Laura Dern


Laura Dern'in ilk filmi, annesinin filmi White Lightning'de (1973) bir kuyruklu filmdi . Ayrıca, Ladd'in imza atan rollerinden biri olan Alice Does Not Live Here Here Here'da (1974) kısa bir süre daha görünüşe imza attı. Annesi, 13 yaşındaki kızının Bay ve Baylar Fabulous Stains setinde bulunmasına itiraz etti ancak Dern dava açtı ve kurtuluşa başladı . 1982'de Miss Golden Globe'un en genç şampiyonu oldu .

Dern 1984'te antrenör Sandra Seacat ile çalışmaya başladı. Dern daha sonra Seacat'ı hayatında ve eserinde çarpıcı bir dönüşüm ile nitelendirdi. [5] Back Stage West'le 2004'te tekrar konuşan Dern, daha önceki yorumları üzerine genişleyecek; [6] En yakın zamanda Dern , 2012'de 69. Altın Küre Ödülleri'nde bir Televizyon Dizisi'nde En İyi Kadın Oyuncu dalında yaptığı kabul konuşmasında Seacat'a teşekkür etti . [7]

1985 ve 1990 yılları arasında, Dern roller için kritik beğeni kazandı Maske , Mavi Kadife , ve at Heart the Wild . Dern'in Blue Velvet'teki oynadığı rolü , bir sonraki dikkat çekici filmi Wild at Heart'da serbest bırakılması yaklaşık dört yıl sürse de bir gelişmeydi . Dern'in David Lynch'le olan bağlantısı, Inland Empire'daki rolüyle devam etti .

1992'de Dern ve annesi , Wild at Heart'ın aksine, filmde ana ve kız çocuğu oynamadılar, ancak Rambling Rose'daki aynı filmde rol alarak bir Akademi Ödülü'ne aday gösterilen ilk anne ve kız oldu . Dern, Steven Spielberg'in 1993 film Jurassic Park'taki Dr. Ellie Sattler rol aldı . Aynı yıl Clint Eastwood , A Perfect World adlı filmi için oyuncu ile görüştü . Aynı zamanda 1996 film Ruth canlandırdı Vatandaş Ruth , ilk yönetmenlik denemesi Alexander Payne . Dern'in annesi Dern karakterinin annesini canlandıran Dern'in karakteri ona kötüye çığlık atarak kahramanca bir görünüm kazanıyor.

1997'de Dern, Dern'in o zaman erkek arkadaşı ve gelecekteki nişanlısı Billy Bob Thornton'un yönettiği "Aunt teyze" adlı şarkısı için Widespread Panic'in müzik videosunda yer aldı . Dern, 1998'de Jodie Foster'ın Baby Dance adlı filminde rol aldı . 1999'da Thornton ile çıkarken , Diane Ladd'ı da içeren The Daddy ve The Daddy adlı filminde sevgi ilgisini çekti . Dern, Joe Johnston'un Ekim Sky adlı filminde de yer aldı .

Robert Altman , onun Texas merkezli komedi bir Champagne-seven Teyze oynamak için Dern yeteneklerinin çağrıda Dr. T Ve Kadınları O rol aldı 2000 yılında bu Duvarlar içinde ve Arthur Miller'ın Odak . Jurassic Park III'te küçük bir rolü vardı ve Ben Am Sam filminde destekçiydi . 2002 film Damaged Care'de ve 2004'te " We Do not Live Here In Live" başlıklı filminde rol aldı . Dern, 2005 yapımı Happy Endings filminde rol aldı ve aynı yıl , Ohio Defiance ödüllü " The Prize Winner " filminde yer aldı .

2006 yılında, David Lynch ve Dern, Inland Empire için yeniden bir araya geldi ve 2006'da da Dern, Lonely Hearts'da bir destek rolü oynuyordu . School of Rock ve Good Girl'ı yazan Mike White 2007'de yönetmenlik denemesi olan Dern'i kiraladı ve Molly Shannon , John C. Reilly ve Peter Sarsgaard'ın rol aldığı Yılın Köpeği adlı komedi filmi ile çalıştı . 2008 yılında Dern oynadı anlatmak o kazandıran Serisi, Mini Dizi ya da Televizyon Film - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü . O günden bu yana Dern, bağımsız 2009 drama Tenderness [8] ve 2010 yılında Owen Wilson karakter Kevin Rawley tarihli bir okul müdürü Little Fockers , göründü .

Dern, televizyonda, özellikle de Afterburn'da çok çalışarak , Mini Serisi veya Film'de En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü aldı . O konuk oyuncu üzerinde West Wing , üzerinde bir ses oldu King of the Hill ve coaxes bir lezbiyen olduğunu Ellen DeGeneres ünlü 1997 "de dolaptan Puppy Episode televizyon dizisi" Ellen .

Dern , 24 Nisan 2007'de DeGeneres'in talk show'u yayınlamasında, o bölgede ortaya çıkan tepkiden dolayı bir yıldan uzun süre çalışmadığını, ancak yine de "olağandışı bir deneyim ve fırsat" olarak nitelendirdiğini açıkladı. [9]

Dern, Sundance Enstitüsü'nü de içeren bağımsız film endüstrisinden birkaç ödüle layık görüldü ve David Lynch'in Inland Empire'daki çalışmaları için Akademi Ödülü'ne adaylığını kazandırması için agresif bir medya kampanyası konusu oldu . 1 Kasım 2010'da Hollywood'un Yürüyüşü Şeref'sinde 2.420. Yıldız aldı . Anne-babası Diane Ladd ve Bruce Dern'e de yıldızlar takdim edildi.

Ekim 2011'de, Dern adlı yeni bir HBO televizyon dizisinde rol aldı Aydınlanmış . [10] Dern, gerçek hayatta olan annesi Ladd tarafından oynanan, diğerlerinin yanı sıra, "kırık hayatının parçalarını toplamak için bir çöküş sonrası geri çekilişten dönen bir sağlık ve güzellik idarecisi" olan Amy Jellicoe'yi oynuyor. Dern, senarist başına bir erime sonrasında senarist Mike White'ı televizyondaki çalışmalara geri getirdi . Jellicoe'nin Hawai'deki geri çekilişi meditasyona giriş niteliğindedir ve karakter, çalışma hayatına devam ederken disiplini devam ettirmeye çalışır. [11] Dern serideki rolüyle üçüncü Altın Küreyi aldı .

Dern ortaya Paul Thomas Anderson 'ın 2012 filmi Usta ile birlikte, Amy Adams ve Philip Seymour Hoffman . [12]

15 Şubat 2016'da Dern'in Star Wars: Son Jedi'de görüneceği açıklandı .

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!