Leyla Gencer:La Diva Turca

Leyla Gencer:La Diva Turca

11 Nisan 2019 Perşembe
  • Sinema Burada Festivali

Leyla Gencer: La Diva Turca

Türkiye Turkey / 2019 / 85’ / DCP / Renkli Color / Türkçe Turkish / Türkçe İngilizce Altyazı Turkish English Subtitles
Yönetmen / Director: Selçuk Metin
Senaryo ve Metinler / Screenplay and Texts: Zeynep Oral
Görüntü Yönetmeni / Director of Photography: Gökhan Turnalı
Kurgu / Editing: Selçuk Metin
Anlatan / Narrator: Halit Ergenç
Yapımcı / Producer: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)
Dünya Hakları / World Sales: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)

İKSV, 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’i vefatının onuncu yılı olan 2018’de, hem 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’yla hem de “Primadonna ve Yalnızlık” başlıklı bir sergiyle anmıştı. Şimdi de bir belgesel ile Leyla Gencer’in anısını yaşatmaya devam ediyor. Büyük yıldızla tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan söyleşiler aracılığıyla onu daha yakından tanıma fırsatı sunan Leyla Gencer: 
La Diva Turca belgeselinin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV, yönetmenliğini ise Selçuk Metin üstleniyor. Belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası bulunuyor. Halit Ergenç’in sesiyle güçlenen yapımın çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı.
The Istanbul Foundation for Culture and Arts had commemorated one of the most important opera singers of the 20th century, Leyla Gencer in 2018, on the 10th anniversary of her death with both the 9th edition of the Leyla Gencer Voice Competition and the exhibition titled “Primadonna and Solitude”. This year, her memory will be kept alive with a documentary produced by İKSV, which holds the Leyla Gencer archives. Leyla Gencer: La Diva Turca features interviews with Gencer’s acquaintances, her inner circle who have found opportunities to get to know her closely, as well as archival footage. The documentary’s screenplay as well as the texts read by Halit Ergenç were written by Zeynep Oral. The interview were conducted throughout 2018 in Milan, Rome, Naples, and Istanbul.

 Selçuk Metin
1976’da Lüleburgaz’da doğdu. Uludağ Üniversitesi, Ziraat Mühendisliğini bitirdi. Üniversite yıllarında Bursa Olay Gazetesi ve Televizyonunda çalıştı. 1998’de İstanbul’da Protel adlı yapım şirketinde kurgucu olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında girdiği İKSV bünyesinde de tüm İstanbul Festivallerinin tanıtım filmlerini hazırladı; açılış ve kapanış törenlerinin sahne yönetmenliğini üstlendi ve belli yıllarda İKSV etkinliklerinin reklam filmlerinin yönetmenliğini de yaptı. Haldun Taner’in 34. İstanbul FF’de ilk gösterimi yapılan Ve Perde belgeselini de çeken Metin, 
profesyonel iş yaşamına kendi şirketiyle devam ediyor ve çekimlerine mayıs ayı ortasında başlayacağı Metin Akpınar belgeselinin yönetmenliği ile yapımcılığını üstleniyor. 
Born in Luleburgaz, 1976. He graduated from Uludağ University, Agricultural Engineering. During university years, he worked at Bursa Olay Newspaper and Television. In 1998, he worked as an editor at Protel, a production company in Istanbul. In 2006, he started to work at Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV) and he prepared the teasers, directed the opening and closing ceremonies of Istanbul Film Festivals, and directed commercials films of various events of IKSV. He made the documentary Ve Perde, about Haldun Taner, which was premiered at 34th Istanbul FF. He continues his professional career at his own company and works on his new documentary projects about Metin Akpınar as the director and producer.

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü