-

Katil Uşak

  • Tiyatro

Katil Uşak

Tür:Polisiye/Dram/1 saat 15dk
Yazan:Kubilay Qb Tuncer
Yönetmen: Cihan Şan
Yönetmen yardm: Melda Yanar
Oyuncular:
Neşe Mengüloğlu
Demet Ulus
Müzik: Wim Selles
Işık: Bülent Düzgün
Sahne tasarım: Kadriye Aybey

Oyunun Konusu/Özet
Yazar Kubilay Tuncer’in kaleme aldığı Oyunun hikayesinde karekterlerimiz Süheyla Tekin ve İnternet ortamında tanıştığı Oğuz Güneralp’in bir akşam yemeği sonucunda başlarına gelen ilginç cinayet vakasını konu edinmektedir. Olay sonrasında Psikiyatr Necla  Yiğiter Soylu olayı soruşturmak amaçlı konuyu ele alır.

Olayın olduğu akşam Cinayet mahallinde Süheyla tekin ve Kardeşi melek baygın, Oğuz Güneralp de ölü bulunur. Kadın tutuk evinde bekletilen Süheyla tekin’in verdiği ilginç davranışlar ve söylemler sonucunda Psikiyatr Necla Yiğiter Soylu vakayı inceler ve katili bulur.
Süheyla tekin’in şiddet mehilli davranışlarının yanı sıra kafasında olmayan karekterler ve durumlar yaratıp/ kurmaca yapması olayları daha da karmaşıklaştırır. Bu ruh halini fark eden Psikiyatr Necla yeter soylu ustaca bir yöntemle hem hastayı hem de karmaşık bir davayı çözümler.
İstanbul Dram Tiyatrosu Cihan Şan ve Neşe Mengüloğlu tarafından Ağustos 2018 yılında kuruldu. İlk oyunu olan Kubilay Tuncer’in “Katil Uşak” adlı oyunu ile yolculuğuna başlıyor.
İstanbul Dram Tiyatrosu’nun amacı ve faaliyeti kendi prodüksüyonlarını oluşturarak, nitelikli sanat beğenisi geliştirmek ve dünya sanat ortamına aktif bir şekilde katılmaktır.
İlk oyunumuz İlk göz ağrımız olan “Katil Uşak” oyunu ile sahnedeki yerimizi alıyoruz.

Oyunun Önemi/Amacı

Polisiye/Dram türünde olan oyun her kesimden ve her sınıftan insana hitap etmektedir. Sürekliyici bir hikayesi olan oyun insan ilişkilerinin karmaşıklaştığı günümüzde insanın ne derece yalnızlaştığını ve çaresizliğini  gözler önüne serer.

Oyun insan ilişkilerinin doğru bir şekilde yaşanmadığından  doğan kötü sonuçlarını ele alır. Sosyal medyanın yanlış kullanımı/insanların yanlış mecralarda kendilerine dost ve arkadaş aramalarının sonuçlarını ortaya koyar. Sosyal medya ve asosyalliğin sonucunda daha da yalnızlaşan insanın şiddete başvurması/ kendi içinde psikolojik harp yaşaması ve en önemlisi kişilik parçalanması/çoklu kişilik bozuklukları gibi temel konuları oyunda akıcı ve sürükleyici bir dille beraber yalın ve özgün bir anlatım görülür.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü