-

Lena, Leyla ve Diğerleri

60 dakika
  • Tiyatro

Lena, Leyla ve Diğerleri

Oyun Süresi : 1 Saat-Tek Perde

Bambu Tiyatro’nun 2020-2021 sanat sezonu için hazırladığı ilk oyun Lena, Leyla ve Diğerleri 24 Ekim’de Bambu Sahne’de Prömiyer yapıyor!
Nurcihan Ersoy’un yönetmenliğini yaptığı oyunun müzikleri ise Can Aksel Akın’a,  oyunculuk performansı ise Deniz İnci Yenilmez’a ait. Eser sezon boyunca Bambu Sahne’de seyircilerimi bekliyor…

“Kadınlarımız, sofrada yeri öküzümüzden sonra gelen...” diyor şair. Oysa daha yazılmadan okunmaya başlamıştı bu dizeler. Yüzyıllardır kadının sofradaki yeri aynı. Değişmiyor.

Ülkemizde ve dünyada kadına uygulanan ikinci insan muamelesi değişmiyor. Erkeğin kadına,toplumun kadına, devletin kadına, sistemlerin kadına ve hatta kadının kadına ezici, sömürücü, yok edici, kötü hissettirici davranışları değişmiyor. Kadınlar,çocuklar, hayvanlar eğitilmemiş toplumların fiziksel ve ruhsal şiddetine maruz kalıyor. Devirler değişiyor, çağlar değişiyor ama fiziksel gücü yetmeyene davranış değişmiyor. Her gün birileri ölüyor, dövülüyor, sindiriliyor, kişiliğinden uzaklaştırılıyor.

Peki ya kadının kendine layık gördüğü? Ya da göremediği! Kendini arayan, ararken yanlış kararlar alan, aldığı kararların sonuçlarıyla boğuşan kadınlar! Bu kararsız duruşu Zehra İpşiroğlu’nun Lena,Leyla ve Diğerleri oyunu ile aktarmayı görev edindik. Lena iken Leyla oldurulan bir kadının kendiyle ve erkiyle hesaplaşması Lena’da, Leyla’da ya da “diğerlerinde” en önemlisi sizde neleri iyileştirecek, heyecanını yaşıyoruz. Çünkü “bir şeyi yaşarken o hep öyledir sanırsın, başka türlü olabileceği aklına gelmez.”

İyi seyirler dileriz.”
Nurcihan Ersoy


 

Yazan: Zehra İpşiroğlu

Yöneten: Nurcihan Ersoy

Müzik: Can Aksel Akın

Asistan: Ozan Demircioğlu

Oynayan : Deniz İnci Yenilmez


 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü