Arturo Ui

7.ULS.BAL.FEST.Arturo Ui

100 dakika
  • Tiyatro

7.ULS.BAL.FEST.Arturo Ui - Kosova (Kosova)

Grup Adı-Company: Kosova Ulusal Tiyatrosu (National Theater of Kosovo)


Oyunun Sahnesi : Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosu- Bursa 

Büyük Oyunları

Süresi – Duratıon: 100 Dakika // 100 Minutes - 1 Perde // 1 Act

Yazan – Wrıtten By: Bertholt Brecht

Yöneten- Dırected By: Bekim Lumi

 

Sinopsis - Synopsis: 

Şekil, içerik, öz bakımından ve kendi içinde bu oyun, sembolik olarak gansgter Arturo Ui (diğer adıyla Adolf Hitler) ve destekçilerinin 1930’larda ekonomik ve politik gücü ele geçirişinin şiddet dolu hikâyesini ele alır. 

20. yüzyıldaki fiziksel şiddet, soygunlar, yangınlar, baskılar, tüccarların, siyasetçilerin ve gazetecilerin karşı karşıya olduğu tehditler, hatta cinayetler, saçma duruşmalar, tanıklara yapılan şantaj ve zorbalıklar bu oyunun tasvirlerinden yalnızca bazılarıdır. Konusu ve süregelen bağlantısı nedeniyle bu oyun, dünyadaki birçok eğilim ve gelişme ile ilintilidir. Bu nedenle de 20. yüzyılın en iyi siyasi ve tarihi hicivlerinden biri olarak görülmektedir. 

“Arturo Ui” Kosova’da daha önce hiç sahnelenmemiştir. Bu yıl sahnelenmesinde sanatsal ve estetik hedeflerin yanı sıra, en az iki neden daha bulunmaktadır: Bertolt Brecht’in 120. doğum günü ve yönetmen Bekim Lumi’nin 20. sanat ve yaratıcılık yılı.


In form, in content, in spirit and in itself, this drama symbolically depicts, themes and reflects the violent story of the abduction of economic and political power by gangster Arturo Ui (alias Adolf Hitler) and his followers in 1930s. 

20th century physical violence, robberies, burnings, pressures, threats and threats against merchants, politicians and journalists, even their killings, alibi and farce trials, violent coercion and blackmail against witnesses, are just some of the pictures of this drama. Because of its subject matter and its continuing relevance, this drama is related to many of the trends and developments around the world. As such, it is regarded as one of the finest political and historical satires of the 20th century. 

"Arturo Ui" has never been staged in Kosovo. This year, to be sure, besides artistic and aesthetic goals, there are at least two more reasons: the 120th anniversary of Bertolt Brecht's birth and the 20th anniversary of the art and creativity of director Bekim Lumi.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

 

Yönetmen Yardımcısı - Assistant Director: Bashkim Ramadani
Koreografi - Chorohraphy: Majlajdo Gala
Sahne Tasarımı - Scehography: Mentor Berisha
Kostüm Tasarımı - Costume Desinger: Alma Krasniqi
Müzik - Musıc: Dren Suldashi
Kast - Cast:
Bujar Ahmeti
Afrim Kasapollo
Afrim Muçaj
Labinot Raci
Valmir Krasniqi
Edon Shileku
Ismet Azemi
Ylber Bardhi
Kushtrim Qerimi
Shpëtim Kastrati
Muhamed Arifi
Alban Rexhaj

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü