-

Turfanda Masallar

  • Tiyatro

Turfanda Masallar
Bizden size kış ortasında çiçek açmaya, mevsimin ilk meyvesi olmaya hazır, az bilinen, hiç bilinmeyen, hatta yeni derlenmiş masallar.
Eski ağza yeni taam…
Görsel: Tanaka Ryohei

HANDAN SAATÇIOĞLU GÜRSES

Kadıköy Anadolu Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji lisans ve lisans üstü mezunu. Gayri resmi olarak da aynı üniversitenin fotoğraf, güzel sanatlar ve sinema kulüplerinden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra serbest grafik tasarımcı ve içerik danışmanı olarak çalıştı. Daha sonra Nar Tasarım adı altında, halen sürdürdüğü, kendi işini kurdu. Özgürlük ağır basınca işini sırtında taşıdı, dünyayı dolaştı. Birbirine hiç benzemeyen iki ayrı ülkede yaşadı. Yol boyunca grafikerlik, fotoğrafçılık ve çevirmenliği de cebinde taşıdı. Annelikle birlikte, eğitime merak saldı. Sonunda kendini alternatif eğitim odaklı sivil toplum örgütlerinde çalışırken buldu.

Sosyolojiden görsel sanatlara, iki dünya arasında mekik dokurken yazıya merak saldı. 2013’te hikâye anlatıcısı Nazlı Çevik Azazi ile tanışmasıyla birlikte bir performans sanatı olarak hikâye anlatıcılığına gönül verdi Yurt dışı ve yurt içinde anlatıcılık atölyelerine katıldı, çeşitli projelerde yer aldı. 2017’de Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nin düzenlediği “Anlatıcının Yolu” iki yıllık anlatıcılık eğitim programının ilk mezunlarından oldu.

Şimdi anlatıcılığın yanı sıra CitizensLab European Network of Local Actors of Change yapısı içinde toplumsal çerçevede hikâye anlatıcılığının kullanımına dair çalışmalar yapıyor, projeler tasarlıyor. Halihazırda Gülçin Uslu ile birlikte "Bir Kitap Üç Masal" projesini sürdürüyor.

 

GÜLÇİN USLU

Kadıköy Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden sonra önce İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne girdi. Okuldan ayrıldıktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi bölümünde ön lisans, İktisat Fakültesi bölümünde de lisans tamamlama okudu. 2008 yılından beri çeşitli müzeler ve firmaların çocuklara yönelik projelerinin hazırlanmasında ve uygulanmasında yer alan bir firmada çalışmaktadır. Hâlen Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde okullarıyla gelen öğrenci grupları ve bireysel olarak velileriyle gelen katılımcı çocuklar için sergi rehberliği ve atölye çalışmaları yapmaktadır.

Ocak 2016’dan itibaren Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nde iki yıl süren Anlatıcının Yolu programında eğitim almıştır. Çocuklar ve yetişkinler için masal anlatımları yapmakta ve eğitim alanındaki tecrübelerini anlatı sanatıyla birleştirdiği projeler tasarlamakta ve uygulamaktadır. Halihazırda Handan Saatçıoğlu Gürses ile birlikte "Bir Kitap Üç Masal" projesini sürdürüyor.

Yorumunuz Başarıyla Gönderildi.
İşlemeniz yapılırken bir hata oluştu

Sinema Tiyatro Konser Opera&Bale Tümü