-

Yarışma- Deneysel Animasyon

30 Ekim 2019 Çarşamba
71 dakika
  • Festival

Yarışma- Deneysel Animasyon
1. 
Filmin Adı: Magic Explained 
Yönetmen: Paul Tarrago 
Ülke: Birleşik Krallık 
Süre: 7’ 
Yıl: 2019 
Sinopsis:  Prestidigitation before the age of the pixel. 
Piksel öncesi çağda hokkabazlık. 
2. 
Filmin Adı: Bearing 
Yönetmen: Greg Marshall 
Ülke: Kanada 
Süre: 2’ 43’’ 
Yıl: 2018 
Sinopsis:  “Bearing,” Yemen’de çekilmiş Google 360’taki ortak kullanım fotoğraflarını, Araştırmacı Gazetecilik Bürosunun kayıttlarına göre ABD ordu dronlarıın 2002-2018 arasında Yemen’de yapmış olduğu 327  saldırı noktalarıyla birleştiren makinemsi bir sanat videosudur. Kamera 17 yıllık zaman periyodunu 2 buçuk dakikalık video içinde gözler önüne sürmekte, saldırı koordinatları üzerinden anime etmektedir. 
“Bearing” is a machine-like art video that composes Google 360° Sphere Images of common interest photographs from Yemen with recorded data from over 327 US military drone attacks in Yemen between 2002 to 2018 according to the Bureau of Investigative Journalism. The camera reveals the coordinates and timing of each attack, visualizing the 17-year period into about 2 and a 1/2 minutes of animation. The images from Yemen are assembled according to their time of day and weather within a spin concealing at the same time, serving as a kind of silent or blind witness. 
3. 
Filmin Adı: Reading Wild Lands (DISPERSAL 6-18-048-02 W5) 
Yönetmen: Alana Bartol 
Ülke: Kanada 
Süre: 6’ 57’’ 
Yıl: 2018 
Sinopsis:  Alberta, Kanada'daki terk edilmiş bir petrol kuyusundaki matkap kesimleri kullanılarak yapılan Alberta Enerji Düzenleyici Çekirdek Araştırma Merkezi'nde, demir tozları ve ve mıknatıslar saha okuması için kehanet aracı haline gelir. 
Iron filings and magnets become tools of divination as a site reading is conducted at the Alberta Energy Regulator Core Research Centre using drill cuttings from an abandoned oil well in Alberta, Canada 
4. 
Filmin Adı: An Excavation of Us 
Yönetmen: Shirley Bruno 
Ülke: Fransa 
Süre: 11’ 
Yıl: 2018 
Sinopsis:  AN EXCAVATION OF US // SHIRLEY BRUNO Napolyon’un Ordusu’nun gölgeleri, adını Haiti’li kadın devrimci Marie Jeanne’den almış olan gizemli mağaranın duvarlarını aşınlar. Onun mağarasındaki çatışma gelmiş geçmiş en başarılı köle devrimlerinden birine dönüşür. 
The shadows of Napoleon's army fall upon a boat traveling through the mysterious cave named after her legend Marie Jeanne, a female soldier who fought in the Haitian Revolution. It is this battle inside her cave that will become the most successful slave revolution in history. 
4. 
Filmin Adı: Don’t Know What 
Yönetmen: Thomas Renolder 
Ülke: Avusturya 
Süre: 8’ 7’ 
Yıl: 2019 
Sinopsis:  DONT KNOW WHAT’ta niyetlenilen temel olarak, eğlence sineması ve avangard film / video sanatını kombine etmektir. Hipergerçekçi bir görünümde olan filmin, kareleri tekrara düşürürek kullandığı ve sesi önceleyen montaj tekniği, filmi fantastik, sürreal, strüktürel ve hatta soyut bir yapıya büründürmektedir. Aynı zamanda müzikal bir kompozisyon olan film, dil ve insan sesini deneysel bir yaklaşımla müzik ve sese  dönüştürmektedir 
The basic idea of DONT KNOW WHAT is to combine entertainment cinema and avant-garde film / video art. With the method of single frame editing, which in the first step focused on the sound, the hyperrealistic film transforms into fantastic, surreal, structural and even abstract film. It is also a musical composition, experimenting with the human voice and transforming language to sound and music. The work also intends to play with the expectations of different audiences (theorists / curators), and to question common definitions of different film genres. 

