-

Hastalık Hastası

  • Tiyatro


OYUNUN KONUSU: Oyunumuz “Hastalık Hastası” kendini hasta zanneden bir adamın kendi çıkarından dolayı kızını bir doktorla evlendirme çabası, sahtekar doktorlara ve karısına olan aşırı güveni, bu aşırı güvenin ve körükörüne inanmanın getirdiği sonuçları konu alıyor.
OYUNUN TEMASI: İlaçların insanlar üzerindeki olumsuz etkileri.Sahtekar doktorların ilaçlar yazarak insanların hayatlarıyla oynamaları, hastaları veya hasta olmayanları kobay olarak kullanmaları, para kazanmak için yaptırdıkları fuzuli tahliller ve insan sağlığını hiçe sayması…
OYUNUN ÖZETİ: Kamil, sahtekar doktorların ve çıkarcı karısının da tesiri altında kalıp kendisini sürekli hasta zanneder. Sırf bu yüzden de büyük kızı Mine’yi kendi çıkarı için bir doktorla evlendirmek ister. Ancak Mine başka birini sevmektedir. Babasının zoruyla evlenmek istemeyen Mine, evin kurnaz ve akıllı uşağı Ramazan’dan bu konuda yardım alır. Ramazan ailenin tüm bireyleri üzerinde söz hakkına sahiptir. Evin uşağıdır ancak aynı zamanda zorda kalanların da akıl  hocasıdır. Ramazan kurduğu entrikalarla başta Kamil’in olmak üzere eve gelen sahtekar doktorların ve Kamil’in karısı Arzu’nun başlarının belasıdır. Bu baş belası hizmetçi sonunda üçkağıtçı doktorların ve kocasının mirasına konmak isteyen Arzu’nun foyasını meydana çıkarıp aynı zamanda da Mine’nin sevdiği kişiyle evlenebilmesine yardım edecektir.
 


OYUNUN ADI: Hastalık Hastası
TÜRÜ: Müzikal Komedi
YAZAN: Moliere
UYARLAYAN ve YÖNETEN: İbrahim YAKUT
OYNAYANLAR: Burçak YÜKSEKTEPE, Doğa ÖZKOL, Elif İŞCAN, Ensar GÜNDÜZAY, Erhan KORKMAZ, Gökhan PİRİNÇÇİ, İbrahim YAKUT.
SÜRE: Tek Perde, 80 Dakikadır.

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü