-

Mevlana / Dervish In Progress

  • Festival

BİR SES YARIM NEFES

Mevlana Celaleddin RÛMÎ’nin hayatının anlatıldığı, eserlerinin anıldığı ve gönlünden gelenin söze döküldüğü bu etkinliği; orkestranın muhteşem tınısı ile, izleyicilere unutulmayacak bir duygu yoğunluğu yaşatacak etkinlik ruhunuzu okşayacak…

Yazan – Sahneye Getiren: Ahmet Alper AYANA

Orkestra: Hüseyin Sezer(Ney), Duygu Dürüst(Kemençe), Adil Sönmez(Ud), Hüseyin Berke Demir(Gitar), Burak Savaş(Bendir)

Anlatıcı: Ahmet Alper Ayana

 

DERVISH IN PROGRESS

 

Dervish In Progress (DIP) sufizimde şeriat, tarikat, hakikat ve marifet olarak dile getirilen yaşamın basamaklarını, güncel bakış açısıyla görmeyi amaçlayan ve bilişsel trans diye adlandırabileceğimiz çağdaş bir ritüeldir. Aslında 1 saat uzunluğundaki bir dans gösterisinin 2. bölümü olan DIP, hakikatten bahsetme çabasında olan bireyin dansıdır, anlatısıdır.

 

Oluşun ötesindeki duyumsamalar tarih boyunca insanlığın ilgisini çekmiştir. Kapı aralayıp bu tür deneyimler yaşayan ve tecrübelerini paylaşan bireylere de övgüler hep yağdırılmıştır. DIP, seyirciye bu kapının aslında herkese açık olduğunu, gösteri esnasında yaşanan mental ve duygusal seyahatle gösterme çabasında olan, Ortadoğu'da Mevlevilik ve müridleri semazenlerden bildiğimiz dönüş dansının çağdaş ve bireysel bir yorumudur. 

 

Ziya Azazi'nin geliştirdiği bu DIP terminolojisi, güncel bir bakış açısı olarak bugüne kadar yaklaşık 50 ülkede gösteriler, dönüş atölyeleri ve sunumlarla paylaşımı hedeflemiştir.

 

Konsept/Koreografi/Dans: Ziya Azazi

Müzik: Mercan Dede

Işık Tasarımı: Lutz Deppe

Işık Operatörü: Metehan Kayan

Kostüm Tasarımı: Ischiko

Süre:  25 dakika

Menajerlik: Gorilla Organizasyon

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü