-

Resimli Osmanlı Tarihi

  • Tiyatro

Resimli Osmanlı Tarihi

Bir oyun. Bir rüya. Bir de gerçek.

Üçünün birleştiği noktada

bir "Keşke" komedisi:

Resimli Osmanlı Tarihi.

Oyun.

Kahramanımız Vakıf Bey, 1960 yılında yaşayan, hayat pahalılığı ile siyasi karışıklığın ortasında kalakalmış ve tarih meraklısı bir memurdur. Keşke onca derdi arasında tarihe meraklı olmasaymış. Hiç değilse rüyasında rahat edermiş.

Rüya.

Vakıf Bey rüyasında 1867 yılının Osmanlı İmparatorluğu'nda zorlu ve gülünç bir maceraya atılmıştır. Keşke atılmasaymış. Hiç değilse memleketin geleceği için uyarmaya çalıştığı Osmanlılar'ın, rüyasında bile tarihten ders almadığını görmez de içi rahat uyanırmış.

Gerçek.

2020 yılındayız. Belki de Vakıf Bey çoktan göçtü buralardan. Biz ise Anadolu toprağında filizlenen ilk Kanun-u Esasiden bu yana özgürlükleri, yeni fikirleri bir türlü hakim kılamadık gitti. Keşke anayasalar tarihimiz darbeler tarihimizle iç içe olmasaydı. Keşke Resimli Osmanlı Tarihi yazıldığı günden bu yana güncelliğini ve haklılığını korumasaydı. Keşke Turgut Özakman ve günümüze dek ulaşan anlatısı geçmişin hoş bir nüktesi olsaydı. 

Bize düşen Vakıf Bey'in mirasına sahip çıkıp, oyunumuza sarılıp gelecek nesilleri uyarmak. Öyle ya ne demişti Vakıf Bey;

"Öyle deme Mahmure. Vakti zamanında biri çıkıp padişahları uyarsaydı koca imparatorluk kağıt helvası gibi dağılır mıydı?”

Yazar: Turgut Özakman

Yönetmen: Kara D.

Müzik: Cem Değirmen

Koreografi: Gülden Çelen

Dekor Tasarımı: Sıla Kenar

Işık Tasarımı: Alper Çankaya

Reji Asistanları:

Elif Demir

Duru Nayır

Afiş Tasarımı: Hazar Ata

Oynayanlar: 

Faysal Can Dakni

Duygu Biçer

Berkay Erinç

Fikret Durak

Aslan Berkmen

Işık-Ses Kumanda:

Yusuf Ardıl Zümrüt

Tutku Lâl Demirci

 

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü