Yarışma Dışı Belgesel Gösterimleri 1

Yarışma Dışı Belgesel Gösterimleri 1

5 Mart 2018 Pazartesi
114 dakika
  • 22. Uçan Süpürge

Muazzez Mucizesi 104 Yaşında / Miracle Worker Hundred and Four Years Old

Türkiye
Turkey / 2018 / 46’ / DCP / Renkli Color / İngilizce Altyazı English Subtitles

Yönetmen / Director: Nurdan Arca
Dünya Hakları /
World Sales: Nurdan Arca
E-posta /
E-mail: nurdan@nurdanarca.com

Muazzez İlmiye Çığ Cumhuriyet’in kurucu kuşağından bize emanet asırlık ulu bir çınar... 1935’te Ankara’da yeni kurulan Dil Tarih Tarih Coğrafya Fakültesine 1936’da giren ilk kız öğrencilerden oldu. Üniversiteyi Sümerolog olarak bitirdi. İnsanlığa yazıyı ve tarihi veren Sümerler üzerine çalıştı. Bu belgeseli hayatıyla mucize yaratan Muazzez İlmiye Çığ’ın dirayetini bugünkü gençlerimize iletmek için yaptık.

English Version 

Muazzez İlmiye Çığ (born 20 June 1914) witnessed a century of Turkey. This documentary focuses on her inspiring character and her career as an Assyriologist. Her favorite subjects; The Sumerians, early years of the Republic of Turkey and her family are also included. One of the aims of the documentary is to introduce Muazzez İlmiye Çığ to youth.

Nurdan Arca

İlk belgeseli Ressam Orhan Taylan’ın hapisliğinde yaptığı resimler hakkındaki “Hasret Resimleri”ydi. Bu belgeselle Ankara Film Festivali’nde AFSAD ödülünü aldı. 1992’de kurduğu Ajans 21 belgesel yapımevinde yönetmen ve yapımcı olarak yerelden
evrensele çeşitli konularda belgeseller üretti. Konuları denizaltından uzaya, tiyatrodan, müzikten biyografilere ve monografilere, tarihten arkeolojiye çeşitlilik gösterdi.“Yitik Zamanın İzinde” belgeseliyle 2000 yılında Fransa’da ICRONOS film festivalinde “en iyi kazı filmi” ödülünü aldı. Belgesel Sinemacılar Birliği yönetim kurulu üyeliği ve İstanbul 1001 Belgesel Film Festivalinin direktörlüğünü yaptı. Üç yıl süren bir araştırma ve çekim süreciyle 2006 yılında tamamladığı Simavnalı Bedreddin belgeseli hazırladı.

English Version

Her first documentary about the imprisonment years of Turkish painter Orhan Taylan “Paintings of Longing” was awarded at Ankara Film Festival. She established an independent documentary production company in 1992. Produced and directed documentaries on a rich variety of subjects; from underwater to space science, from theatre to music, from biographies, monographies of artists to history and archeology. She was awarded the “Best Excavation Film” award in Bordeaux-France at ICRONOS Film Festival, for her documentary “In Pursuit of Lost Time” about underwater archeologists in 2000.

Zavar, Çocuk ve Keklik / Zavar, The Kid and The Patridges

Türkiye
Turkey / 2018 / 39’ / DCP / Renkli Color / Türkçe İngilizce Altyazı Turkish, English Subtitles

Yönetmen / Director: Zeynep Gülru Keçeciler
Dünya Hakları /
World Sales: TRT
E-posta /
E-mail: zkececiler@hotmail.com

Afganistan’ın kuzeyinde Çardeh isimli bir dağ köyünde geçiyor öykümüz. Hindukuşların tepesinde ki bu dağ köyünde 60’larında ki Zavar ve 9 yaşında ki yeğeni Razak’ın yaşamı üzerinden Afgan geleneklerine şahitlik edeceğiz. Köyde kekliklere düşkünlüğü ve
avcılığı ile bilinen Zavar 9 yaşında ki yeğeni Razak’a erkekliğe ilk adımı atabilmesi için keklik avlamayı ve bakıp, büyütmeyi öğretmektedir.

English Version

The story is set in Chahar Deh, a mountain village located in the North of Afganistan. We shall witness Afgan traditions through the lives of 60 year old Zavar and his 9 year old nephew Razak. His uncle Zavar is his greatest support. Known for his passion for patridges and as an avid hunter in the village.

Zeynep Gülru Keçeciler

1974 yılında Konya’da doğdu. 1996 yılında Ankara İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümünden mezun oldu. Aynı sene TRT Belgesel Programlar Müdürlüğünde yardımcı yönetmen olarak göreve başladı. 1998 yılında Londra City Üniversitesinde ‘çok kültürlü toplumlarda medya politikaları’ üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2001 yılından beri TRT’de belgesel prodüktörü olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda televizyon programları ve belgeselleri mevcuttur.

English Version

Born in Konya, 1974. She grew up in Konya and then moved to Ankara around the age of  8. After her early education, she was graduated from Ankara University. Then, she studied Communication Policy at the University of City in London. Soon after graduating in 1998, she started working at Turkish Radio and Television (TRT) as producer. Around this time, she decided to work as a documentary producer. She produced several TV documentaries.

Seçilmiş Filmografi / Selected Filmography

2017 Zavar, Keklik ve Çocuk
2016 Çanak Çömlek Patladı: Somali / The Wrong End of the Stick- Somalia
2016 Geride Kalan... ‘Mermanat’ / What Remains is ‘Mermanat'

Külkent / The Ash City

Türkiye
Turkey / 2018 / 29’ / DCP / Renkli Color / İngilizce Altyazı English Subtitles

Yönetmen / Director: Tolga Barman
Dünya Hakları /
World Sales: Tolga Barman
E-posta /
E-mail: tlgbrmn@gmail.com

Aliağa bölgesi 60’lı yıllarda sanayi bölgesi ilan edilir. Bölgeye çok sayıda kirletici tesis kurulmaya başlar. Bu tesislerin enerji ihtiyacını karşılamak üzere bölgeye termik santral yapılması planlanır ancak 1989 yılında o güne kadar Türkiye’de yapılmış en büyük çevre eylemi yapılır. Santral yapımı iptal edilir ancak 2018 yılına gelindiğinde bölgeye bir termik santral kurulmuştur. Kirletici tesisler ve santral ekolojik dengeyi bozmuştur.

English Version

Aliağa region is declares the industrial zone in the 60’s. Pollutant facilities start to be install in the region. For energy requirement of factories, the government want to build an the thermic power plant. Thereupon, the largest environment action is conducts in 1989 and it succeeds but in 2018, there is an thermic power plant. Ecological balance is damages.

Tolga Barman

1994 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi.(2013-2017) Mezun olduktan sonra Yaşar Üniversitesi, Film Tasarımı bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2016 yılında Arayış isimli öyküsü ile Ankara Üniversitesi İlef Edebiyat Topluluğu Öykü Yarışması’nda birinci oldu.

English Version

He was born at Ankara in 26 February, 1994. He studied Radio, Tv and Cinema at Communication Faculty of Ankara University. After graduation, he has started to work as a research assistant at Yaşar University, Film Design Department. In 2016, he was awarded the best short story prize with “Arayış” by Ankara University İlef Edebiyat Topluluğu.

Filmografi / Filmography

2015 En İyisi

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü