Şehrinize özel içerikleri görebilmek için lütfen şehir seçin

Popüler Aramalar
Biletinial Öneriyor
   Biletinial Öneriyor
    -

    Şöhret Budalası

    • Komedi
    • Müzikal

    Şöhret Budalası

    Yaş Sınırı:10+

    Tek perdelik olan piyes, bir zamanlar çok meşhur olan bir komedyenin şöhret dolu hatıraları arasında bir şöhret eleştirisi getiriyor. Bugün milyonlarca gencin rüyalarını süsleyen şöhret olma arzusunu bu eski komik; şöhret olma yolunda girişilen haksızlıklarıyla, ayak kaydırmaların, düşülen kötü yollarıyla, kazananlarının kısa bir süre sonra ekrandan silindiği yetenek yarışmalarıyla anlatıyor, eleştiriyor ama yine takdiri seyircilere bırakıyor. Burada eski komik, piyes içerisinde şöhretin hayaliyle giriştiği diyaloglarla kendini de sorguluyor, yaptıklarını hatırlıyor ve en büyük eleştiriyi de oyunun sonunda kendisine getiriyor. O da artık işin kurdu olmuştur ve şöhret hayalini kuran kuzulara yaptıkları işi layıkıyla yaptıklarında ancak doğru yola ereceklerini, gökten inme bir şöhretin kendilerine getirilerinin götürülerinin yanında devede kulak kaldığını nasihat eder.

             Piyes meddah tavrı tekerlemenin modernize edilmiş hâli bir rap şarkısıyla biter ve eski kurdun kendini hicvettiği bir koşmayla son bulur. Bu hususiyetiyle piyes millî kültür ile modern kültür arasında bir köprü vazifesi görür. Piyeste eski kurdun babaannesinden tutun da türlü akrabalarıyla yaşadıkları, memlekette oyuncu olmanın güçlükleri, turnelerde yaşadıkları v.b. hadiseleri içeren hatıralar çoğunluk tutuyor. Bunun yanında piyeste kadın erkek ilişkileri ve meseleleri de sorgulanıyor. Bütün bunlar yapılırken bunca gerçek karakterin arasında şöhret hayali öne çıkıyor.

             Piyes; modern ile millînin, yerli ile beynelmilelin, kadın ile erkeğin, meşhur ile sıradanın, kurt ile kuzunun kısacası zıtlıkların bir arada bulunduğu bir piyestir. Bütün bunlar, bir eski komiğin dilinden anlatılır ve bir masal gibi kulaktan kulağa genel-geçer bir ibretname vasfını kazanır.

                                                                                       Erdem Beliğ ZAMAN

    Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
    İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

    Sinema Sinema Tiyatro Tiyatro Konser Konser Spor Spor Tümü