Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Ofis Boy

    60 dakika
    • Tiyatro

    Ofis Boy

    Yaş Sınırı: 13+

    Mask-Kara Tiyatrosu yeni metinleri sahneye taşımaya devam ediyor.

     Ödüllü oyun “Ofis Boy” , Prof.Dr Özdemir Nutku oyun yazma yarışmasında dereceye girmiş ve 196 oyunun içerisinde  en iyi üçüncü oyun seçilmiştir.

    Şenay Tanrıvermiş’in yazıp yönettiği oyun, beyaz yaka olarak adlandırılan eğitimli sınıfın köleleşmesini postyapısal bir dille anlatan bir eleştiri, itiraz. 

    Büyük şirketlerin büyük eziyetlerine hizmet etmeyi şans sayan, hayatlarının her anını şirket değerleriyle parselleyen yeni emekçi sınıfın edilgenleşmesi ve bir tür akvaryum balığı ya da ev bitkisine dönüşen yaşamlarının aslında bir yaşam olmadığı gerçeğini anlatmayı dert ediniyor.

    Seyirciye, yeni düzenin yeni kölelik sistemini sebepleri ve sonuçlarıyla bozulan dili aracılığıyla anlatmayı seçiyor çünkü bozuk dille doğru bir şey söylemek ve iyi yaşamak mümkün değildir.

    Distopik kara komedi türünde yazılmış oyunda göstergebilimsel açıdan kullanılmış olan tüm motif ve simgeler oldukça başarılı.

     Günümüz insanının ofis adı verilen küçük hücrelerinde ya da daha büyük bir perspektifle iş yerlerinde yaşadıkları veya yaşattıkları kurmaca dünyaya ironik bir bakışla yaklaşılan oyun, Beyaz yaka Maşa Hanım ve ona bağlı olarak çalışan Ofis Boy arasındaki ilişki sağlam bir kişileştirmeyle oluşturulmuş. Sadık ve Devran karakterleri etrafında şekillenen absürt durum, çatışma, konuşma örgüsü oyuna zenginlik katmıştır. Hafıza kartlarıyla çalışan ve yaşayan 21. Yüzyıl insanına ve iş hayatına naif bir yönelişle yaklaşan yazarın kurguyu oluşturmada ve mesajı iletme konusunda özgün bir kalem olduğu rahatlıkla söylenebilir. Özellikle Sadık ve Devran kişileştirmeleri arasında geçen sigarayı bırakmak sigaraya hiç başlamamak adı altındaki ironik yaklaşım kara komedi üslubuna fazlasıyla hizmet ettiğini söyleyebilirim.  Yine Maşa Hanım karakterini hard diski gereği sürekli gülmek ya da şarkı söylemek zorunda kalması ve kadının kapitalist sistem tarafından metalaştırılmasını göstermesi açısından distopik bir kurgu olarak değerlendirebiliriz. Yazarın dramatik malzemeyi sahneye taşıma biçi mi kullandığı teknik açısından başarılı oluşu, metni sahneye başarılı bir şekilde taşıması da ayrıca övgüye değer.  Sistem adı verilen bozuk çarkın karşısında kadının her daim 'insanlıktan, duygudan yana' olduğunu mesaj olarak seyircisine ileten yazarın tüm oyun boyunca gerçeküstücü bir yaklaşımla ciddi bir toplumsal eleştiri yapması metnin ana başarısı söylenenden daha çok, söyleme biçiminde yatmaktadır.

    Sonuç olarak başarılı bir oyun metni, başarılı bir rejiyle seyirci karşısına çıkıyor.

     Farklı ve çarpıcı metinleri sahneye taşımayı ilke edinmiş olan Mask-Kara Tiyatrosu 29. Yılına, Şenay Tanrıvermiş’in yazıp yönettiği  “Ofis Boy” adlı oyunla giriyor.

    Ofis Boy,  Sezon boyunca başta Su Gösteri Sanatları Sahnesi olmak üzere seyircisiyle buluşacak.

    Yazan- Yöneten: Şenay Tanrıvermiş

    Süpervizör: Nazif Uslu

    Yön Yrd: Eylül Başoğlu

    Tasarım Dramaturji: Ferdi Çetin

    Dekor,Kostüm Tasarım: İrem Dilaver

    Müzik: Ahmet Can Karaaslan

    Işık Tasarım: İsmail Oğuz

    Işık Uygulama: Çağdaş Koldaş

    Afiş Tasarım: Nazlı Cengiz

    Afiş Düzenleme Damla Nur Kınık

    Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

    Oyuncular

    Damla Benuğur

    Devran Özlem Ünsal

    Yiğit Gürsoy

    Batuhan Yiğit Atagül

    • Gününde ve saatinde kullanılmayan biletler geçersiz olup, bilet bedeli ve hizmet bedeli iadesi ve/ veya değişiklik yapılması mümkün değildir. Gün ve saatinde kullanılmayan biletlerin iadesi için Biletinial’dan talepte bulunulamaz.
    • Biletinizi mücbir sebep ya da etkinliğin iptali haricinde herhangi bir sebeple kullanılamayacak iseniz, en geç etkinlik saatinden 2 saat önceye kadar, Biletinial ile irtibata geçebilirsiniz. 
    • Organizasyon sahibi kurum ve/veya kuruluşlar konser verilecek alanlarda ve/veya konser salonlarında oturum düzeni ve planında uygun gördüğü durumlarda yer değişikliği yapma hakkına sahiptir. 
    • Kullanıcı Biletinial üzerinden satın almış olduğu biletler için etkinlik için geçerli olan yaş sınırı kurallarına uyduğunu kabul eder. Yaş sınırları için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır. 
    • Etkinliğe ait indirimli bilet tanımı olması ve indirimli bilet seçeneği ile bilet satın alınması durumunda Kullanıcı bu indirimli bilete tabi olduğu kabul ve tahaahüt eder. İndirimli biletler için satın alınan biletin etkinlik mekanında kimlik ibrazı zorunlu olacaktır.
    • Etkinlik saatine geç kalınması durumunda Biletinial kullanıcının etkinlik mekanına alınması konusunda hiçbir şekilde sorumlu değildir.

     

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü