Arap

Arap

5 Mart 2018 Pazartesi
97 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

Brezilya Brazil / 2017 / 97’ / DCP / Renkli Color / Portekizce Portuguese / Türkçe, İngilizce Altyazı Turkish, English Subtitles 

Yönetmen / Director: Affonso Uchoa, João Dumans
Senaryo /
Screenplay: Affonso Uchoa, João Dumans
Görüntü Yönetmeni /
Director of Photography: Leonardo Feliciano
Sanat Yönetmeni /
Art Director: Priscila Amoni
Kurgu /
Editing: Rodrigo Lima, Luiz Pretti
Müzik /
Music: Francisco César
Oyuncular /
Cast: Aristides de Sousa, Murilo Caliari, Gláucia Vandeveld, Renata Cabral, Renan Rovida
Yapımcı /
Producer: Vitor Graize
Yapım Şirketi /
Production Company: Katásia Filmes, Vasto Mundo
Dağıtım /
Distribution: One Eyed Films
E-posta /
E-mail: betina@oneeyedfilms.com
Yaş Sınırı /
Age Limit: 16+


2017 Buenos Aires Uluslararası Bağımsız Sinema F; Mansiyon / IndieLisboa Uluslararası Bağımsız FF; Jüri Özel Ödülü, Mansiyon Ödülü / 2017 Ljubljana UFF; Kingfisher Ödülü

2017 Buenos Aires International Festival of Independent Cinema; Special Mention / IndieLisboa International Independent FF, Special Jury, Honorable Mention / 2017 Ljubljana IFF; Kingfisher Award


Andre adında genç bir çocuk, Brezilya’da eski bir alüminyum fabrikasının yakınındaki Ouro Preto isimli bir sanayi bölgesinde yaşamaktadır. Bir gün fabrika işçilerinin birinden aldığı bir defterle hayatı ilginçleşmeye başlar. Film; Rotterdam, San Sebastián gibi önemli festivallerde de yarışmıştır.

English Version

A young boy named Andre lives in an industrial neighborhood in Ouro Preto, Brazil, near an old aluminum factory. One day he happens to find a notebook from one of the factory workers and his history begins to get interesting. The film has also competed in important festivals like Rotterdam and San Sebastián.

Affonso Uchoa 

Affonso Uchoa, Brezilyalı bir film yönetmeni olan Uchoa, 2014 yılında birçok eleştirmen tarafından yılın en önemli Brezilya filmlerinden biri olarak kabul edilen ve Mostra de Tiradentes’de En İyi Film Ödülünü kazanan Gizli Kaplan’ı yönetti. Daha sonra aynı film, 2015 yılında Hamburg Film Festivalinde uluslararası olarak sergilendi.

English Version

Affonso Uchoa is a filmmaker from Contagem, Brazil. In 2014 he directed The Hidden Tiger which was considered one of the most important brazilian films of the year by many critics, and the film won the award for Best Picture in the Mostra de Tiradentes. Later on, the same movie was internationally exhibited in Hamburg Film Festival in 2015.

Filmografi / Filmography

2014
The Hidden Tiger
2010 Afternoon Woman
2009 Desígnio

João Dumans

João Dumans, Brezilyalı senarist ve yönetmen, kendisinin yazdığı ve Marília Rocha’nın yönettiği Nerede Yaşlanıyorum başlıklı uzun metrajlı filmi ile 2016 Rotterdam Film Festivali, Yarışma Bölümünde prömiyer yaptı. Affonso Uchoa’nın yönettiği The Hidden Tiger adlı filmin ise yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Tiago Mata Machado’nun yönettiği The Residents, 61. Berlinale’de ilk kez gösterildi ve diğer festivallerin yanı sıra 2011’de Viyana, Yeni Ufuklar ve IndieLisboa’da gösterildi.

English Version

João Dumans is a screenwriter and director from Brazil. He wrote the feature film Where I Grow Old, directed by Marília Rocha that premiered internationally at the Rotterdam Film Festival, in the Tiger Competition Award, 2016. He co-wrote, co-edited and worked as an assistant director of the feature The Hidden Tiger, directed by Affonso Uchoa. He also worked as an executive producer and assistant director of The Residents, directed by Tiago Mata Machado, that premiered at the 61st Berlinale and was shown, among other festivals, at the Viennale, New Horizons and IndieLisboa in 2011.

Filmografi / Filmography

2014
Everybody Has Its Own Way 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü