-

Akciğer

90 dakika
  • Dram

Akciğer


Ölümü yenmenin bir yolu da- belki de şimdilik bildiğimiz tek yol- neslin devamını sağlamak değilmidir? Bizden sonra devam edecek dünyaya, bizden bir parça bırakmak. O parçada bizi biz yapanşeylerden hiç değilse birazının bu dünyada kalmaya devam edeceğine inanmak.Ben çocuğumda yaşayacağım! Ve dünyada kalmaya devam edeceğim. Belki de sırf bu yüzden
-bilincine varmadan- çocuklarımızı, bize benzemesi, bizim gibi davranması için bu kadar zorluyoruz.Gelecek dünyada onlarda var olmayı garanti altına almak için.Peki ya bu gelecek dünyanın, bizim yaşam süremiz içinde yok olacağına dair bir kuşkumuz oluşursa.Hadi daha somut söyleyelim; iklim değişikliğinin insan hayatını bizim yaşam sürecimiz içinde yokedebileceği ihtimalinin çok ciddi bir olasılık olduğunu öğrenirsek, yine de çocuk yapar mıyız? Yapmaya kalkarsak bunu nasıl rasyonelize ederiz? Nasıl akla uydururuz? Ya da yapmamaya karar verirsek,milyonlarca senelik bu dürtüye nasıl karşı koyarız?
Bu karşıtlık Akciğer ’de; bir gerçeği görmek ve görmezden gelmek arasında bir ileri, bir geri gidip gelençaresiz bir çifte kara komedinin kumaşını dokuyor. Akciğer; iklim değişikliği eşiğinde ki bir dünyada,yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan insanoğlunun bu sorusunu, ironik bir klişe ile soruyor; “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? İşte bütün mesele bu?”Bu soru, bir çiftin içine düştüğü boşluğu ima eden boş bir alanda, delicesine dönüp duruyor. Sorunun sorulduğu ana sıkışmış bu çift, bu sorunun olası binlerce cevabının yarattığı karmaşa ile bir kaosa doğru hızla ilerliyor. Ve bu kaos giderek oyunun kendi zamanını ve mekanını inşa ettiği bir yapıya, bir düzene doğru evriliyor.
Akciğer 15 Mart 2020 Pazar günü Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde sergilenecek.

Yazan: Duncan Macmillan
Çeviren: Barış Arman
Yöneten: Mehmet Birkiye
Işık ve Dekor tasarımı: Cem Yılmazer
Kostüm tasarımı: Şirin Dağtekin
Yapım Koordinatörü ve Yönetmen Yardımcısı : Zeynep Balkan
Yapım Sorumlusu, tanıtım ve sosyal medya : Beyza Şekerci
Reji asistanları: Ömer Güneş, Doğa Halis
Sahne Amiri: Musa Can Pekcan
Işık uygulama: Ataberk Öge
Oynayanlar: Nergis ÖZTÜRK , Engin HEPİLERİ
 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü