Niki Caro


Nikola Jean "Niki" Caro MNZM (1967 doğumlu) bir olan film yönetmeni , yapımcı ve senarist doğdu Wellington, Yeni Zelanda . 2002 yapımı " Whale Rider " filmi övgü aldı ve uluslararası film festivallerinde bir dizi ödül aldı.

Caro önce metal heykellerle çalışmaya ilgi duydu, ancak daha sonra filme dönüştürdü. Caro, yalnızca öyküleyici film kitapları okutarak filmde kendi kendine öğretildi. Yazılı olarak başladı ve bir kere senaryo yazımı bittikten sonra annesi işte onun için yazdı. 

Caro'nun yönetmenlikteki ilk tecrübesi, Yeni Zelanda Kara Ulaşımı Güvenlik Kurumu, Nike ve Tower Insurance gibi farklı şirketler için reklamlar yapmak üzere kiralanmasıydı .

Profesyonel bir yapım şirketi olan ilk tecrübesi, başka bir Ülke olan televizyon dizisi için yazıp yönetmesiydi . Yönetmenlik deneyimi yoktu, ancak aktörlerle çalışmaya başladıktan sonra içgüdüsel olduğunu hissetti. 

Caro'nun ilk uzun metraj filmi olan Hafıza ve Desire , Yeni Zelanda kültürünün ve hayat tarzının sergilendiği bir vitrin anlamını taşıyordu (hükümetin Yeni Zelanda turizm bölümünün% 100 Saf Yeni Zelanda turizm kampanyasının başlangıcıyla aynı hizada) ; Hayal kırıklığı yaratan sonuçlar gişelerde ve karışık uluslararası değerlendirmelerde görüldü.  Bu, Japon kültürünün özünü henüz yakalamamış olduğu Japonya'da, para kazanmaya ve mümkün olan Japon yatırımcılardan danışılmaya çalışılmasına rağmen, özellikle doğruydu.  Film, manzara karakterlerini ve kökenlerini yan yana koymak için kullanılacaktır. Yeni Zelanda'nın sakin ve rahat ortamı, büyük, yoğun Tokyo kentinin koşuşturmacasına karşı gelmek istiyor. Karşıtlık, Yeni Zelanda'nın "uygar" bölümlerinin vahşi açık havaya karşı karşılaştırılması için de çaba gösteriyor çünkü ülkeyi ziyaret etmeyi düşünen çok sayıda gruba reklam yapmak için ülkenin iki bölümünü gösteriyor. Turizm kurulu, manzarayı insanlar, macera ve kültür ile birlikte bir turistin gözünde en cazip faktör olarak kullanmaya çalıştı.  Film Keiji ve Sayo'nun evliliklerini Keiji'nin kentsel bir yerleşimde ereksiyon başaramaması yüzünden herhangi bir yerinde değil açık havada tamamlayamadıklarını ima ederek bunun kanıtlarını gösteriyor ve varlık hümanizminin "doğal" halini vurguluyor. Çevresindeki manzara ile bağlantılı. çift' boyunca Gibi farklı Yeni Zelanda turist sıcak noktaları karşılaşırsanız; Teknoloji Müzesi ve Rotorua'nın spa alanları West Coast Plajı'nda havuzlanmaktadır. Ayrıca, çiftin konakladığı yumuşak otel odalarının aksine; Sanki gerçekten özgür oldukları zamanın doğada, özellikle Yeni Zelanda'nın doğasında oldukları zamanı.

1998'de Yeni Zelanda Prestijli Eleştirmenler Haftası için seçildi. 1999'da film Yeni Zelanda Film Ödülleri'nde en iyi yeni film seçildi .

Caro yazmaya devam etti ve doğrudan balina Rider bir hakkındadır, Maori eğitimli ediliyordu erkek olmak diye bir liderin kadar olabilir göstermek için diğer erkek ve kabilede dedesiyle karşı durmaya sahiptir kız Liderler. Caro, Whale Rider'ın cinsiyetçiliğe göre liderlikten daha fazla olduğunu savunuyor çünkü Māori ayrıca oldukça anaerkillidir. Caro, Māori'nin "kadınların arkasından geçtiğini" söylemiş olduğunu söylüyor; kültürlerinde bilgi ve soylar kadınlar değil kadınlar aracılığıyla geçiriliyor olsa bile. On üç yaşındaki Keisha Castle-Hughes'ı , En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi . Filmin bütçesi 2 milyon, Büyük bir film için küçük kabul edilen  , ancak hala yorumlamaya ve göstermeye çalıştığı yerli hikayenin iyi bir yorumu olduğu düşünülmektedir. Balina Rider da Yeni Zelanda'nın en mali açıdan başarılı filmi olmaya devam edecekti ya film ya da Caro kendisi, farklı uluslararası film festivallerinde 50'yi aşkın ödül kazanacak veya aday gösterilecekti.  Uluslararası film festivalleri. Uluslararası film festivalleri. 

Whale Rider'ın kemer altındaki başarısı ile Caro, Charlize Theron'ın oynadığı ilk Hollywood filmi North Country (2005) ' i yönetmeye seçildi . Daha sonra at kurşun İyi Kadın Oyuncu ve destekleyici rolü için aday Oscar ve ayrıca bir aday Altın Küre . 

Kuzey Ülkesi'nden sonra Caro, Yeni Şelale'ye geri dönerek Vintner's Luck (2009) adlı yeni filmi yazdı ve yönetti. Aksi takdirde, mükemmel bir şarap bağışı yapmak için yola çıkan bir köylü şefi olan A Heavenly Vintage olarak da bilinir . Film Whale Rider yıldızı Keisha Castle-Hughes ile bir araya geldi .

2013 yılında Caro, Amerikalı aktris Jessica Chastain'in rol aldığı Zookeeper's Wife'ın film uyarlamasını yönetme planlarını açıkladı . 

Kevin Costner'in oynadığıve Caro'nun yönettiği McFarland, Şubat 2015'te serbest bırakıldı .

Caro ayrıca , ünlü opera şarkıcısı Maria Callas ve milyarder Aristo Onassis'le olan ilişkisi hakkında biyografi filmi Callas'ı yazıyor ve yönetiyor . 

Şubat 2017 yılında o Caro Disney'in canlı aksiyon remake yönlendirecektir açıklandı Mulan . Ava DuVernay'dan sonra, 100 milyon doların üzerine bütçelenmiş bir filmi yönetmek için stüdyoya giren ikinci kadın olacak .

Yer aldığı filmler

Filmlerden, Tiyatrolardan, Konserler ve Festivallerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun!