John C. Reilly


Karakter oyuncusu, dramatik başrol oyuncusu ya da komik komik folyo? Zaten kemerinin altında hayret verici rollere sahip olan John C. Reilly, tohumlu kuyudan kuyulara, sevilen, iyi huylu schlepps'lere kadar yıllar boyunca büyük etkilere uzanan eklektik bir zengin karakter dizisi oynadı. 

Altı çocuktan beşi John Christopher Reilly, Şikago'da, çoğunlukla İrlanda kökenli bir babanın ve bir Litvanyalı Amerikan annesinin çocuğu olarak dünyaya geldi ve Şikago'nun en zor güneybatı topraklarında büyüdü. Ayrıca John adında olan babası, endüstriyel bir keten tedarik şirketi işletmesi olarak görev yaptı. Sekiz yaşından itibaren amatör sahnede, Reilly Goodman Drama Okulu'nda eğitim gördü ve sonunda Chicago'nun ünlü Steppenwolf Tiyatrosu'na katıldı. 

Film molası, Vietnam Savaş draması Savaş Zayiatı'ndaki (1989) küçük bir rolle geldi; Brian De Palma , ilk aşamalarında çalışmalarını o kadar çok sevdi ki, asker olarak eğilmiş olarak vurmaya başlayarak büyük bir rol aldı. tecavüzde. Reilly, 1990'lar boyunca ivme kazandı ve Days of Thunder (1990), Shadows and Fog (1991), What's Eating Gilbert Grape (1993) ve The River Wild (1994) gibi filmlerde göz kamaştırıcı yeteneklerini gösterdi. Yönetmen Paul Thomas Anderson'un filmlerinde önemli bir oyuncu oldu. Sydney'de (1996) zorlu bir kumarbaz, Boogie Nights (1997) narsisistik bir porno yıldızı ve Magnolia'da oynadığı en iyi rollerini buldu. 1999) şefkatli bir polis olarak. Terrence Malick'in savaş destanı olan The Red Red Line (1998) cephesinde görev yapan askerin rolü için daha fazla kritik puan almaya devam etti. 

Sahnede, Reilly Broadpen'deki "The Grarath of Wrath", "A Tramvay Adlı Arzu" ve "Othello" filmlerinde Steppenwolf'ta seyircileri etkiledi ve kusursuz bir başka karakter oyuncunun yanı sıra "True West" dalında bir Dış Critics Circle Ödülü ve Tony adaylığı kazandı. Philip Seymour Hoffman . Reilly nihayet 2002'de hak ettiği film tanıma ödülünü, 2002'de, The Good Girl'de (2002), The Gangs of New York'ta (2002) ve özellikle Chicago'da (2002) bir dizi seçimle, yüksek profilli bölümleriyle haketti. katil kocası Amos Hart, katil karısı Roxie ( Renée Zellweger ) tarafından sert bir şekilde oynandı. Bu son bölümde, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre ve Akademi Ödülü adaylığı aldı. 

O zamandan beri stoğu önemli ölçüde arttı ve dramatik rollerden her şeyde göründüğü sinematik repertuarını daha da genişletti - Kevin (2011), Aviator (2004) ve Carnage (2011) hakkında daha fazla komik dönüşler yapmamız gerekiyor. Walk Hard: Dewey Cox Hikayesi (2007), Talladega Geceleri: Ricky Bobby Ballad (2006), Step Brothers (2008), Cyrus (2010) ve Cedar Rapids (2011). En son Disney'in canavarı Wreck-It Ralph (2012) filminin başrolünü seslendirdi. 

Reilly, yapımcı Alison Dickey ile evli. 

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!