Vahide Perçin

BİLETİNİ AL

13 Haziran 1965 doğumlu Vahide Perçin, Yunan göçmeni bir ailenin kızı. Daha çok Levantenlerin oturduğu bir sokakta Rum kültürüyle yoğrularak büyür. Baba kamyon şoförü, anne ev hanımı. Kadınların hep beraber yemek pişirdiği, mutfakta yaşanan neşeli ailelerden.
Tam bir sokak çocuğudur ama okumaya da düşkündür. İkinci el Doğan Kardeş dergileri tatillerinin en büyük eğlencesidir. Bir de sinema... Babası her gelen filme ilk seansında gider ve uygun bulursa hafta sonu da ailesini götürür.Aslında oyuncu olmak istiyordur ya, öne çıkmayı sevmediğinden yapamam diye düşünür.
Lisede grafik okur, sonra iktisat fakültesine girer ama hâlâ oyunculuktur aklındaki. Sonunda gözünü karartıp sınava girer ve çok iyi dereceyle girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi konservatuvarını okul birincisi olarak bitirir. En büyük desteği Özdemir Nutku'dan görür. İkinci sınıftayken ona başrol veren hocası, para sıkıntısı nedeniyle okulu bırakmayı düşündüğünde de okul kitaplarını hediye eder.
Mahallenin en güzel kızıdır, talipleri çıkar bu arada. "Ben evlenmeyeceğim anne, hiç debelenmeyin" dedikten iki ay sonra AST oyuncusu Altan Gördüm'le nikâh masasına oturmuştur bile.
Gördüm, duruşuyla, hayata bakışıyla 'doğru adam'dır onun için.Mezun olunca eşiyle beraber Ankara'ya taşınır. Ve meşhur 'davet mektubu'yla AST'a girer. 1994'te kızları Alize dünyaya gelir. Ailenin büyümesi bir süre sonra ekonomik sıkıntıları da getirir beraberinde ve Vahide Gördüm Devlet Tiyatrosu'nun teklifini kabul edip Adana'ya gider.Ankara'ya tayin olmayı beklerken 2003 yılında annesinin ölüm haberini alır. İzin alıp cenazesine gidemez. O gece sahneye çıkarken kararını vermiştir: Sezon biter bitmez istifa edip dönecektir Ankara'ya.AST'ta "Pazar Keyfi"nde de karı - koca oynadığı kadim dostu Altan Erkekli, "Bir ıstanbul Masalı" dizisi için onu önermiştir. Gene karı- koca oynayacaklardır. Yapımcı şirket TMC'yi bir süre ikna edemediğini anlatan Altan Erkekli sonunda isyan eder, "Bir kez beni dinleseniz ne olur?" diye...TMC'den Sevilay Demirci, Vahide Gördüm'e ilk anda vurulduklarını söylüyor. Rol için gençtir, 1.78 boyuyla çok alımlı bir kadındır, bu yüzden tereddüt ederler ama öyle bir parıltı saçar ki vazgeçemezler ondan.Bir deneme çekimi yaparlar, tencereyi tuttuğu anda Vahide gider, çocukluğunun o Fatma teyzeleri, anneleri gelir yerine. Kısa sürede "Bir ıstanbul Masalı"nın Suzan'ı kadın - erkek bütün izleyicilerin gözbebeği olur. Çok mutlu olur, biraz da korkar, ya insanları hayal kırıklığına uğratırsam diye...Uğratmaz ama.
Ne şöhret şaşırtır onu, ne para pul. Birinci sezonun sonunda sürekli ayrılıklar yaşayan Gördüm ailesi İstanbul'da birleşir.Hemen arkasından da "Hırsız Polis"teki Fulya rolü gelir. "Her hayat kadınının şuh kahkahalar attığını düşünen zihniyetin dışında" bir karakter yaratmak ister bu kez de ve gene başarır.
2006 yılında İlk Aşk filminde oynar.Çetin Tekindorla beraber muhteşem bir oyun sergiler.
Ödülleri:
*Altın Koza Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü (İlk Aşk) (2007)
*Magazin Gazetecileri Derneği "Altın Objektif Ödülleri-2007" En İyi Tiyatro Oyuncusu: Vahide Gördüm (Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler)
*Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) tarafından verilen yılın ödülleri:Yılın Kadın Oyuncusu: Kanal D Annem Dizisi
*Türk tiyatrosunun duayeni Meddah İsmail Dümbüllü adına verilen 27. İsmail Dümbüllü Tiyatro Ödülü  

E-bültenimize abone olun etkinlikleri kaçırmayın!