Çinli Kız

Çinli Kız

5 Mart 2018 Pazartesi
96 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

Fransa France / 1967 / 96’ / DCP / Renkli Color / Fransızca French / Türkçe, İngilizce Altyazı Turkish, English Subtitles

Yönetmen / Director: Jean-Luc Godard
Senaryo /
Screenplay: Jean-Luc Godard
Görüntü Yönetmeni /
Director of Photography: Raoul Coutard
Kurgu /
Editing: Delphine Desfons, Agnés Guillemot
Müzik /
Music: Michel Legrand, Franz Schubert, Antonio Vivaldi, Karlheinz Stock- hausen, Pierre De Geyter
Oyuncular /
Cast: Anne Wiazemsky, Jean-Pierre Léaud, Juliet Berto, Michel Semenia- ko, Lex De Bruijn, Omar Diop, Francis Jeanson, Blandine Jeanson, Eliane Giovagnoli Yapım Şirketi / Production Company: Anouchka Films, Les Productions de la Guéville, Athos Films, Parc Film, Simar Films
Dağıtım /
Distribution: Gaumont Film Company
E-posta /
E-mail: louise.paraut@gaumont.com
Yaş Sınırı /
Age Limit: 16+


1967 Venedik FF; Jüri Özel Ödülü
1967 Venice FF; Special Jury Prize


Film, bir grup soykırım komünistinin hayatına odaklanıyor. Gruptan sorumlu olan Veronique, revizyonist olmakla suçlanan Henri, şiddete eğilimli Kirilov, siyasete pek ilgisi olmayan Yvonne ve çeşitli gelgitler yaşayan Guillaume, devrimci pratiğe farklı şekilde yaklaşan beş arkadaştır. Mao’nun devrimi konusunda hem kir olan bu beş farklı kişi Godard’ın kışkırtıcı tarzına katılıyor. 68 Hareketlerinden önce yönetmen, Çinli Kız ile yeni bir dönemi de başlatmıştır.

English Version

The  lm focuses on the life of a group of genocide communists. Veronique who is respon- sible for the group, Henri who is accused of being a revisionist, Kirilov who is prone to violence, Yvonne who is not very interested in politics and Guillaume who lives in various tides are  ve friends who have different approaches to the revolutionary practice. These  ve different people who agree on Mao’s revolution join Godard’s provocative style. Before 68 Moves, the cinema of the director is also the beginning of a new era with La Chinoise.

JEAN-LUC GODARD

Fransız ve İsviçreli yönetmen ve eleştirmen 1930’da Fransa, Paris’te doğdu. Fransız Yeni Dalga’nın en etkili isimlerinden biri olan Godard,  lmlerinde farklı yaşam biçimleri, irrasyonel sosyal sistemler, siyasal tartışmalar ve modern insanın olaylara ilgisiz oluşunu işledi. Erich Rohmer ve Jacques Rivette ile birlikte, Cahiers du Cinéma’yı yayınladı ve aynı zamanda sinema hakkında yazılar yazmaya başladı. 1960’da kısa bir  lm denemesinin ardından ilk uzun metrajlı  lmi Serseri Aşıklar’ı tamamladı. Kariyeri boyunca yedi Altın Palmiye ve yedi Altın Ayı kazandı.

English Version

Born in Paris, France, 1930. French and Swiss  lm director and reviewer. One of the most in uential names of the French New Wave. Godard is concerned with the different forms of life, irrational social systems, political debate and events of the modern man in the disconnected situation in this period  lms. Godard, with Erich Rohmer and Jacques Rivette, released Cahiers du Cinéma, and at the same time began writing articles about cinema. In 1960, following a short  lm experiment, he completed his  rst feature-length  lm, A Bout de Souf e. Throughout his career he won seven Palme d’Ors and seven Golden Berlin Bears.

Seçilmiş Filmografi  / Selected Filmography

2014 Adieu au Langage / Goodbye to Language
2010 Film Socialisme / Film Socialism
1996 For Ever Mozart
1991 Allemagne 90 Neuf Zéro / Germany Year 90 Nine Zero 1990 Nouvelle Vague / New Wave

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü