-

Yarışma-Belgesel 1

30 Ekim 2019 Çarşamba
60 dakika
  • Festival

Yarışma-Belgesel
1. 
Filmin Adı: Shooting Crows 
Yönetmen: Christine Hürzeler  
Ülke: İsviçre 
Süre: 20’ 
Yıl: 2018 
Sinopsis:  Sisin içinde bir park. Gökyüzünde gürültülü bir şekilde uçuşan kargalar. Ağaçlar arasında uyuyan bir adam. Parkta kaybolan bir kadın. Arada sırada caydırıcı olması için bir karga vurulur ve kargalar her ölümün ardından bir araya toplanır. Polis kanıtlarını toplar. Gerçeklik ve hayal arasında fark yavaş yavaş bulanıklaşmakta mıdır? 
A park in the fog. Crows flap and caw in the sky. A homeless man sleeps between the trees. A woman disappears. Now and then a crow is shot: as a deterrent. The crows rally after every shot. The police gather evidence. Are reality and imagination slowly blurring? 
2. 
Filmin Adı: Ultimas Ondas 
Yönetmen: Emmanuel Piton 
Ülke: Fransa 
Süre: 41’ 
Yıl: 2019 
Sinopsis:  Kuzey İspanya dolaylarında bir kasabayı geçtikten sonra, yağmur altında, bir tünelin sonunda Solana vadisi kendini gösterir. Filmin grenli ve titreşen dokusu, çorak dağlarda başlayan yolculuğumuza düşsel bir nitelik ekler. 33 yıl önce köyler şehirlerin yol göstericiliğine kapılmış yerleşimcileri tarafından terk edilmiştir. Radyo dalgaları sükuneti bozmakta, patlayıcılar kullanılarak yok edilen ve yerine yapay göller inşa edilen kasabaların öyküleri rüzgarda salınmaktadır. Bu hikayelerin yanı sıra görsel keşif, geçmişin izlerini ortaya çıkarır: çatlamış bir camın arkasındaki Franco portresi, birkaç köylünün fotoğrafının yanı başında durmaktadır. Ultimas Ondas, yabana terkedilmiş bölgelere yapılan psikolojik ve coğrafi bir yolculuktur. Tıpkı şair peygamberin kehanetinde olduğu gibi ‘’Gölgeler, tabiattaki yaraları işaret eder ve bir daha asla var olamayacak zamanın hikayelerini fısıldar.(..) Her şey bir kez daha yeniden başlayabilir.’’ 
We are somewhere in the north of Spain. After crossing a town, in the rain, at the end of a tunnel, the valley of Solana opens up. The grain and the flickering of the film add a dreamlike quality to the journey that begins in the deserted mountains. For thirty years now, the villages have been emptied of their inhabitants, who were snatched by the towns, as a shepherd. Radio waves disturb the silence and the wind blows stories, such as that of a village that was destroyed using explosives to create an artificial lake, which was never to be. Alongside the stories, a visual exploration reveals traces of the past: a portrait of Franco, under cracked glass, sits next to the picture of a couple of peasants rising up from the ruins of a hovel.Últimas Ondas is a psychological and geographical journey into places that have gone wild, a film elegy to the beings that marked them with their indelible presence. Like the poetic prophet who predicts “The shadows whisper stories of a time that can no longer be, revealing scars in the landscape (…) Everything can recommence once more”.  

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü