Kabir Khan


Kabir Khan şu anda en çok aranan Bollywood yönetmenlerinden biridir. Sineması, liginin geri kalanından çok farklı. Belgesel film yapımı tarzında geliyor. Parlak sinematografik becerileri ile bilinir. Delhi Üniversitesi Kirori Mal Koleji'nden mezun oldu. İlk kez 1995 yılında yayınlanan "Beyond the Himalayas" belgeselinde sinematografisi için dikkat çekmişti. Belgesel, popülerlik kazandı ve Discovery kanalında da yayın yapmaya devam etti. Bu film kıdemli yönetmen Gautam Ghose tarafından yönetildi. Yönetmenliğini 1999 yılında başka bir ünlü belgesel olan “The Forgotten Army” ile yönetmiştir. Bu belgesel, Hint Özgürlük Mücadelesi'nde ve Hint Ulusal Ordusu olarak da bilinen Azad Hind Fauj'da Netaji Subhas Chandra Bose'un rolüne dayanmaktadır. 2001 yılında Kabir Han, "Taliban yılları ve Ötesi" ve "Kabil'deki Titanik Lavabolar" gibi filmlerde parlak çalışmalarıyla ortaya çıktı. 

Taliban ve Afganistan'a olan çalışmaları, 2006 yılında ana akım Bollywood sineması için “Kabul Express” gibi bir film yapmasının nedeniydi. Film, ortalama bir performans sergiledi, ancak açıkça yeni doğmuş sinema tarzı için fark edildi. 

2009'da İslam ve Terörizm gibi hassas bir konuyla ilgilenen "New York" filminde çalıştı. 9 / 11'in arka planında yer alan bu film, 11 / 11'in öyküsünün Amerikalılar tarafından saldırıya misilleme yapıldığında öylesine gülünç bir şekilde konuşulduğunu anlatıyor. Film gişe rekoru kırdı. 

2012 yılında, bugüne kadar "Ek Tha Tiger" adlı gişe rekoru kırdı. Film, Salman Khan ve Katrina Kaif'i canlandırıyor ve izleyicilerinin büyük bir bölümünde toplanan bir bayram kutlaması için planlanmıştı. Film çok iyi geçti. Eleştirmenler Kabir'in daha önce gazetecilik tarzını imzaladılar. Yash Raj Filmler Afişinin altında Bollywood yolunu solmuş görünüyor. Ticaret Analistleri hala onun çalışma tarzından saptığını ancak önceki cazibesini kaybetmediğini teyit ediyor. 

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!