5. 
Filmin Adı: On Color 
Yönetmen: Hüseyin Mert Erverdi  
Ülke: Türkiye 
Süre: 2’ 38’’ 
Sinopsis:  Renk Üzerine (2019) ışığın hikâyesini anlatıyor, ışık, evrenin başlangıcındaki enerji okyanusundan doğduktan sonra, ana renklere dağılır, oradan da gözle görülebilir spektrumun tüm diğer renklerine ayrılır ve tüm olası renk tonlarının birbirlerine karıştığı varyasyonları izleriz. Işık, yolculuğunun sonunda “Khaos” un sabırla bekleyen karanlık boşluğuna, bir anlamda renksizliğine geri döner. 
6. 
Filmin Adı: Ghost Dance 
Yönetmen: Emilia Izquerdo 
Ülke: Birleşik Krallık 
Süre: 4’ 36 
Yıl: 2019 
Sinopsis:  Siyu kızılderili kabilesinin Thomas Edison tarafından 1894 yılında çekilen görüntüleri temeline alan film, dansı adaletsizlik ve dış mihrakların zorbalığına karşı bir direnşi formu olarak resmetmektedir. Film tıpkı Siyu Kızılderilileri’nde olduğu gibi gibi Gazze, Güney Afrika, Peru, Kudüs, Ermenistan gibi farklı coğrafyalarda dansın protest niteliğini odaklanır ve çizim animasyon ve arşiv görüntüleri kombine ederek, kozmik, büyüsel, teknolojik ve politik bağlantıları açığa çıkarmaya çalışmaktadır. 

Ghost Dance (2019) Using as base Thomas Edison’s 1894 filming of the Sioux American Indian ‘Ghost Dance’ the piece explores dance as protest, dance as a form of resistance against injustice and the imposition of foreign powers, such as the 1894 Sioux Indian Ghost dance used as resistance against the white settlers in North America and protest dances in Gaza , South Africa, Peru, Jerusalem, Armenia among others. The piece explores power, resistance and the clash of cultures using hand drawn animation and  archival footage combining this way the tactile and the digital touch exploring the cosmic, the magical, technology and politics.  
7. 
Filmin Adı: Lickalike 
Yönetmen: Rebecca Blöcher 
Ülke: Almanya 
Süre: 8’ 
Yıl: 2019 
Sinopsis:  İnsan doğada görünmez, zamana bağlı bağlantıları bölerse, bunun kontrol edilemez sonuçları olacaktır. Çöküş, yeniden yapılanmaya yol açar. 
If man divides invisible, time-grown connections in nature, this has uncontrollable consequences. The collapse leads to a reorganization. 
8. 
Filmin Adı: There Were Four of Us 
Yönetmen: Cassie Shao 
Ülke: ABD 
Süre: 6’ 47’’ 
Yıl: 2019 
Sinopsis:  Bir oda içinde dört insan vardır. In a room, there are four people. 
9. 
Filmin Adı: Sunflower 
Yönetmen: Kyohei Hayashi 
Ülke: Japan 
Süre: 8’ 16’’ 
Yıl: 2019 
Sinopsis:  Elektroakustik bir müzik filmi olan Sunflower, çiçek dünyası ve prensesler için savaşan adamların hikayelerini anlatmaktadır. Soyut ve rüya vari bir dünya sunan film, modern toplumun rasyonellik ilkesine karşı açılmış bir bayraktır.  
This is an electroacoustic music movie.The story of the flower world. Men fight for a princess.I was influenced by old Japanese literature. It is the influence from wild and innocent Edo (old Japanese) literature.it is not a concrete story. It is an abstract, dreamlike story.It is a story far from the rationality of modern society.  
 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü