-

Öyle Şeyler Yalnız Filmlerde Olur

60 dakika
  • Tiyatro

Öyle Şeyler Yalnız Filmlerde Olur

"Bir yerlerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Toplu olarak kandırıldık. Kimse büyürken bize gerçeklerden bahsetmedi. Bence hepimizi filmler zehirledi. Özellikle de romantik filmler. Şimdi size bunun hikâyesini anlatacağım, kendi hikâyemi."

Pınar Göktaş bu eğlenceli ‘anlatıda’, aşk filmlerindeki ‘mükemmel uyum’ fikriyle büyülenen bir kız çocuğunun aşkı arayışını ve cinselliği keşfedişini, kendi çocukluğu ve gençliği boyunca yaşadığı romantik ilişkiler üzerinden; kişisel hikâyesini zaman zaman kurmaca ile destekleyerek anlatıyor. Doksanlı yılların sonu ve iki binli yılların başına yayılan hikaye, seyirciyi dönemin romantik filmleri, hit şarkıları ve vintage objeleri arasında dolaştırıyor.

Proje Şule Ateş'in 2019 yaz aylarında, beş oyuncu ile başladığı 'Hikâye Anlatıcılığı Yöntemi ile Solo Performans Tasarımı' başlıklı atölye sürecinde yaratıldı. Pınar Göktaş'ın kişisel hikâyesi, provalar sırasında oyuncu ve yönetmenin kolektif çalışmasıyla, sahne üzerinde geliştirilerek sahnelendi.

"Samsun’dan Notting Hill’e uzanan, arada Pasinler’den doğru bir ‘askeri darbeyle’ (!) sarsılan, dürüst, cesur, kahkaha dolu bir büyüme ve kendini bulma hikâyesi ‘Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur’. Aynı zamanda Tarkan’a yazılmış, çok güzel bir teşekkür mektubu.’’ Nazım Dikbaş

 

Yazan ve Oynayan: Pınar Göktaş
Dramaturji ve Reji: Şule Ateş
Teknik: Hasan Nizamoğlu

Teşekkürler:
Prova Mekânı Sponsoru: Swing İstanbul Dans Stüdyosu
Ülkü-Ahmet Göktaş
Ali İhsan Elmas
Selin Özdemir
Burcu Yıldız
Bahadır Songül
Alper Sümer
Can Cecikoğlu
Özgür Çetimen

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü