Lady Gaga


(28 Mart 1986 doğumlu), profesyonel olarak Lady Gaga olarak bilinen bir Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve aktris.

Onun görselliği yanı sıra onun alışılmamış ve kışkırtıcı çalışmaları için bilinir. Gaga, bir genç olarak performans göstermeye, açık mikrofon gecelerinde şarkı söylemeye ve okul oyunlarında oyunculuk yapmaya başladı. New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu aracılığıyla, bir müzik kariyerine devam etmeden önce, Collaborative Arts Project 21 (CAP21) 'da çalıştı. Def Jam Recordings sözleşmesini iptal ettikten sonra, Gaga, Akon'un 2007 yılında Interscope Records ve kendi etiketi KonLive Distribution ile ortak bir anlaşma imzalamasına yardımcı olduğu Sony / ATV Music Publishing için bir şarkı yazarı olarak çalıştı. Albüm, elektropop kaydı The Fame ve onun "Top Dance" ve "Poker Face" single'ları. Bir takip EP, "Bad Romance ", "Telefon" ve "Alejandro" single'larını içeren Fame Monster (2009) da başarılı oldu.

Gaga'nın ikinci uzun metrajlı albümü Born This Way (2011) elektronik rock ve tekno araştırdı. Albüm, ABD Billboard 200’ü kutladı ve ilk hafta boyunca ülkede bir milyondan fazla kopya sattı. Onun başlık parça bir haftadan az bir sürede bir milyondan fazla indirme ile iTunes Store'da en hızlı satan şarkı oldu. Gaga, Amerika Birleşik Devletleri listelerinde birinci olan ve tek "Alkış"ı içeren üçüncü albümü Artpop (2013) ile R & B'ye ve diskoya girdi. 2014'te Tony Bennett, ABD'de üçüncü ardışık bir numaralı albümü olan Cheek to Cheek adında bir caz albümü çıkardı. American Korku Hikayesi: Hotel (2015-2016) adlı televizyon dizisindeki oyunculuk çalışması için Gaga, 2016'da En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü'nü kazandı. Beşinci stüdyo albümü, Joanne (2016), ülke ve pop gibi türler ekledi. ABD'li grafikler, 2010'larda ilk kadınının ABD'de dört numaradan bir numaraya sahip olmasını sağladı. Gaga, 2018'de A Star Is Born adlı müzikal romantik drama filminde rol aldı ve film müziğine katkıda bulundu.

Ocak 2016 itibarıyla 27 milyon albüm ve 146 milyon single satmış olan Gaga, tarihin en çok satan müzik sanatçılarından biridir. Başarıları arasında birkaç Guinness Dünya Rekoru, altı Grammy, üç Brit Ödülü ve Songwriters Hall of Fame ve Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi'nden bir ödül bulunmaktadır. Gaga, Billboard'un Yılın Sanatçısı olarak ilan edildi ve Forbes'in güç ve kazanç sıralamasında yer aldı. 

2012 yılında VH1'in Müzikteki En Büyük Kadınları'nda dördüncü sırada yer aldı. Zamanın 2011'deki okuyucularının son on yılın en etkili insanlarının anketinde ikinci oldu ve 2015'te Billboard'un Yılın Kadını seçildi. LGBT hakları dahil olmak üzere hayırseverlik ve sosyal eylemciliği ve kar amacı gütmeyen organizasyonu, gençliğin güçlendirilmesini ve zorbalıkla mücadele etmeyi amaçlayan Born This Way Vakfı için bilinir.

 

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!