Bill Condon


William "Bill" Condon (22 Ekim 1955 doğumlu) Amerikalı senarist ve yönetmen . Condon iyi yönlendirilmesi ve eleştirmenlerce beğenilen filmler yazmak için bilinir Gods and Monsters , Chicago , Kinsey , Dreamgirls ve son iki taksit Twilight serisi , - Bölüm 1 Şafak Vakti: The Twilight Saga ve Bölüm 2 . 1998'de Condon, Tanrı ve Canavarlar adlı bir senaryo yazarı olarak kendisine bir Akademi Ödülü kazandı ; 2003'te Chicago senaryosu için de aday gösterildi .

Bir sinemacı olarak kariyerine yönelik senaryo ile başladı bağımsız sinema Garip Davranış (1981), 1950'lerin hamuru korku filmleri bir saygı, ve bilim-kurgu özelliği Strange Invaders oynadı (1983), Nancy Allen ve Wallace Shawn . Yönetmen başlangıcı Eric Stoltz ve Jennifer Jason Leigh'in oynadığı ürkütücü bir Güney Gotik gizem olan Sister, Sister (1987) idi . Test taramaları, filmde büyük değişiklikler yarattı, bu da Condon'un kariyerine son veren kritik bir başarısızlığı kanıtladı. 

Condon birkaç yıl sonra da dahil olmak üzere made-for-TV gerilim, bir dizi yönetmenlik ortaya Murder 101 oynadı (1991), Pierce Brosnan ve Condon ve ortak yazar Roy Johansen 1992 Kazanılan Edgar Ödülü onların senaryo. Bu dönemde Avustralyalı yönetmen Richard Franklin'in yönettiği , gerilim filmi F / X2 (1991) için senaryo yazdı . 

1994'te Roger Moore ve Nancy Allen'in rol aldığı televizyon filmi The Man Who Die'yi yönetti . ABC, süpürgeler haftasında havayı seçti, ancak incelemeler karışıktı. [10] Candyman'ı yönetti : Bernard Rose'un 1992 korku filminin bir devamı olan Flesh'e Farewell (1995) . Bu kritik ve ticari bir başarısızlık oldu. 

Condon, Tanrılar ve Canavarlar yazdı ve yönetti (1998). O bir romanından yaptığı senaryosunu göre Christopher Bram . Senaryosu , En İyi Uyarlamalı Senaryo için Akademi Ödülü'nü kazandı . Aynı adı taşıyan Broadway müzikaline dayanan Chicago senaryosu için aynı ödüle aday gösterildi . Chicago senaryosunda da ikinci bir Edgar Ödülü aldı . 

2004'te , tartışmalı seks araştırmacısı Alfred Kinsey'nin hayatını kronikleştiren Kinsey'i yazıp yönetti . In New York Times , AO Scott, "Bill Condon akıllı, karıştırma [Film] o itidal, duyarlılık ve mizah hoş bir ölçü ile davranır seks konusunda, söyleyecek çok şey var." Diye yazmıştı "Cinsiyete dair çok bilgili bir film düşünemiyorum ve aynı zamanda bilgi araştırmalarını çok seksi yapıyordu, bazı açık görüntüler ve kışkırtıcı sahneler var, ancak bu sizin entelektü niz. Muhtemelen uyandırılacaktır .... Sayın Condon'un büyük başarısı, Kinsey'in karmaşık ve tartışmalı kariyerini büyük bir entelektüel drama dönüştürmek "dedi.

2005 yılında aldığı Step3]hen F. Kolzak Ödülü de GLAAD Media Awards. 

Condon , The Supremes adlı müzik grubunun kariyerine dayanan , aynı adlı ünlü Broadway müzikalinin uyarlaması olan Dreamgirls için senaryo yazdı ve yönetti . Aralık 2006'da serbest bırakıldı . Condon, Director Guild of America ve Broadcast Film Critics Association'ın yönetmenlik seçimleri için aday gösterildi. Film, sekiz Akademi Ödülleri'nde altı kategoride aday gösterildi, ancak en iyi film, yönetmenlik ya da senaryo için değil. 

Condon, 22 Şubat 2009'da Oscar'ın televizyon yayıncısı ve yapımcı Laurence Mark'la birlikte çalışarak yayınlanan 81. Akademi Ödülleri televizyonunun yapımcılığını yapıyordu . 

Condon, bağımsız filmleri destekleyen kar amacı gütmeyen bir organizasyonun yanısıra, Amerika Yazarlar Birliği (WGA) tarafından başlatılan Bağımsız Yazarlar Yönlendirme Komitesi olan Los Angeles'taki Bağımsız Özellik Projeleri'nin (IFP) bir üyesidir.

Condon, Twilight Saga'nın her iki bölümünü yönetti : Breaking Dawn (2011 ve 2012) , Stephenie Meyer'in The Twilight Saga adlı dördüncü ve son romanından uyarladı . Bu filmlerin En Kötü Yönetmenliği için Razzie'ye iki kez aday gösterildi ve Part 2 için kazandı .

Condon Benedikt Cumberbatch'ın oynadığı Wikileaks'le ilgili bir gerilim filmi olan The Fifth Estate'ü (2013) yönetti . Projeyi bir adım değiştirmek için seçtiğini ve çok karmaşık bir konudaki ideolojik olmayan yaklaşımını beğendiğini söyledi. Bunu "büyük gazetecilik gerilim geleneğinde" gördü.Eleştirmenler ve gişelerde başarısız oldu. Condon, kamu yararı eksikliğinden şoke olduğunu ve başlıca konusunun kamuoyunun itirazını sorguladığını söyledi: Julian Assange . O, onun hakkında bir akşam eğlencesi önermeyen bir şey olduğunu düşünüyorum "dedi.

2013 yılının sonlarında , La Jolla Playhouse'da 1997 sahne müzikal Side Show'un revize edilmiş bir versiyonunu yönetti . Bu revizyonun bir üretimi Haziran ve Temmuz 2014'te Kennedy Merkezi'nde oynandı . Charles Isherwood , New York Times'da "birkaç şarkının eklenmesi ve çıkarılması, başkalarının sıralanması" gibi konulardan ve Condon'un katkıda bulunduğu yeni diyalogdan oluşan "tam boyutlu bir yeniden canlandırma" olarak nitelendirdi.  Sonbaharda Broadway'e taşındığında bu üretim mükemmel değerlendirmelerden geçti ancak gişede başarısızlıkla sonuçlandı ve sadece yedi hafta sonra kapandı. Condon, animasyonlu 1991 Güzellik ve Canavar filminin canlı aksiyon filmi adaptasyonunu yönetiyor .  Filmin 17 Mart 2017'de yayınlanmasından birkaç hafta önce Condon, bir karakterin "hoş, sadece eşcinsel bir an" olduğunu ve bu da destek ve kınama karşıtlığıyla "internet erimesine" yol açtığını açıkladı. 

O için senaryonun yazarlarından olarak alacak olan Greatest şovmeni , bir hayat PT Barnum oynadığı Hugh Jackman , Aralık 2017 yılında piyasaya çıkması planlanıyor, o co-yazar taslağını rewrote Jenny Bicks 

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!