Lin Shaye


1975'te Hester Caddesi'ndeki küçük rolü ile ilk kez izleyiciyle tanıştı bu rolü televizyon şovunda küçük roller izledi. 1978'de Jack'in Nicholson yönelimli Batı Git Güneyi'nde göründü. "Bay Nicholson, Parasol Lady adlı bu küçük rol için iki hafta boyunca Meksika'da olmanı istiyor, çok eğlenceliydi" diye bir telefon geldi. O zamandan beri karakter rolleri çok sayıda ortaya çıktı.

1980-1996 yılları arasında yönetmen Walter Hill : Uzun Sürücüler , Brewster Milyonları , Aşırı Önyargı ve Son Adam Daimi tarafından dört filmde yer aldı. 1984'te Shaye , Elm Caddesi'ndeki Kabus bölümünde öğretmenlik yapmıştır. Film, aktrisin ağabeyi Robert Shaye tarafından kurulan New Line Cinema tarafından dağıtıldı. Aile bağlantının ona biraz yardım ettiğini itiraf etti. "Kardeşim," Kız kardeşimi filmine koy "dedi. 

1994'te, Bayan Nuegeboren'in Farrelly Brothers'ın " aptal ve ahmaklık" filmindeki kopek komedi rolünü üstlendi. Film, 16 Aralık 1994'te serbest bırakıldı. Eleştirmenlerin karışık eleştirilerine rağmen, ticari bir başarıydı ve yayınlanmasından bu yana geçen yıllarda bir kült geliştirdi. Farrellys daha sonra Woody Harrelson'un Kingpin'deki korkunç ev sahibesi olarak attı. Daha sonra, Cameron Diaz'ın karakterinin komşusu Magda'nın rolüyle 1998'deki The There Something About Mary adlı filminde oynadığı rol onu yine veriyor. Farrellys, "Eski bir deri çanta gibi görünmesini istiyoruz" diye hatırlatan Shaye, "Makyaj yaparken her dört saat oldu" dedi. Film uykudan vuruldu ve en yüksek dereceye sahip oldu. 1998'de Kuzey Amerika'da açtığı komedi filmi ve yılın dördüncü en yüksek gişe rekoru kıran filmi olan Shaye, En Sevdiği Yardımcı Kadın Oyuncu - Komedi filmi için Blockbuster Entertainment Ödülü'ne aday gösterildi ve ardından 1999'un Detroit Rock City Sıkışık annesi grup Kiss'e karşı kişisel bir savaş başlatıyor .

2003 yılında Shaye, Sanz karakterini takip etmeye başlayan az sayıdaki bronzlaştırıcı bir teknik direktör olan Sonya olarak Boat Trip'te Cuba Gooding Jr. ve Horatio Sanz'in yanısıra ortaya çıktı. Aynı yıl Ray Wise ve Alexandra Holden ile kült korku filmi Dead End'de Laura Harrington olarak ve 1970'lerin Los Angeles seri katil Angelo Buono'nun annesi Jenny Buono ile birlikte Hillside Strangler'de oynadı . Ölü Son Olarak Rolü İçin Shaye olumlu eleştiriler aldı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Fangoria Chainsaw Ödülüne aday gösterildi.

2005 yılında Shaye, 2001 Maniacs filminde Granny Boone ve yine de 2001 Maniacs: Field of Screams filminde rol aldı. [9] Ertesi yıl uçağın purser görevi gören üst düzey uçuş görevlisi Grace'i oynayan bir Plane Snakes filmindeki gerilim filminde rol aldı. 2007'de kısa süre sonra , The Gun , Undernight Snack , Once Upon a Time , Old Home Boyz , Arka Koltuk Sürüş Testi ve Yes Man adlı kısa filmlerde rol aldı.

2011'de Shaye, korku filmi " Sinsidious" da destekleyici rol oynayan orta Elise oynadı. "Günışığı benden korktu" dedi Shaye. "Yatakta okudum ve işim bittiğinde, alt katıma götürdüm ve dolaba kilitledim, hikayeyle kemiğe salladım" dedi. Film 1 Nisan 2011'de piyasaya çıktı ve olumlu eleştiriler aldı. Toplamda dünya çapında 97.009.150 dolar hasılat elde etmiştir. Shaye, olumlu eleştiriler aldı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Fangoria Chainsaw Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Kaçırma Ölçer Ödülü ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Saturn Ödülü'ne aday gösterildi .

19 Kasım 2012'de resmi olarak Shaye, Patrick Wilson ve Rose Byrne'ın rollerini ilk filmden başlatacakları açıklandı. Film 13 Eylül 2013'te serbest bırakıldı. Karışık eleştiriler aldı ve bir gişe başarısı oldu. 

11 Mart 2014'te, Shaye'nin, bu kez, Sinsilik bayramının üçüncü taksitlendirmesinde, büyük bir rol olarak Elise olarak geri döneceği açıklandı. Filmdeki rol hakkında konuşan Shaye, "Bu taksitte Elise bu tür kötü kanlar haline geldi," dedi bana, benim için ne kadar eğlenceli olduğunu söyleyemiyorum. !" Sinsi: Bölüm 3 , eleştirmenlerden karışık bir yanıt aldı ve Shaye'nin performansı, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından iyi bir şekilde alındı. Çürümüş Domatesler , sitenin eleştirel fikir birliğine sahip " Sinsice: Beşinci bölüm teorik olarak şaşırtıcı tematik derinliklere sahip olmasına ve Lin Shaye'den gelen iyi bir performansla canlandırılmasına rağmen, orjinali kadar korkunç değil" şeklinde okurken% 59 onay verdi. The Wrap'tan bir yazar, Shaye'in filmde "parladığını" söyledi. Oakland Post Online , "Shaye filmi kalbinin çoğunu verebiliyor, korku sahnelerinin çoğunun sakinleştirici bir ses ya da kötü kahraman olmasına güveniyor ve Shaye bu rollerin her ikisini de kusursuz biçimde oynuyor. " Ayrıca " Sinsi: Bölüm 3 felaket olabilir, ancak gerçekten korkunç anlar ve Lin Shaye'den tecrübeli oyuncu sayesinde film daha keyifli olabilir" dedi. 

Kişisel yaşam

Shaye iki kez evlendi. İlk kocası ilk kocası 1968'de öldü. 1988'de aktör Clayton Landey ile evlendi; 2002 senesinin Sen Olmasın İstesin'in duasıyla . Çiftin 2003'te boşandıktan önce bir çocuğu vardı.

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!