-

Yarışma- Sysphony of Ursus Factory

30 Ekim 2019 Çarşamba
61 dakika
  • Festival

Yarışma- Sysphony of Ursus Factory
Filmin Adı: Symphony of Ursus Factory 
Yönetmen: Myles Painter 
Ülke: İngiltere 
Süre: 61’ 
Yıl: 2018 
Yer: Vault 34 
Tarih: 13 Kasım / 20:00 
Altyazı: Türkçe 
Sinopsis:  Bir zamanlar Polonyalı binlerce işçinin çalıştığı ve Sovyet tarım makineleri üretiminin altın çağının bir sembolü olan Ursus Fabrikası, Komünizmin çöküşünden bu yana terk edilmiş bir haldedir. Katılımcı deneysel bu projedeyse, Jasmina Wójcik ve ekibi eski Ursus çalışanlarını tipik eski bir çalışma gününü yeniden yaratmak için tesise davet eder. Tesisin kalıntıları üzerinde toplanan bu çalışanlar, mühendisler, yöneticiler ve sekreterler, bedenlerinin asla unutamadığı hareketleri yeniden düzenleyerek eşsiz bir müzik ile zenginleştirilmiş zihinsel bir dans doğurur. Neredeyse unutulmuş topluluk değerleri, dayanışma ve emek onuru, görkemli bir traktör balesinde hayat bulur. Bu işbirlikçi sanat eseri, çalışan insanların katkısını kutlar ve hayatlarını dikkate alan tarihi bir anlatı sunar. 

Once a symbol of the golden age of Soviet agricultural machinery production, the Ursus Factory has been 
deserted by its tens of thousands of Polish workers since the collapse of Communism. In an experimental participatory project, former Ursus employees are invited by a team of choreographers, musicians and filmmakers led by artist Jasmina Wójcik to recreate a typical day of work. On the plant's ruins, workers, engineers, managers and secretaries re-enact the movements their bodies never forgot, giving birth to a mind-blowing dance enriched by a soundtrack composed from the sounds of heavy machinery. Culminating in a magnificent tractor ballet that's like nothing you've ever seen, the symphony brings to life the almost-forgotten values of community, solidarity and dignity of labour. This collaborative art piece celebrates the contribution of working people and proposes a historical narrative that takes notice of their lives. 
 
Yönetmen Bio: 2011 yılında doktora derecesini doktora yapan Jasmina, Varşova Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Mezunu (Multimedya Laboratuvarı) video, resim, kamusal alan projeleri ve etkileşimli enstalasyonlar yaratan görsel bir sanatçı ve sosyal aktivisttir. 2007'deki Doğaçlama Sanat Yarışması'nda birincilik ödülü de dahil olmak üzere, sanatsal etkinliği için birçok ödül kazandı. 2007, 2013 ve 2017 yıllarında Ministry of Culture and National Heritage’ta araştırmacı olarak görev yaptı. 2015 yılında eski Ursus Agro-Mechanical Industry 
bölgesi üzerine yaptığı çalışmayla Warsaw Cultural Educational Grand Prix Ödülü’nü kazandı. Jasmina is a visual artist and social activist who creates videos, paintings, projects in public spaces, and interactive installations. Graduate of Faculty of Graphic Arts at the Academy of Fine Arts in Warsaw 
(Multimedia Lab). In 2011 she defended a PhD at her alma mater. She has won many awards and merits for her artistic activity, including first prize at the Samsung Art Master Competition in 2007 for Improvisation. She was a Ministry of Culture and National Heritage scholar in 2007, 2013 and 2017 In 2015 she was a laureate of Warsaw Cultural Educational Grand Prix Award for a project at the site of the former Ursus Agro-Mechanical Industry and a laureate of the 5th Film Award (from the Polish Film Institute, Museum of Modern Art in Warsaw, and Wajda School) for Symphony of the Ursus Factory. 
 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Seanslar ve Salonlar
Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü