'Özgürlük' Sinemasından Kaçış

'Özgürlük' Sinemasından Kaçış

15 Mart 2018 Perşembe
92 dakika
  • Dram

Yönetmen/Director: Wojciech Marczewski;
Oyuncular/Cast: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska;
Polonya/Poland; 1990, 92’, Lehçe/Polish

Woody Allen’ın Kahire’nin Mor Gülü adlı filminin 1980’lerin sonunda komünist rejimin sona ermekte olduğu Polonya’ya uyarlanması olan bu film, taşralı bir film eleştirmeninin ve onun isyankâr bir grup oyuncuyla mücadelesinin hikayesini anlatıyor. “Özgürlük” sinemasında Gün Ağarırken adlı filmin gösterimi sırasında perdedeki oyuncular greve gidiyor, rollerini bırakıyor ve özgürlük istiyorlar, seyircilerden taleplerde bulunuyorlar. Sansür memuru durumu kontrol altına alamayınca üst düzey parti yetkilileri çağırılıyor. Bu film, yapıldığı on yıldaki en özgün Polonya filmlerinden biri; hem baskıcı bir dönemin sonu hakkında şiirsel bir hiciv, hem de insanlığa dair evrensel bir masal.

English Version

Adapted from Woody Allen’s The Purple Rose of Cairo to Poland’s late 80’s, when the communist regime is coming to an end, this film tells the story of a provincial film critic and
his struggle with a rebelling group of actors. During the screening of the film Daybreak in the “Liberty” cinema, the actors on screen stage a strike, abandon their roles, and begin to assert their freedom, making demands to the audience. When the censor is unable to control the situation, senior party officials are called in. This film is one of the most original Polish films of the decade; a poetic satire about the end of an oppressive era but also a universal tale about humanity. It was screened at Un Certain Regard section of the 1991 Cannes Film Festival.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü