God Exists, Her Name Is Petrunya

Tanrı Var, Onun adı Petrunya

29 Mayıs 2019 Çarşamba

Tanrı Var, Onun adı Petrunya (God Exists, Her Name Is Petrunya)
Tarih: 29 Mayıs 2019 
Saat:  19.00

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 23-30 Mayıs 2019 tarihlerinde 22. senesinde de Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Bu yılki seçkisini 1721 başvuru yapmış filmden, 140 filmi programına alarak oluşturan Uçan Süpürge, Büyülü Fener Kızılay Sinemaları'nda, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ve Casa Italia'da gösterimlerini gerçekleştirecek.

Makedonya / Belçika / Slovenya / Hırvatistan / Fransa / Macedonia / Belgium / Slovenia / Croatia / France, 2019, renkli/colour, 100’, DCP, Feature/Uzun Metraj Özgün Dili/Original Language: Makedonca / Macedonian Altyazı: Türkçe-İngilizce/Turkish-English Yönetmen/Director: Teona Strugar Mitevska

Petrunia, Teofani bayramında suya atılan tahta haçı kapıp çıkarır. Haçın hem iyi şans hem de bereket getireceğine inanılır. Kuzey Makedonya’daki küçük Stip kasabasında yüzlerce erkeği kızdırmıştır: Bir kadın ne hakla bu geleneğe karışıp bir de tüm erkeklerin önüne geçer? İş görüşmelerinde bile hakkı yenen eğitimli, aklı başında Petrunia, hakkını sonuna kadar koruyacaktır. Makedon toplumundaki dönüşümün kilise, medya ve yargıdaki yansımalarına göndermeleriyle, bu öfkeli olduğu kadar hüzünlü film, kemikleşmiş adetlerin hüküm sürdüğü bu ülkede kadınların dik durmalarının önemini vurguluyor.
Petrunya dives into the water and retrieves the cross on Epiphany. Good fortune and prosperity are guaranteed to the man who retrieves it. Her competitors are furious - how dare a woman take part in their rit- ual? All hell breaks loose in Stip, a small town in Macedonia, but as a woman who isn’t taken seriously even in job interviews, Petrunya holds her ground. She won her cross and will not give it up. An angry yet melancholic satire that observes the reflections of change in Macedonian society on the church, the judiciary and the media, this film emphasises how crucial it is for women to hold their stances and stand tall against archaic customs.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü