Özgürlüğün Bedeli

Özgürlüğün Bedeli

5 Mart 2018 Pazartesi
95 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

ABD USA / 1969 / 95’ / DCP / Renkli Color / İngilizce, İspanyolca English, Spanish / Türkçe Altyazı Turkish Subtitles

Yönetmen / Director: Dennis Hopper
Senaryo /
Screenplay: Peter Fonda, Dennis Hopper, Terry Southern
Görüntü Yönetmeni /
Director of Photography: László Kovács
Sanat Yönetmeni /
Art Director: Jeremy Kay
Kurgu /
Editing: Donn Cambern
Müzik /
Music: Mike Deasy
Oyuncular /
Cast: Peter Fonda, Dennis Hopper, Antonio Mendoza, Phil Spector Yapımcı / Producer: Peter Fonda
Yapım Şirketi /
Production Company: Pando Company Inc., Raybert Productions Dağıtım / Distribution: Park Circus
E-posta /
E-mail: phil@parkcircus.com
Yaş Sınırı /
Age Limit: 12+

1969 Cannes FF; En İyi İlk İş / 1969 Kansas Şehri Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu / 1971 Kinema Junpo Ödülleri; En İyi Yabancı Film / 1970 Laurel Ödülleri; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu / ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Özel Ödül / New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

1969 Cannes FF; Best First Work / 1969 Kansas City Film Critics Circle Awards; Best Support- ing Actor / 1971 Kinema Junpo Awards; Best Foreign Language Film / 1970 Laurel Awards; Best Supporting Actor / USA National Society of Film Critics Awards; Best Supporting Actor, Special Award / 1969 New York Film Critics Circle Awards; Best Supporting Actor

Özgürlüğün Bedeli filmi, iki hippinin hikayesini anlatıyor: Wyatt ve Billy, uyuşturucu satışlarıyla kazandıkları paraları ile motosikletleriyle Amerika Birleşik Devletleri’ni gezmeye çıkarlar. Bağımsız sinemanın en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Alışılageldik bir hikayesi olmamasına, Hollywood’a ait hiçbir öğe barındırmamasına ve son derece sert bir  nale sahip olmasına rağmen geniş kitlelere ulaşan Özgürlüğün Bedeli, Hollywood’un kalıplarını yıkarak 70’lerin sonuna kadar etkisini sürdüren Yeni Hollywood’un mihenk taşlarından biri oldu. Amerika’ya özgü sembollerle dolu olan ve 60’larda yükselen karşı kültürün taşıdığı umudu ve umutsuzluğu aynı anda barındıran Özgürlüğün Bedeli, kongre Kütüphanesi tarafından 1998’de kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli bulundu ve ABD Ulusal Film Arşivinde saklanmak üzere seçildi. Film aynı zamanda 1970 yılında Oscar, Altın Küre ve BAFTA’ya aday oldu.

English Version

The  film tells the story of two hippies, Wyatt and Billy, who travel around the United States with motorcycles to spend the money they earned on drug sales. It is considered one of the most important examples of independent cinema. Despite having an unusual story, not 97 having any Hollywood features and having an extremely hard  nale; has reached masses and was one of the cornerstones of New Hollywood, which tore through the molds of Hollywood until the end of the ‘70s. Easy Rider, being both full of American symbols and the hopes and hopelessness of the counterculture that rose in the 60’s at the same time, was selected by the Library of Congress to be cultural, historical and aesthetically important in 1998 and to be.

DENNIS HOPPER

1936’da Dodge City, Kansas,’ta doğdu. Oscar adaylığı da olan Amerikalı aktör ve  lm yapımcısı olan Hopper, San Diego’daki Old Globe Theatre’da ve New York’ta Actors Studio’da çalıştı. Oyunculuk ve yönetmenlik becerilerine ek olarak Hopper, hem ABD’de hem de denizaşırı galerilerde sergilenen yetenekli bir fotoğrafçı ve ressamdı. Hevesli ve bilgili bir modern sanat koleksiyoncusuydu ve ABD’deki en büyük koleksiyonlardan birine sahipti.

English Version

Born on May 17, 1936 in Dodge City, Kansas; he was an Oscar nominated actor and  film- maker. He studied at the Old Globe Theater in San Diego and Actors Studio in New York. In addition to his acting and directing skills, Hopper was a talented photographer and painter, exhibited in galleries both in the US and overseas. He was a dedicated and knowledgeable collector of modern art and one of the largest collections in the United States.

Filmografi  / Filmography

1994 Chasers
1990 The Hot Spot
1990 Kaçış / Catch re
1988 Renkler / Colors
1980 Out of the Blue
1971 The Last Movie

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü