmlerinde karakter oyuncusu olarak önemli bir oyuncu oldu. 2013 yılında İngiltere Bağımsız Film Ödülleri'nde kendisine En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü kazandı. 2014'te Ryan Gosling'in Lost River, Slow West ve Exodus: Gods and Kings'de de rol alacak. 2016 yılında Mendelsohn, Netflix'in Bloodline filmindeki Danny Rayburn rolüyle Drama Serisinde Üstün Destekleyen Aktör'ü kazandı. 

Mendelsohn, karısı, yazar Emma Forrest ve kızları ile ABD'de yaşıyor. Ayrıca önceki bir ilişkiden daha büyük bir kızı var. (2014) 

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!