Ulusal Belgesel Yarışması 2

Ulusal Belgesel Yarışması 2

5 Mart 2018 Pazartesi
92 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

Özgür

Türkiye
Turkey / 2017 / 19’ / Dijital Digital / Renkli Color / Türkçe Turkish / İngilizce Altyazı English Subtitles

Yönetmen / Director: Başak Ulusoy
Dünya Hakları /
World Sales: Başak Ulusoy
E-posta /
E-mail: basak_ulusoy@windowslive.com

Trans birey olan Özgür Özinan, küçük yaşlardan beri kendini doğduğu cinsiyete ait hissetmemiş ve 21 yaşında kendini ait hissettiği cinsiyete, kadınlıktan erkekliğe, geçmek için adım atmıştır. Belgeselde bu süreçte geçirdiği iki ameliyattan önce ve sonra neler yaşadığını anlatılmaktadır. Şu an çalıştığı iş yerinde bir erkek olarak kabul gören Özgür, kimliğine uygun yaşamına devam etmektedir.

English Version

Özgür Özinan a trans individual, could not feel himself belonging to his born female gender since young ages and at the age of 21 he has taken the step to change his gender, from woman to man. The documentary tells what happened before and after the two surgeries he has undergone in this process. Now, Özgür is accepted as a man at his workplace and continues to live his life in accordance with his identity.

Başak Ulusoy

1987’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarım ve Yönetmenliği Bölümünden mezun oldu. Çeşitli yönetmelik deneyimleri olan Ulusoy, belgesel ve deneysel kısa filmler çekmeye devam ediyor.

English Version

Born in 1987, graduated from Dokuz Eylül University, Department of Film Design and Directing. She has worked as director in different projects. Her main interests are documentaries and experimental short films.

Filmografi / Filmography

2015 Transformation
2014 Gölgenin Kanatları / The Wings of the Shadow
2014 Alfred’s One Day
2013 Flying to the Deep
2011 Kararsız / The unstable

Afgan Kömürü / Afgan Coal

Türkiye 
Turkey / 2017 / 25’ / DCP / Renkli Color / Darice Dari / İngilizce, Türkçe Altyazı

Yönetmen / Director: Zeynep Gülru Keçeciler 
Dünya Hakları / 
World Sales: TRT
E-posta / 
E-mail: zkececiler@hotmail.com

Pek çoğumuzun adını bile duymadığı, Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Tor kasabasındaki maden işçisi çocukların dramı ele alınmaktadır. 41 Senedir süren savaş ve çatışmalar sonucu babalarını kaybetmiş olan Afganlı çocuklar çok zor ve ağır şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Yaşları 9-16 arasında değişen bu çocuklar aileler- ine bakabilmek için bu ilkel koşullardaki madenlerde çalışmak zorundadır.

English Version

The documentary pictures the town of Tor famous for its coal mines located in the north of Afghanistan which most of us have not even heard of, and the tragedy of the children that are obliged to work there. Numerous children between the age of 9 and 16 work in these mines under primitive conditions to take care of their families.

Zeynep Gülru Keçeciler

1974 yılında Konya’da doğdu. 1996 yılında Ankara İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümünden mezun oldu. Aynı sene TRT Belgesel Programlar Müdürlüğünde yardımcı yönetmen olarak göreve başladı. 1998 yılında Londra City Üniversitesinde ‘çok kültürlü toplumlarda medya politikaları’ üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2001 yılından beri TRT’de belgesel prodüktörü olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda televizyon programları ve belgeselleri mevcuttur.

English Version

Born in Konya, 1974. She grew up in Konya and then moved to Ankara around the age of 8. After her early education, she was graduated from Ankara University. Then, she studied Communication Policy at the University of City in London. Soon after graduating in 1998, she started working at Turkish Radio and Television (TRT) as producer. Around this time, she decided to work as a documentary producer. She produced several TV documentaries.

Sirkhane / The Circus Home

Türkiye Turkey / 2018 / 29’ / Dijital Digital / Renkli Color / Türkçe, Arapça Turkish, Arabic / İngilizce, Türkçe Altyazı English, Turkish Subtitles

Yönetmen / Director: Tülin Tezel
Dünya Hakları /
World Sales: Tülin Tezel
E-posta /
E-mail: tulintezel@outlook.com

Khaled, Eyad, Ahmed ve Hala 4 Suriyeli arkadaştır. Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığındılar ve Mardin’de yaşıyorlar. Hepsinin ayrı bir hikayesi var ancak onlara dair tek ortak nokta; Sirkhane. Sirkhane bu 4 çocuğun umudu oldu ve Sirkhane’den aldıkları umutları, başka umut arayan çocuklara ulaştırmaya çalışıyorlar. Sirkhane’nin kurucuları Pınar ve Serdal ise onların yolunu her zaman aydınlatmak için yanlarındalar.

