Fransız Sineması Yolculuğum

Fransız Sineması Yolculuğum

5 Mart 2018 Pazartesi
201 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

Fransa France / 2016 / 201’ / DCP / Renkli Color / Fransızca French / Türkçe, İngilizce Altyazı Turkish, English Subtitles 

Yönetmen / Director: Bertrand Tavernier
Senaryo /
Screenplay: Bertrand Tavernier
Görüntü Yönetmeni /
Director of Photography: Jérôme Alméras, Simon Beaufils, Julien Pamart
Kurgu /
Editing: Guy Lecorne, Marie Deroudille
Müzik /
Music: Bruno Coulais
Oyuncular /
Cast: Bertrand Tavernier, Thierry Frémaux, André Marcon, Jacques Becker
Yapımcı /
Producer: Frédéric Bourboulon
Yapım Şirketi /
Production Company: Little Bear
Dağıtım /
Distribution: Gaumont
E-posta /
E-mail: louise.paraut@gaumont.com
Yaş Sınırı /
Age Limit: 13A


2017 Lumiere Awards; En İyi Belgesel

2017 Lumiere Awards; Best Documentary


Çocukken beğendiği filmlerden, kariyerinin erken dönemlerine doğru Bertrand Tavernier’in Fransız sinemasında yaptığı kişisel yolculuk, önemli yaratıcı figürlerin portreleri ile anlatılıyor.

English Version

Bertrand Tavernier’s personal journey through French cinema, from movies he enjoyed as a boy to his own early career, told through portraits of key creative figures. 

BERTRAND TAVERNIER

Lyon, Fransa’da doğdu. II. Dünya Savaşından sonra Paris’te okula gitti ve hukuk okudu. Film yapımcısı Volker Schlöndorff’u tanıma şansı elde etti. Schöldorff aracılığıyla kazandığı film bağımlılığı nedeniyle sinema eleştirmeni olarak çalışmaya başladı. Bu bağımlılığı onun Leon Moring, Pretre’de asistan olmasını sağladı ve 1964 yılında ilk yönetmenliğini iki antoloji filminde topladığı skeçlerle
yaptı. Riccaro Freda’nın Coplan Ouvre le feu a Mexico’sunun yazarlarından biri oldu. Film kariyerine 1970’lerin ortalarına doğru başladı. İlk uzun filmi L’Horloger de Saint-Paul idi. 1973-74 Berlin UFF’de iki prestijli ödül kazandı. Bir sonraki on yılda öne çıkan üç özel filmi var: La Mort en Direct, Coup de Torchon ve Un Dimanche En popüler ve ödüllü bir film olan La Campagne, çünkü film, senaryo için bir ödül de dahil olmak üzere üç Cesar’la ödüllendirildi.

English Version

He was born in Lyon, France. After the World War II he attended school in Paris and studied law. He had the chance to get to know the future filmmaker Volker Schlöndorff. He begun working as a film critic because of his film addiction which he gained through Schöldorff. His addiction led him to be an assistant in Leon Moring, Pretre and he made his directing debut in 1964 with sketches in two anthology films. He then became a co-screenwriter on Riccaro Freda’s Coplan Ouvre le feu a Mexico. It wasn’t until the mid 1970s that he properly began his filmmaking career. His debut feature was L’Horloger de Saint-Paul which gave him two prestigious awards in 1973-74 Berlin IFF. Over the next decade there are three particular movies that stand out: La Mort en Direct,Coup de Torchon and Un Dimanche a La Campagne which is the most popular and rewarded film, because the film was rewarded with three Cesars, including an award for its screenplay.

Seçilmiş Filmografi / Selected Filmography

2010
Montpensier Prensesi / La Princesse de Montpensier
2009 Sislerin içinden / In the Electric Mist / Dans la brume électrique
1999 Ça commence aujourd’hui / It All Starts Today
1996 Yüzbaşı Konan / Capitaine Conan
1995 L’appât / The Bait
1991 La Guerre sans nom / The Undeclared War
1984 Un dimanche à la campagne / A Sunday in the Country
1980 Ölümü Beklerken / La Mort en direct / Death Watch
1980 Une semaine de vacances / A Week’s Holiday
1974 L’Horloger de Saint-Paul / The Clockmaker of St. Paul

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü