-

Ulusal Kısa Belgesel Yarışması 2

7 Ekim 2019 Pazartesi
  • Belgesel

GELECEĞİMİZİ İSTİYORUZ

WE WANT OUR FUTURE

Yönetmen  Director: Atom Şaşkal

Yapımcı  Producer: Atom Şaşkal

Senarist  Screenplay: İren Bıçakçı

Görüntü Yönetmeni  DoP: Atom Şaşkal

Kurgu  Editing: Atom Şaşkal

 

16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg'in iklim krizine dikkat çekmek için bir cuma günü okuluna gitmeyip "İklim için Okul Grevi" yazan pankartıyla beraber parlamento önünde eylem yapmasıyla başlayan ve bütün dünyaya yayılan #Fridays4Future hareketi Türkiye'ye de sıçradı. Greta'nın 15 Mart Cuma günü için bütün çocuklara yaptığı çağrıya İstanbul'dan yanıt veren Atlas Sarrafoğlu 15 Mart'ta Bebek Parkı'nda olacağını açıkladı. 15 Mart sabahı Açık Radyo'da programcılar Murat Can Tonbil ve Ömer Madra'nın konuk ettiği Samra ve Talya'nın sohbetleriyle başlayan gün, daha sonra Rüya'nın okulundan alınmasıyla Bebek Parkı'nda devam etti. Bebek Parkı'nda toplanan onlarca çocuk ve genç pankartlarıyla beraber iklim krizine dur demek için barışçıl bir şekilde tepkilerini ve taleplerini dile getirip yürüyüş yaptılar. 15 Mart, Türkiye'deki çocukların iklim krizine bakışlarını, gelecek için dileklerini ve #Fridays4Future hareketinin İstanbul'daki yansımalarını gözlemlemek açısından önemli bir gün olmuş oldu.

 

Starting in August 2018, Greta Thunberg’s”school striking” by sitting in front of the Swedish parliement turned into a huge movement. Thanks to Thunberg’s call, on 15th of March, thousand of students gathered in various locations to join her call. In Turkey, Açık Radio helped Greta’s voice be heard among youngsters and listeners of the station. Broadcasters Ömer Madra and Can Tonbil, with environment organizations and other individuals, lead the movement in Turkey leg. Atlas Sarrafoğlu, 11-year-old schooler, announced that he is going to participate the event in Bebek Park. Many others announced that they are going to join too. Starting with interviews with children such as Talya Özgüven and Samra Somer in Açık Radio, the day continued with another climate activist Rüya Aygüneş’s joining the event in Bebek Parkı where hundreds of people gathered with banners to call attention to climate crisis. 15th of March stood as a remarkable day in Turkish history as it let Turkish children to make their voices heard and promote the #Fridays4Future movement among other children.

 

GERMİYAN’IN RENKLERİ

COLORS OF GERMIYAN

Yönetmen  Director: Aziz Alaca

Yapımcı  Producer: Demet Çıkı

Senarist  Screenplay: Aziz Alaca

Görüntü Yönetmeni  DoP: Ozan Can Satıoğlu

Kurgu  Editing: Melih Bilici, Aziz Alaca

 

Germiyan köyü sadece bir yol üstü durağıdır. Köy sakini kadınlar kafelerle köylerini tanıtmaya karar verirler.Nuran’ın hikayesi kafe için sipariş ettiği cilasız sandalyeler ile başlar. Kendi boyar sandalyeleri. Sonra duvarlar boyanır. Çiçeklenir köy. Dört bir yan süslenir. Nuran çizdikçe bilinir köy.

 

Germiyan village was just a road stop. Nuran's story begins with the unvarnished chairs, she orders for her cafe. She paints her own chairs. Then the walls. The village blooms as she paints and it flourishes all-round. The village is popularity rises as Nuran paints.

 

MAVİ OTEL

BLUE HOTEL

Yönetmen  Director: Hasan Basri Özdemir, Emre Karadaş

Yapımcı  Producer: Hasan Basri Özdemir

Senarist  Screenplay: Hasan Basri Özdemir, Emre Karadaş

Görüntü Yönetmeni  DoP: Sedat Erzik, Hasan Basri Özdemir

Kurgu  Editing: Hasan Basri Özdemir

 

Mavi Otel zorlu bir yolculuktan sonra Türkiye'ye gelen ve İstanbul küçük pazarda yaşayan Afgan mültecilerin yaşamlarını anlatır.

 

Blue Hotel is to reflect on the lives of Afghan refugees who came to Turkey illegally from Afghanistan and providing a living by collecting paper.

 

UÇAN ADAM

MAN IN THE AIR

Yönetmen  Director: Uğur Ersöz, Nusret Oğuzhan Yıldız

Yapımcı  Producer: Uğur Ersöz, Nusret Oğuzhan Yıldız

Senarist  Screenplay: Nusret Oğuzhan Yıldız

Görüntü Yönetmeni  DoP: Uğur Ersöz

Kurgu  Editing: Uğur Ersöz, Musa Gökkaya

Müzik  Music: Adam Drake Wolf River

 

Gençliğinden beri marjinal bir karakter olan Kerim Dağcı, 1971 yılında en küçük kızı ve babası 1 hafta arayla ölür. Bu olaylardan sonra 7 yıl köyüne gitmedi. Bu sırada hobi olarak uçmaya başladı. Erzurum'a, köyüne döndüğü zaman bu uçuşu sürdürdü.

 

A marginal character since his childhood, Kerim Dağcı had lost his little daughter in 1971 and only a week later, his father. For seven years following their death, he refrained from visiting his village. And he started to fly as a hobby. He continued his flying attempts after returning to his village in Erzurum as well.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü