Biletinial'da etkinlikler bir tık uzağında !

Ülke Seçiniz

Şehrinizi seçip eğlenceye devam edin.

Binlerce etkinlik ve mekanı keşfet...
Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    Şehrini Keşfet #Şehrine Özel Etkinlikler
    • Türkçe
    • English
    • Hrvatski
    • Shqip

    Bradley Cooper


    Bradley Charles Cooper 5 Ocak 1975'te Philadelphia, Pennsylvania'da doğdu. Annesi Gloria (Campano), İtalyan kökenli ve yerel bir NBC istasyonu için çalıştı. İrlanda kökenli olan babası Charles John Cooper, bir borsacıydı. Bradley, 1997'de Georgetown Üniversitesi'nde İngilizce Onur Programı'ndan mezun olduktan hemen sonra New York Üniversitesinde Aktörler Stüdyo Drama Okulu'nda Güzel Sanatlar Yüksek Lisans programına kaydolmak için New York'a taşındı. Orada sahne çalışmasını geliştirerek, Bernard Pomerance'ın "The Elephant Man" filmindeki John Merrick gibi tezini, New York'un Square'deki Circle'ında gerçekleştirdi. 

    Halen okuldayken, Bradley profesyonel kariyerine başladı ve Sarah Jessica Parker'ın Sex ve the City (1998) ve The Beat (2000) adlı drama dizisinde karşısına çıktı. Hafta sonları, şehir içi şehir çocuklarına oyunculuk ve hareket öğreten kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan LEAP (Genişletilmiş Sanat Programı aracılığıyla Öğrenme) ile geçirilmiştir. Yazlar, tüm dünyayı ele geçirdiler, Britanya Kolombiyası'ndaki Orca Balinaları ile kano yapmaktan Peru Andes'teki buz tırmanışına, bir yandan da Keşif Kanalı için bir Yaban Dünyasında (2000) Lonely Planet'in Treklerini ağırladılar. Bradley, ilk uzun metrajlı Wet Hot American Summer (2001) filminde yer almak için Actors Studio'dan mezuniyet törenini kaçırmak zorunda kaldı. İkinci özelliğini Bending All the Rules (2002) 'da tamamladıktan sonra, Los Angeles'a taşınması planlaması, Darren Star'ın , $ treet (2000) adlı drama dizisinde yıldızı tutmasıyla ertelendi. 

    Bradley, Ben Affleck ve Samuel L. Jackson'ın rol aldığı Changing Lanes (2002) adlı genç hukuk öğrencisi Gordon Pinella'nın rolünü kazanmaya devam etti ve ayrıca My Little Eye'da (2002) Travis Paterson'ı canlandırdı. Sonunda, diğer New York projelerini terk etmenin ve Alias'a (2001) atandığında Los Angeles'a taşınmanın zamanı olduğuna karar verdi. Wedding Crashers (2005), Lansman Başarısızlığı (2006), The Comebacks (2007), The Rocker (2008) ve Yes Man (2008) filmlerinde rolleri destekledikten sonra Cooper, Just In That You Into'da (2010) ), Hangover (2009) ve Sevgililer Günü (2010). A-Takımı (2010) adlı aksiyon filminde rol aldı ve gerilim filmi Limitless'in (2011) başlığını çekti . 

    Cooper, David Lawrence'ın Silver Linings Playbook'unda (2012) Jennifer Lawrence'la birlikte oynadıktan sonra En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Daha sonra iki kez daha Oscar adaylığı, Russell'ın Amerikan Hustle'sinde (2013) Richie DiMaso'yu (karakterleri önemli bir ekran süresi paylaşmamış olsa da yine Lawrence'ın karşısında) oynamak için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Clint Eastwood'da Donanma SEAL'si Chris Kyle'ı oynadığı için En İyi Erkek Oyuncu seçildi. 2014'ün en yüksek gişe hasılatı olan Amerikan keskin nişancı (2014). Bu dönemde Cooper, The II (2011) ve The Hangover Part III (2013) filmindeki rolünü yeniden canlandırdı . Pines Beyond (2012) ve 2014'ün en yüksek gişe hasılatı olan Galaxy Guardians (2014) adlı filmde Rocket Raccoon'u seslendirdi. 

    Bradley, 2015 yılında iki komediye, Cameron Crowe'un Hawaii'ye (2015) ve Londra'da bulunan John Wells'in ( Burnt (2015)) filmine ve David O. Russell'ın Joy (2015) filminde yine Jennifer Lawrence'la birlikte rol aldı. 

    Bradley'in ortağı olan Irina Shayk ile kızı (2017) doğdu.