English Version

Khaled, Eyad, Ahmed and Hala are Syrian friends. They fled to Turkey with their families and live in Mardin. Each of them has their own unique stories. However, there is only one common thing about them; Sirkhane (Circus Home) where they have found hope and they are trying to bring it to the other kids looking for hope. Pınar and Serdal, the founders of Sirkhane, are always with them to illuminate their path.

Tülin Tezel

Ege Üniversitesi Radyo Sinema TV bölümünden mezun olduktan sonra eğitimine Kanada’da devam etti. 1 yılın ardından Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli özel kanallarda çalıştı, belgesel ve kısa filmler çekti. Al Jazeera Network için prodüktör/yönetmen olarak çektiği Uzaktaki Köy belgeseli dünya çapında iyi bir izleyici kitlesine ulaştı. Şu an TRT World kanalında prodüktör olarak çalışmaya devam etmektedir.

English Version

After graduating from Ege University, Radio, Cinema and TV, she went to Canada for her education. She worked at several TV channels and made some documentaries and short films. She made a documentary for Al Jazeera Network as a producer. The documentary became viral all over the world. Now, she is working at TRT World as a producer. 

Sütçü Diasporasından Hikayeler / Tales from the Dairy Diaspora

Türkiye Turkey / 2018 / 19’ / Dijital Digital / Renkli Color / Türkçe, Almanca Turkish, German / İngilizce, Türkçe Altyazı English, Turkish Subtitles

Yönetmen / Director: Özgür Atlagan, Onur Gökmen, Vera Ryser
Dünya Hakları /
World Sales: Özgür Atlagan, Onur Gökmen, Vera Ryser
E-posta /
E-mail: ozguratlagan@gmail.com, gokmen.onur@gmail.com, vera.ryser@gmail.com

Kars Gravyeri, şekli İsviçre’nin Emmantel peynirine, tadı Gruyère peynirine benzeyen bir peynir.
Ama aslında bundan daha fazlası. Bir asırdan fazla bir zaman önce İsviçreli göçmenlerle birlikte Doğu Anadolu’ya gelen tarif, yerel koşullar ve zamanın etkisiyle kendine has bir tat ve hikâyeye kavuşmuş. Video, bu hikâyeyi gündelik üretim rutinine, tarihi mektuplara ve başarısız olmuş bir endüstriyel girişime bakarak takip etmekte.

English Version

Kars Gravyer, Gruyère cheese looks like Swiss Emmentaler. But it is much more than that. Based on a recipe that traveled more than a hundred years ago with Swiss migrants to Eastern Anatolia, it gained its own taste and story in the local circumstances. This story is traced through observing routines of Gravyer Production, historical letters and a failed industrial venture.

Vera Ryser - 1982 Basel doğumludur. FU Berlin’dde Karşılaştırmalı Edebiyat yüksek lisans eğitiminden sonra Zürcher Hochshule der Künste’de araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

English Version

Born in Basel, 1982, after completing her Masters in Comparative Literature at FU Berlin and she has worked as a research associate at Zürcher Hochschule der Künste.

Özgür Atlagan - 1984’te İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümünü bitirdi. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar yüksek lisansını tamamladı. Atlagan, bir tasarım araştırmacısı ve görüntü yönetmeni olarak üretimde bulunmaktadır.

English Version

Born in Izmir, 1984. He completed his BA in Communication and Design at Bilkent University and MA in Visual Arts at Sabanci University. He is a visual artist, design researcher and a cinematographer.

​Onur Gökmen - 1985’te doğdu. Bard College’da Bard Milton-Avery MFA adayı ve Städelschule’de öğrencidir. Türkiye, Almanya ve ABD’de sergi ve performanslar gerçekleştirmiştir.

English Version

Born in 1985. He is currently a Bard Milton-Avery MFA candidate in Sculpture at Bard College, and also a student at the Städelschule. He has exhibited and performed in Turkey, Germany, England and the US.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü